This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Nintendo ve Sega şirketlerinin oyun konsollarını domine ettiği zaman epey geride kaldı. O zamanlar iki şirket rekabete göz kırpmadan devam ediyordu ve büyük hayran kitlelerine sahiptiler. Sony şirketinin bu pazara atılması birden herkesi şaşırtmış ve oyun konsollarındaki tecrübesizliğinden kimse başarı beklemiyordu. Fakat Sony, Playstation ile adeta turnayı gözünden vurdu ve Seganın iflas etmesine yol açtı. Nindendo şirketi de Wii konsolunun sayesinde iflasın eşiğinden dönmüş oldu. Acaba bunun tekranını mı yaşayacağız?

Oyun pazarına en son giriş yıllar önce gerçekleşti. Şimdilik başı çeken Sony ve Microsoft için tehlikeli olabilecek şirket olarak Apple gösteriliyor. Tabiiki şirketin bunun üzerinde çalıştığının sadece söylentileri bulunuyor. Fakat bunun yanı sıra bugüne kadar tanımış olduğumuz oyun konsollarınından çok farklı bir konsol da geliştiriliyor: Ouya. Android bazında olan Ouya oyun konsolu, Kickstarter yardımıyla finans ediliyor. Geliştiricilerin uzun zamandır Gaming ile akalalı çalışmaları bulunması da beklentilerin karşılanacağının sinyalini veriyor.

Apple oyun konsolunun sadece söylentilere dayandığı bu zamanda, Ouya konsolunun başlangıcına az bir zaman kaldı. Ayrıca Ouya konsolunun prototipleri – alttaki videodan görünüldüğü gibi - bulunuyor ve kullanılacak halde.


 

Ouya nedir?

Ouya hack edilebilen bir open source konsolu. Donanımı altında Tegra 3 işlemcısı ve 1 GB RAM bulunan cihaz, bunun dışında Full HD destekleyen HDMI çıkışına da sahip. Ouya ayrıca Bluetooth LE 4.0, USB 2.0,WiFi donanımlı. Kablosuz kol ise yaygın özellikler dışında bir Touchpad’e sahip. Bunun dışında konsolun Android Ice Cream Sandwich işletim sistemini kullanacağı belirtilmiş. Özellikleri yeterli bulmayanlar, buradan PS3 özelliklerine bakıp karşılaştırabilir. 

Root hemen mümkün ve isteniyor!

Modlar için de ideal bir çözüm yolu bulunmuş. Böylelikle Root ile cihazın garantisini kaybetmiyorsunuz. Google Play Store’da bulunan bütün oyunlar televizyonunuzda HD kalitesinde oynamanız bundan sonra çok kolay olacak. Angry Birds olsun, daha komplike Nova 3 veya Shadowgun HD oyunları olsun. Bütün oyunları TV’de oynamak veya bir Playstation 1 simulatörü kullanmak gibi birçok seçeneğiniz bulunuyor.

En güzel yanı ise fiyatının düşüklüğü. Hatta 100 dolardan düşük bir fiyattan.

Ouya ne değildir?

Ouya kesinlikle Playstation ve Xbox ile direk rekabette bulunmuyor. Zaten bunu da başaramaz. Hardcore oyuncuları için bu konsolların veya son teknolojler ile donatılmış bir oyun bilgisayarının yerini hiçbir şey alamaz. Bunu tek yapabilecek şirket – yukarıda da belirttiğimiz gibi – Apple olabilir. Oyun geliştiricilerinin büyük bir sabırsızlıkla beklediği Apple oyun konsolunun söylentilerini burada, burada ve burada okuyabilirsiniz.
Yine de bazı Android oyunlarının konsol oyunlarına yaklaştığını ve böylece Ouya konsolunun Android oyunlarına yeni bir klas getireceğini düşünüyoruz.

Ouya ne zaman satışa çıkıyor?

Projenin Kickstarter sitesinde açıklanması daha 2 gün önce gerçekleşti. 29 gün içinde 950 bin dolar toplanması lazımdı projenin gerçekleşmesi için. Neyse yaklaşık üç gün sonrası 4 milyon dolar gibi inanılmaz bir rakama ulaşılmış. Projeyi desteklemek isteyenler, gerekli bilgilere buradan erişebilir. 1 dolar ile projeye destek olabilirsiniz.
Bu inanılmaz destek ile geliştiriciler de şaşırmış ve şok geçirmiş vaziyetteler ve herkesten mail aracılığıyla konsol hakkındaki düşünceleri ve tavsiyeleri bekliyorlar.
Başarının bir nedeni de şirketin yöneticileri olabilir. Microsoft şirketinde bir dönemler ikinci başkan olan Ed Fries misal olarak. Ya da Amazon Kindle cihazının başarısının mimarlarından Yves Behar. Ve unutmadan IGN oyun geliştirici şirketinde çalışan Julie Uhrman.

Konsolun birkaç resimi burada:

 

Proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Satın alır mıydınız? Ne gibi özellikler isterdiniz?

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!