This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 3 comments

BlackBerry Z10 ile Nexus 4, Galaxy S3, Xperia Z Karşılaştırması

 Kanada merkezli akıllı telefon üreticisi RIM'ın geleceğini etkileyecek olan yeni BlackBerry telefonlar sonunda tanıtıldı. Firmanın 2007 yılından beri süregelen düşüşünde bir anlamda ölüm kalım mücadelesi halini alan 2013 yılı içerisinde BlackBerry Z10'un çok ciddi rakipleri var. Bu yazımızda BlackBerry Z10 ile Android Atlası'nın önemli oyuncuları LG Nexus 4, Samsung Galaxy S3 ve Sony Xperia Z'yi bir infografik üzerinde enine-boyuna karşılaştırıyoruz.  Bakalım BlackBerry'nin yeni amiral gemisi ürününün şansı ne kadar?

 

BlackBerry Z10 ile Gelen Yeni Yazılım ve Donanım

 Dün yapılan tanıtım sunumundan sonra bundan böyle artık sadece BlackBerry olarak adlandırılacak olan RIM firmasının görücüye çıkardığı Z10 ve Q10 telefonlarından Android Atlası içerisinde yer alan cihazlar ile karşılaştırılabilecek olanı tamamiyle dokunmatik ekrana sahip olan Z10 modeli.

BlackBerry'nin akıllı telefon piyasasındaki çetin mücadelesi belki de donanımdan çok yazılım alanında gerçekleşiyor olacak. Dokunmatik ekranlı telefonlar ile çalışma konusunda Apple'ın iOS, Google'ın Android işletim sistemlerinden çok daha tecrübesiz BlackBerry'nin yeni mobil işletim sistemi BlackBerry 10 çoklu program yürütme(multitasking) özelliği başta olmak üzere üzerinde çok ince elenip sık dokunulmuş, çok iddialı bir programlamaya sahip. Özellikle iş dünyası profosyonellerinin kompleks iş tanımlarına hizmet edebilme noktası üzerine büyük bir hassasiyetle eğilinmiş olan bu cihazın kağıt üzerinde gayet iddialı duran yazılımının donanım ile ne kadar desteklenebildiğini sorgulayabiliriz. Lafı daha fazla uzatmadan aşağıdaki infografik karşılaştırmamıza geçelim. 

BlackBerry Z10 Anroid'in Süperstarları Nexus 4, Galaxy S3 ve Xperia Z'ye Rakip Olabilir mi? 

Aşağıda BlackBerry Z10 ile Android Atlası içerisinde yer alan cihazlar içerisinden en ön plana çıkanları olan Nexus 4, Galaxy S3 ve Xperia Z'nin detaylı karşılaştırmasını görmektesiniz.


(c) AndroidPIT

Yukarıdaki tabloya ilk bakışta yeni BlackBerry Z10'un boyutlarının iPhone mantığına yakın olduğunu ve bu bağlamda giderek daha da büyüme trendinde olan Android telefonlar ile ayrıştığı göze çarpıyor. Yeni Z10'un ekran görüntü kalitesi özellikle ekran derinliği ile ön plana çıkarken (her ne kadar Xperia Z bu alanda çok daha iyi olsa da) cihazın zayıf pil kapasitesi ile makul olmayan fiyatı BlackBerry Z10'un karnesindeki zayıf notlar olarak kayda geçiyor.

BlackBerry Z10'un Android'in süperstarları karşısındaki şansını siz nasıl buluyorsunuz? Terazinin bir kesesine BlackBerry Z10 diğer kesesine de Nexus 4, Galaxy S3, ve Xperia Z telefonlarından bir tanesini koyduğunuzda hangisi daha ağır basıyor? 

 

Fotoğraf hakları: AndroidPIT

 

Önemli Not:  Sony Xperia Z'nin ekranı esasen 5.0 inç olup, yukarıdaki infografik üzerinde 4.7 inç olarak gösterilmiştir. Tüm okuyucularımızın bilgisine sunulur. 

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!