This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 8 comments

Bükülebilen Samsung Esnek Ekranlar 2013 Yılında Geliyor

Bükülebilen, esnek ekranlı telefonlar hakkında 2012 boyunca devam eden söylentilere son noktayı koyacak açıklama sonunda bu teknolojinin geliştiricisi ve de öncüsü olan Samsung tarafından geldi: ''Yeni nesil bükülebilir ekranlar 2013'ün ilk aylarında piyasadaki üreticilere sağlanabiliyor olacak.''

https://fscl01.fonpit.de/userfiles/3318458/image/Samsung-Flexible.jpg

Samsung tarafından üretilen bükülebilen ekran teknolojisi ürünü prototipler / (c) Samsung

Samsung'un Açıklamasını Nasıl Yorumlamamız Gerekir? 

Bu yeni teknolojinin Samsung tarafından yeni nesil telefonlarda kullanılabilecek aşamaya geldiği açıklaması ile Samsung'un bükülebilen ekranlı bir telefon üretmesi kavramlarını birbirine karıştırmamak gerekiyor. Bu bağlamda sektörün bu tip esnek ekranlı telefonları üretebilecek ve de makul fiyatlardan tüketicilere sunabilecek aşamaya gelmesi uzun zaman alabilir. Benim kişisel görüşüm ise Samsung tarafından geliştirilen bu teknolojiye sahip cihazların yine ilk olarak Samsung tarafından üretileceği yönünde. Uzun vadede Samsung bu teknolojinin patent  lisanslarından kendisine çok ciddi bir gelir elde edebilir.

Samsung'un esnek ekranları hakkında ne biliyoruz?

Samsung son olarak CES 2011 etkinliğinde esnek ekranların tanıtımını yapmıştı. Bu etkinlik ertesinde ise şirketin Amerika'nın Teksas Eyaleti'nde yer alan Austin kentinde 1 milyar dolara bir araştırma merkezi kurduğu ve bu merkez bünyesinde yeni OLED ekranlarının AR-GE'si üzerinde çalıştığı haberleri sızmıştı.


Bunun üzerinde Business Times yayın organı Samsung'un 2012 yılının ikinci çeyreğinde esnek ekranlı bir telefon yayınlıyacağı haberini geçmişti. Dün Samsung tarafından yapılan ve de bu habere konu olan açıklama ile beraber bükülebilen ekranlı telefonlar üzerindeki esrar perdesi bir nebze olsun aralanmış oldu.

Esnek ekranlı telefon üretibilecek başka bir teknoloji kuruluşu var mı?

Güney Kore orjinli Gorilla Glass isimli cam üreticisi hafif ve de esnek akıllı telefon camlarını tanıttı. Bu linke tıklayarak konu ile ilgili bir videoyu izleme şansına sahip olabilirsiniz.

(c) Gorilla Glass

Şu ana kadar herhangi bir esnek ekranlı telefon üretildi mi?

Hayır, henüz bu tip bir cihaz üretilmedi. Nokia'nın bu anlamda bir prototipi geçen sene Nokia Connect etkinliğinde yer almasına rağmen bu ürün yazıda bahsedilenlerden bir çok noktada ayrılıyordu.

2013 Yılı İçerisinde Gelmesi Beklenen Samsung Galaxy S4'ün Bükülebilen Ekran Teknolojisi İle Üretilme İhtimali Nedir? 

Bence Samsung için yeni Galaxy S serisinin başarısını riske atabilecek kadar yeni olan bu teknolojinin S4'de kullanılma ihtimali çok az. Fakat öte yandan 2014 içerisinde çıkarılması muhtemel olan Galaxy S5'in gündeminin merkezinde bence yeni nesil bükülebilen, esnek ekran teknolojisi olacak.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin,

 

Fotoğraflar: Samsung, Gorilla Glass

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • Asabi insanların yüksek fiyatlı telefon / Tablet almamak için bir bahanesi kalmayacağa benziyor..

 • Araz 16.Kas.2012 Link to comment

  Teşekkur ederim. ilginç ekranlarmış. beni asıl şaşırtan şu ki, 2010 yılında bu ekranlar var mıydı ki?

 • @Araz:

  Şu videoya bir göz at derim:

  http://www.youtube.com/watch?v=dY_ADCTBKVE&feature=related

 • Araz 15.Kas.2012 Link to comment

  simdi dusunemiyorum bile :D yani... bilemedim ya :) iyi, hos da... ne gibi superteknoloji olacak? merak etmeye basladim dogrusu :) Volkan bey, siz de bi durun, simdi de note 3'u eskiltdiniz :D

 • @ Araz:

  Öncelikle yaptığın iltifat için teşekkürler.

  Gelecek konusunda kesin konuşmaktan her zaman çekinirim ama bükülebilen ekran teknolojisini geliştiren bir firmanın yeterince tecrübe edindikten sonra bu teknolojiyi amiral gemisi bir ürününün tasarımı noktasında gündeme alacağını düşünüyorum. Öte yandan Galaxy S5'de bu tip bir ekran kullanılır demek çok iddialı olur.

  Öte yandan işin bir de Galaxy Note boyutu var. Bugün bu konuyla ilgili okuduğum yabancı haber kaynaklarında Galaxy Note 3 ya da Galaxy Note 4 cihazlarında bu ekranların kullanılabileceği söylentileri var..

  Galaxy Note 4 senin kulağına nasıl geliyor?

 • Araz 15.Kas.2012 Link to comment

  Volkan bey tam 12'den vurmussunuz. Yani bana gore de s4'de kullanilmayacak. bana gore derken, kesin kullanilmayacak. soylediginiz gibi, amiral gemisi bi telefonu tecrube icin kullanmaz. S5 icin dusunmek biraz erken degil mi? :D s5 soylediginizde cikmamis olan s4 bile insanin gozunde eski telefon gibi duruyo :)

 • :)

 • Guzelmis.Tam bna gore.Sinirlendigimde telefonu bukerim

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!