This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

BlackBerry'nin Çöküşü: İflas, Devir ya da Piyasadan Çekilme

Bir zamanlar piyasanın tozunu attıran BlackBerry firması bugünlerde bir şirketin geçiebileceği en zor günleri geçiriyor. Ve açıkçası bu büyük firma için yolun sonu gözükmüş gibi duruyor. Bu kadar zorluğun yaşandığı bir ortamda Android ve iPhone karşısına rakip ürün çıkarmakta olan firmanın hayatta kalma mücadelesindeki elindeki son kozu ise BlackBerry 10 cihazları.

BlackBerry’nin üeticisi RIM’dan edindiğimiz bilgilere göre BlackBerry 10’un piyasaya çıkışı entegrasyon temelli bazı teknik sebeplerden ötürü ertelenme tehlikesi ile karşı karşıya. En son yapılan açıklama ile ilgili modelin piyasaya sürülmesi 2012 yılı sonuna alınmıştı.

Bu arada firmadaki kan kaybıyla ilgili yapılan piyasa değerlendirmeleri ve de ortaya çıkan mali rakamlar gerçekten hiç iç açıcı değiller. Zira şirketin yılın ilk çeyreğinde 192 milyon USD olan zararı ile beraber toplam şirket değeri 2.8 milyar USD olarak belirleniyor. Bu analizi pay başına yaptığımızda ise ortaya çıkan görüntü daha da korkunç oluyor. Bir çok ekonomist bu durumu bir felaket olarak yorumlamakta..

BlackBerry’nin ünümüz Android ve iPhone ile rekabette çok geride kalmasının altında yatan temel neden ise inovasyon konusunda göstermiş oldukları kötü performans. Firma her ne kadar kurumsal pazarda kendine yaptığı toplu satışlar ile yer bulmuş olsa da normal bireysel kullanıcıları heyecanlandıracak telefonları tasarlayamadığı için 2000’li yılların ortalarına kadar sahip olduğu üst düzey karizmasını kaybetmiş oldu.. Bu noktada dünya genelindeki kullanıcıların dokunmatik ekranları tuşlara tercih etmesinin rolü ise gerçekten çok büyüktü.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!