This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 2 comments

[Fantezi] Behzat Ç Karakterleri Hangi Uygulamaları Kullanılırlardı?

Hayatının ilk 25 senesini Ankara'da geçirmiş birisi olarak doğup büyüdüğüm yerden binlerce kilometre uzakta yüksek lisans öğretimimi tamamlamaya çalıştığım günlerde hayatıma giren Behzat Ç buram buram Başkent kokan havası ile bir anda en büyük tutkularımdan birisi haline geldi. Her karakterinde bir Ankaralı olarak kendimden farklı şeyler bulabildiğim  Behzat Ç kahramanları hakkında kendi iş tanımıma uyan bir yazıyı klavyeye dökmek istedim ve aklıma her ne kadar pek olası bir ihtimal olmasa da 'Behzat Ç karakterleri akıllı telefon sahibi olsalardı hangi uygulamaları kullanılırlardı'  şeklinde tamamiyle fantezi ürünü bir konsept geldi.

Teknoloji'ye En Uzak Dizi Kahramanları: Behzat, Harun, Hayalet ve Akbaba

Yazının girişinde de belirtmiş olduğum gibi Behzat Ç dizisinin bel kemiğini oluşturan kahramanlarının çoğu akıllı telefon kullanmak bir yana dursun, bu alan dahil teknolojiye ilgi duyma ihtimali bile olmayan karakterler. Dizide her karakterin ayrı ayrı bir çok kez teknoloji ile karşılaşmasında bu ilgisizliğin sinyalini alıyoruz. O yüzdendir ki Ankara sokaklarında katillerin peşinden koşan cinayet büro elemanlarının durağan ve sıradan hayatlarına tezat bir durum olan akıllı telefonların  ceplerine girmesiyle bu kahramanların ne tip uygulamalar kullanabilecekleri sorusu kendine özgü absürd bir ilginçliğe sahip oluyor. 

Aşağıda Behzat Ç ve Harun'un dizinin ilk sezonunda cinayet büroda bilgisayara karşı verdiği mücadelenin videosunu izleyebilirsiniz. Bu videoda Behzat Ç karakterlerinin teknolojiye karşı ne kadar duyarsız ve umursamaz olduklarını görmek mümkün.

(Youtube linki için buraya tıklayınız)

Amirimiz Behzat Ç

Behzat Ç'nin takipçileri Başkomiser Behzat'ın teknoloji ile arasının pek iyi olmadığını ilk sezonda amirimizin gönlünün tellerini titreten Bahar'dan kendisine gelen mesajlara cevap verememesi ve telefon bankacılığı bunalımı örneklerinden hatırlıyorlardır. Yazının hareket noktası olan tüm Behzat Ç karakterlerinin akıllı telefon sahibi olmaları varsayımı altında Behzat'ın akıllı telefonunda yüklü olması muhtemel uygulamaların futbol odaklı olacağını düşünüyorum. Bu bağlamda koyu bir Gençlerbirliği taraftarı olan ve aynı zamanda amatör kümede top koşturan takımların sıkı bir takipçisi (yer yer de antronörlük yapacak kadar...) olan  Behzat Ç'nin telefonunda olacak uygulamalar Google Play üzerinde yer alan 'Mackolik' ve 'Gençlerbirliği Haber' uygulamaları olurdu.

Bu arada Behzat'ın abisinin Angry Birds uygulamasına duyduğu hayranlığın vurgulandığı bölümleri hatırlayanlarınız olacaktır. Şevket sürekli olarak telefonunda kuşlu bir oyun olduğundan bahsederken Behzat muhabbetin içeriğini 'Kuşuyla Oynamak' düzleminde yorumlayarak abisine çatıyordu. Bu anlamda Şevket'in Behzat üzerindeki dominant tavrı Behzat'ın gününde ve modunda olması koşuluyla abisinin zorlamalarına olumlu cevap vermesi ve de akıllı telefonuna Anry Birds indirmeyi ikna etmesi durumu bence az da olsa ihtimaller dahilinde.

Behzat Ç'nin futbol ve Gençlerbirliği tutkusunu özetleyen tezahürat sahnesini aşağıda izleyebilirsiniz.

(Youtube linki için buraya tıklayınız)

Behzat Ç'nin akıllı telefonu içerisinde mutlaka yer alacağını düşündüğüm uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi almak için:

Behzat'ın Tosunu Harun

Amirinin ve babasının karşısında süt dökmüş kedi, sevgilisi Eda'nın yanında masum bir kuzu, arkadaşlarının yanında gürültülü bir fil, katillerin peşinde ise kükreyen bir aslan olan komiser Harun'un da Behzat'a tezat oluşturacak şekilde Gençlerbirliği'nin ezeli rakibi Ankaragücü'nün çok sıkı bir taraftarı olduğu biliyoruz. Öyle ki Harun ilk sezonun ortalarında annesinin ayarladığı, daha sonrasında evlenmeye kadar ilereyecek bir ilişkinin içerisinde olacağı Meliha isimli karakterle buluşmasında kendisini tanıtırken ağzından çıkan ilk cümlede kendisini Ankaragüçlü olarak takdim etmişti. Yine ilk sezonda Cevdet'in yardımıyla kendisine Facebook hesabı açan Harun'un Facebook sayfasında yer alan yegane bilgiler Emniyet çalışanı ve Ankaragücü taraftarı olmasıydı. Bu yüzdendir ki Harun'un olurda bir gün akıllı telefon edinmesi gibi bir senaryoda telefonuna yükleyeceği ilk uygulamaların 'MKE Ankaragücü Haberler' ve '3D Ankaragücü Live Wallpaper' olacağına eminim.

Harun'un Behzat Ç'nin ikinci sezonunda düşme hattında olan Ankaragücü'ne laf sokan Behzat'a 'Ankaragücü Forever' şeklinde verdiği cevabı gösteren kesiti aşağıda izleyebilirsiniz. Ankaragücü'nün her maçına gittiğini söyleyen Harun Behzat'a 'Ankaragücü Forever' diyor...

 (Youtube linki için buraya tıklayınız)

Harun'un akıllı telefonu içerisinde mutlaka yer alacağını düşündüğüm uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi almak için:

Ezilenlerin Koruyucusu Hayalet

Sizi bilmem ama benim Behzat Ç dizisinde en çok sevdiğim karakter Hayalet. Muhteşem Ankara aksanı, engin kamuflaj ve takip yeteneği ve her şeyden önemlisi yufka yüreği ve insanlığıyla hepimize adeta ders veren bu mütevazi karakterin yoğun bir mesaiden sonra akşam eve geldiğinde en büyük zevkinin eski radyosunu kucağına alarak Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş başta olmak üzere Türk Halk Müziği ozanlarının şarkılarını yayınlayan istasyonları dinlemek ve alttan o günkü havasına göre çay ya da bira içmek olduğunu biliyoruz. Bu mütevazi karakteri her ne kadar elinde bir akıllı telefonla düşünmek neredeyse imkansız olsa da velev ki kendisinin bir akıllı telefonu olması durumunda içerisinde kesinlikle olacağını düşündüğüm iki uygulama 'AndroTurk Radyo' ve 'fts Radio Turkey' uygulamaları olurdu. Hayalet'in radyo ve türkü merakını aşağıda yer alan; Behzat Ç ekibinin akşam olunca popüler buluşma mekanlarından Akbaba'nın evindeki Absinth (Absent) içme muhabbetini anlatan videonun hemen başında yakalamak mümkün. 

 (Youtube linki için buraya tıklayınız)

Hayalet'in akıllı telefonu içerisinde mutlaka yer alacağını düşündüğüm uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi almak için:

Mistisizmin Derinliklerinde Gezen Akbaba

Sıra geldi Behzat Ç dizisinin Behzat ile beraber en mistik karakteri Akbaba'ya. Uzun saçları, ilginç küpesi ve göz alıcı dövmeleriyle dal gibi ince vücudu bir araya geldiğinde Diablo 2'deki Necromancer karakterine benzeyen Akbaba ikinci sezonun finalinden bu yana 15 yıl önce Aziz Başkomiser'in Cinayet Büro amiri olduğu yıllarda işlenen cinayetlerin katili olduğu şüphesini ciddi bir şekilde üzerinde taşımakta. Akbaba'yı hayata bağlayan yegane şeyin cinayet bürodaki iş tanımı olduğunu ve  tüm büro çalışanları içinde bu işi en çok severek yapanın kendisi olduğunun su götürmez bir gerçek olduğuna üçüncü sezonu devam etmekte dizide defalarca şahit olduk. Tüm cinayet haberlerinin telsiz anonslarını ilk duyan büro çalışanı olan Akbaba'nın tuvalete giderken bile telsizinin yanında götürmesinden dolayı bu kahramanın akıllı telefonunda yer alacak uygulamalardan ilkinin 'Polis Telsiz' uygulaması olacağını düşünüyorum. Akbaba'nın olay yeri inceleme ve adli tıp yeteneklerini konuşturmada kendisine yardımcı olacağını düşündüğüm insan anatomisini mükemmel görsellerle anlatan 'Human Anatomy' uygulaması ise Akbaba'nın cinayetlerin gerçekleşme biçimini araştırırken başvurabileceği pratik bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Akbaba'nın telsizi ile olan derin bağının mesleki yaratıcılıkta geldiği son noktayı ifade eden bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Bu videoda Akbaba kaçan bir cinayet zanlısına telsiz atarak kendisinden uzaklaşmakta olan adamı etkisiz hale getirmeyi başarıyor ve biz hayranlarından büyük takdir topluyor.

  (Youtube linki için buraya tıklayınız)

Akbaba'nın akıllı telefonu içerisinde mutlaka yer alacağını düşündüğüm uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi almak için:

Sizce Behzat Ç Karakterleri Hangi Uygulamaları Kullanırlardı? 

Yukarıda Behzat Ç dizisinin ilk sezondan beri hayatlarımızda çok önemli yer edinmiş kahramanlarının akıllı telefon sahibi olup, mobil teknolojiyi kullanabilecek olsalardı tercih edebilecekleri uygulamalar içerisinden ikişer örnek verdim. Bu noktada Behzat Ç takipçilerinin düşüncelerini okuyucu yorumlarında okuyabilmek benim için çok anlamlı olacaktır. Lütfen konu ile igili düşüncelerinizi yorumlarınızla bizlerle ve tüm Behzat Ç hayranlarıyla paylaşmaktan çekinmeyin. 

 

Fotoğraf Hakları: Adam Film

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!