This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bilgisayar Oyunlarında Kuzey Koreli Casus Yazılımlar Bulundu

Sibersuç ve siberterörizm son zamanlarda medyada sürekli dönen terimler. Ama kötü niyetli yazılımlar ve virüsler sadece hackerlar tarafından değil düzenbaz devletler tarafından düşman belledikleri devletlere karşı da kullanılıyor. Totaliter bir devlet olan Kuzey Kore Soğuk Savaş’tan dersini çıkarmamış olacak ki casus yazılımları bihaber kullanıcıların bilgisayarlarına yüklediği ve böylelikle DDOS saldırıları düzenlediği ortaya çıktı.

Başında tanrısal bir tiranın olduğu baskıcı bir rejimin sıradan kullanıcıların bilgisayarlarına sızması ve onları diğer ülkelere karşı siber saldırıları için kullanması tam anlamıyla çılgınlık. Özellikle de söz konusu üllke nüfusunun %90’ının internet ve akıllı telefon hakkında bir fikrinin olmadığı Kuzey Kore ise. 90’larda amatörce dolar kalpazanlığı yapan Kuzey Kore şimdi kapitalist komşularıyla savaşmak için anonim-tarzda DdoS saldırılarına döndü.

Güney Kore polisi Kuzey Kore Gizli Servisi’nin internetteki bazı aracılarla Güney Korelilere ucuz casus yazılımlı bilgisayar oyunları sattığını ortaya çıkardı. Tüm bu oyun yazılımları Güney Kore online oyun sitelerinde yayınlandı. Polise göre satın alan kişiler tehlikenin farkında olmalarına rağmen ucuzluğundan ötürü bu oyunları satın aldılar.

Tüm bu olanlar biraz saçma gelebilir ama bir DdoS saldırısı 2011 yılında Seul Havaalanı’ndaki GPS alıcılarını bozmayı başardı.

PC oyunlarını denedikten sonra şimdi sırada ne var? Google Play’de Kuzey Koreli casus yazılımlı uygulamaları bir düşünün. İşte bu ürkütücü. En azından bildiğimiz üzere Google devlet elli saldırılara karşı gözlerini dört gözle açmış durumda.

Kaynak: Naked Security

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!