This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bu Resimler Samsung’un Apple’ın Tasarımını Kopyalamadığını Kanıtlıyor

Samsung - Apple duruşmasında Samsung, Galaxy S gibi akıllı telefonlarını iPhone piyasaya sunulmadan çok önce tasarlamaya ve üretmeye başladığını gösteren resimleri duruşmaya sunmak istedi. Fakat anlaşılmaz bir şekilde Yargıç Koh bu delillerin mahkemenin keşif sürecinde çok geç sunulduğu için Samsung’un bu isteğini reddetti.

Bu olay mahkemede bir dizi dramaya sebep oldu. Dün, Samsung’un avukatı John Quinn öne çıktı ve jüriye göstermek istedikleri sunumları basına dağıttı. Quinn delillerin “kuşku götürmeyecek şekilde Samsung’un iPhone’u kopyalamadığına işaret ettiğini” belirtti. Kendiniz de aşağıdaki resimlerden delillere göz atabilirsiniz:

Bu sunumlarda Samsung’un kendi telefonunu iPhone’un piyasaya sunulmadan altı ay önce 2006’nın yazında pazara sunmasını planladığını görebilirsiniz. Son slayt ise Samsung’un üzerinde çalıştığı tüm prototipleri gösteriyor (son telefonun son duruşmaya dahil olduğu çok belli değil çünkü Verge websitesine göre duruşma özetinde adı geçiyor). Bu telefonlardan biri (en aşağıda, sağda) Samsung F700 hakkında Apple, Samsung’a dava açtı fakat bu telefonun iPhone’dan çok daha önce yaratıldığını ve pazara sunulduğunu sonradan farketti.

Prototip resimler tasarım patenlerinin en güçlü savunması ve biz Yargıç Koh’un bu resimleri davada sunulmasına izin vermeyeceğine inanamıyoruz. Hali hazırda pek çok kişi Yargıç Koh’un kendini davadan çekeceğini düşünüyor çünkü kendisi böyle bir tutum sergiliyor. Hiç şüphe yok ki Samsung mahkemenin kararını bu delillerin mahkemede sunulmadığı gerekçesiyle reddedecek ve büyük ihtimalle bunda başarılı da olacak.

Ama daha da önemlisi bu resimler Samsung’un şüphe götürmeyecek şekilde kendi akıllı telefonlarını tasarlama konusunda iPhone yayınlanmadan önce çok çalıştığını ve Apple’ın suçlamalarının ne kadar saçma olduğunu gösteriyor. Apple, iPhone’un bir teknoloji sirkülasyonu içinde tasarlandığını göstermek istiyor ama kısaca durum böyle değil. Samsung’un bu durumda yapabileceği tek şey ise bu sunumları göstermeden davadan iyi bir sonuç çıkmasını ummak.

Kaynak: OS News

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!