This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Büyüklerin Gölgesinde:LG Optimus 4X HD Paket Açılımı ve İlk İzlenimler

LG dünyanın en büyük elektronik eşya üreticilerinden bir tanesi olmasına rağmen son dönemde azılı rakibi Samsung'un gölgesinde kaldı. Firmanın yeni çıkardığı iddialı akıllı telefon olan Optimus 4X HD'nin paket açılımı yazımız LG'nin bu rekabetin seyrini nasıl değiştiremeyeğini sizlere gösterebilir.

Hayalkırıklığı öncelikle dizayn ile kendini gösteriyor. Eğer içinizde Galaxy S3'ün ucuz bir görüntüye sahip olduğunu düşünenler varsa kendilerine bir de yeni LG Optimus'a göz atmalarını tavsiye ederim. Bu cihaz üzerindeki ilk izlenimlerim kesinlikle olumlu değil. Siyah ön yüz ilk bakışta şık bir görüntüye sahipmiş havası veriyor olsa da cihazın köşe kısımlarındaki tasarımların özensizliği bende 'LG Optimus sadece kocaman bir ekrandan ibaret' izlenimi bıraktı. Yine de telefonu açtığınızda şenlenen ekran olumlu bir hissiyat yaratıyor.


  Sakın arka yüzümü çevirme!

Ön taraf hoş arka taraf boş: Pil yuvası bile gayet ucuz bir görüntüye sahip. LG Yakın alan iletişimi antenini iç tarafa gömmüş.

Fakat bu olumlu hissiyat cihazın arka yüzünü çevirdiğinizde bir anda yok oluyor. Zira arka yüzde kullanılan ucuz pütürlü malzeme sanki üretim sırasında LG işçilerinin ürünleri karıştırmış olduğunu düşüncesini uyandırmakta. Optimus L3 gibi çok daha düşük fiyattan alıcı bulma peşinde koşan bir üründe bu tip bir plastik kapak gayet mantıklı olabilecek iken Optimus 4X gibi zerafetin ön plana çıkarılması hedeflenen bu üründe bu tip kapağın varlığı başka türlü nasıl açıklanabilir ki? Aslında gayet şık olan krom çerçeve bile bu ucuz görüntüyü kurtaramıyor. Bunun yanında 8.9 milimetre kalınlıktaki telefonu bu özelliği ile gayet ince bulduğumu belirtmeliyim. Ayrıca 4.7'inç büyüklükteki ekran ise elde gayet iyi duruyor.


Bu arada ekranın gösterim gücü ve kalitesine söyleyecek sözüm yok. 1280X720 piksellik ekranı ile bu cihaz için bir cep sineması demek yerinde olacak. Bu arada LG'nin zaten iş ekran konusuna geldiğinde dünyada başı çeken firmalardan olduğu zaten ortada.

TimeCath özelliği ile arka arkaya 5 fotoğraf çekmek mümkün. Bu ekran modu ise Samsung ve HTC'de daha iyi çalışmakta.

 

Optimus 4X beni kamera bölümünde de hayal kırıklığına uğrattı. Çekim kalitesi normal ışık koşullarında her ne kadar idare etse de çekim ortamı biraz karanlıklaştığında işin tadı kaçıyor. Kullanıcı arayüzü kullanıldığında bile LG Optimus 4X rakiplerinin bu cihazdan daha fazla seçenek sunmakta olan top modellerinin (özellikle HTC ve de Samsung'un Galaxy S3 modeli) gerisine düşüyor.


Sorunsuz Çalışan Yazılım

Geçtiğimiz yıllarda özellikle Optimus 2X cihazının çok kötü performansı ile büyük hayal kırıklığı yaratan LG bu sefer 4X ile gerekeni yapmış gözüküyor. Google tarafından geliştirilen sistemleri takılmadan kullanmayı seven kullanıcılar için bu cihaza çok iyi optimize edilmiş olan Android 4.0.3 ile keyifli bir kullanım mümkün.Performans alanında olumlu karşılaştırma sonuçları


Ayrıca dört çekirdekli işlemcinin performansı da makul düzeyde. Tegra 3 işlemcili bu cihazın piyasadaki spesifikasyon denkliği sahipleri ise HTC One x ve Asus Transformer Prime. Bu arada sistem her koşulda gayet hızlı ve de başarılı. Şu anda piyasada bu donanımın verdiğinden fazlasını yapabilecek tek bir işlemci var o da Samsung'un Exynos 4'ü.

Döndük dolaştık ve yine Samsung'a geldik. LG'nin Optimus 4X HD modeli her ne olursa olsun hiç şüphe götürmeyecek derecede yüksek sınıf bir telefon olsa da ucuz malzeme kalitesi ve de zayıf kamerası ile Akıllı Telefonların Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edebilecek bir kapasiteye sahip değil. Şu an itibariyle 439 EUR fiyatla satışa sunulan LG Optimus 4X HD, amazon üzerinde Samsung Galaxy S3'den 100 EUR daha ucuza satın alınabiliyor. Bu fark tüketiciler için her ne kadar cazip gibi dursa da HTC One X'in (Polikarbon malzemeli ve daha iyi kameralı) fiyatının sadece 10 EUR fazla ile 449 EUR'dan satıldığını işin içine katınca LG'yi tercih etmek pek mantıklı olmuyor.

Üzgünüz LG, belki seneye...

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!