This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Beyin Taramaları Mac ve PC’lerde Farklı Sonuçlar Çıkartıyor

Alman bilimadamları tamamiyle aynı beyin taramasının Mac veya PC’ye göre farklı sonuçlar çıkardığını keşfetti. Bu bulgu beyin tümörleri ve diğer anomalilerin CT ve MR taramalarının bilgisayarlarda nasıl analiz edildiği konusunda kuşkular uyandırıyor ve bu hem doktorlar hem de hastalar adına son derece önemli bir konu.

Araştırmacı grup 30 farklı beyin taramasından veriler topladı ve bu verileri “FreeSurfer” adlı sıklıkla kullanılan bir medikal görsel analiz programında test etti. Buldukları şey ise Windows ve Mac’ler arasında yüzde 2.5 oranında farklı tarama görüntüleri elde ettikleri. Kullanılan Bir Mac’in güncel versiyon olup olmadığı bile farklılıklara yol açıyor.

Görüntülemenin bazı kısımlarında taramadaki farklılıklar yüzde 15’in de üstünde çıktı. Bu farklılık hastanın biyopsiye veya kısaca eve yollanmasına neden olabilecek bir farklılık. Ve de HEPSİ bir MAC OS GÜNCELLEMESİNDEN dolayı.

Eğer bu sizi sağlık endüstrisindeki gelişmeler hakkında kuşkuya düşürmeye yetmediyse, bir de kimsenin bu farklılıkların neden kaynaklandığını bilmediğini hesaba katın. Taramalar aynı hastanedeki çeşitli bilgisayarlar arasında farklılık gösterebilir, başka bir deyişle teşhisler aynı odada oturan doktorlar arasında sırf aynı bilgisayarların farklı versiyonlarını kullandıkları için farklılık gösterebilir.

Umarız birileri bu konuya yakın zamanda parmak basar.

(Resim: Gizmodo)

Kaynak: Neuroskeptic

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!