This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bir sonraki akıllı telefon merkezi işte bu ülke olacak

Hindistan’ın akıllı telefon pazarına yakından baktığınız zaman Android dünyasını nasıl da şekillendirdiğini görebilirsiniz. İnovasyonun tavan yaptığı ve akıllı telefon sayısının hızla artığı bir ortamda birçok ilginç faktörün bir araya gelmesi Hindistan’ı, bir sonraki akıllı telefon merkezi konumuna taşıyacak.

Hindistan pazarı ısınıyor

Verilere baktığınızda ilk olarak gözünüze çarpan artan akıllı telefon sayısı. Öyle ki bu pazar yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde oluşan pazarı geride bırakacak. Şu anda Hindistan’da 204 milyon akıllı telefon kullanıcısı var ve A.B.D’de ise bu sayı 207 milyon. Fakat 2019 yılına baktığımızda Amerika’nın 236 milyona akıllı telefon kullanıcısına ulaştığı bir ortamda Hindistan’da bu sayının 317 milyon olacağını görüyoruz. Yani yakında Hindistan’daki akıllı telefon kullanıcı sayısı A.B.D nüfusunu geçecek.

mumbai
© Roshan Nikam, flickr

Hindistan şu anda büyüyen ekonomisiyle dünyanın yedinci büyük ekonomisi. Eğitim ve alt yapı yatırımlarının artmasıyla bu büyüme hızının daha da ivme kazanması bekleniyor. Bunun yanında İngilizce avantajlarıyla da inanılmaz bir iş gücüne sahipler. Bu veriler bile Hindistan’ın yakın gelecekte cep telefonu pazarı olarak büyük bir merkez olacağını görmeye yeter. Fakat ortada bu yükselişi daha da hızlandıran bir gerçek var. O da Çinli akıllı telefon üreticilerinin Hindistan pazarına girmeye başlamaları.

Çinli üreticilerin ülkeleri dışına çıktıklarından genelde ilk uğradıkları yer Hindistan olur. Örneğin Xiaomi, A.B.D öncesinde Hindistan pazarına gireceğini MWC kongresinde açıklamış ardından diğer Çinli üreticiler de benzer stratejiler benimsemişti. Sonuçta Çinli üreticiler için Hindistan pazarına girmek doğal bir süreç. Ve daha da ötesi, birçok telefon artık Hindistan’da üretilmekte. Bu da Çinli firmalar için Hindistan’ı güvenli liman konumunda getiriyor.

AndroidPIT deliveroo 2
 © ANDROIDPIT

 

“İnovasyon” anahtar kelime

Hindistan’daki yükselişi sadece iyi bir pazar olmasıyla anlatamayız, haksızlık olur. Hindistan’dan çıkan ve tüm dünyanın kullandığı onlarca uygulama mevcut ve bununla da yetinmeyen Hintli geliştiriciler inovatif yeni programlar üzerinde çalışmaktalar. Daha çok uygulama geliştirmek ülkenin özellikle de genç nüfusuna daha sağlam bir uygulama ve inovasyon kültürü kazandıracak. Apple da çok yeni bir zamanda Hindistan’ın girişimcilik merkezi olarak gösterilen Bangalore’ye yatırım yapacağını açıkladı. Herhalde tesadüf olamaz… Bu arada uygulama hatırlamayanlara da şunları söylemek bile herhalde yeterli olur: SMS Blocker, Parking Frenzy ve Zomato.  

graphicstock india rupee isolated on white background
© graphicstock.com

Genel olarak ise duruma bakıldığında şimdiden Hindistan pazarına girmiş olan 10 Çinli akıllı telefon üreticisi görülmekte. Bu da çok yakın zamanda telefon fiyatlarını ve seçeneklerini etkileyecek. Şu anda en mümkün görülen senaryo daha çok telefon seçeneğinin olduğu bir dünyada daha ucuza akıllı telefonlar olacak. Bu da inovasyon ve rekabeti en üst düzeye çıkaracak.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!