This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Büyüleyici bir Samsung gecesi ve Google Glass sürprizi

AndroidPIT editörü olarak büyük etkinliklere gitme şansımız pek olmuyor, böyle bir fırsatımız olduğu zaman da şevkle gidiyoruz. Çalışma arkadaşım, AndroidPIT.com.br Brezilya Masası Şefi Camila Rinaldi ile birlikte Berlin Tempodrom’da düzenlenen Samsung Unpacked Episode 2 etkinliğine büyük bir heyecanla katıldım. Etkinlikte, Kore firmasının tüm olanaklarını seferber ettiğini gördük: havalı çantaları ile 64GB microSD kartlar, binlerce Note 3 fanının çığlıkları eşliğinde New York’un Time Meydanından yapılan canlı yayın, Icona Pop müzik grubu, yemekler, içkiler ve  daha fazlası (daha fazla içki). Medya ordusu, Samsung ve Partner çalışanları, ön koltukları kapabilmek için birbirilerini ezerken… sahne almak üzere olan esas oğlana hazırlıksız yakalandık: Google Glass!

AndroidPIT google glass loie 3
Google Glass ayrıcalığı! © AndroidPIT

Samsung Unpacked Episode 2 sunumu

Sunum orkestra ile başladı (neyse ki Viyana Gençler Korosu değildi). Gösteri büyüleyiciydi; Samsung’un konuşmacıları da beklediğim kadar sıkıcı ve burnu havada değildi. Sahneden çok sayıda millet geçti, tüm olay son derece canlı bir İngiliz tarafından sunuldu. Bu kesinlikle bir gövde gösterisiydi ve Camila ile beraber fotoğraf çekip notlar alırken, bir yandan da deliler gibi İnternet’e bağlanmaya çalışıyorduk. Neyse ki Note 3 ve Galaxy Gear’a ilişkin ilan edilecek neredeyse her şeyi önceden biliyorduk. Fakat Tempodrom’un diğer ucundaki test odasından çıkacak olan gecenin yıldızı ise heyecanla bekleniyordu.

AndroidPIT IFA Samsung Unpacked 2
Samsung’un Bilgi İşlem ve Mobil departmanının başkanı ve CEO’su JK Shin, Note 3’ü lanse ederken. © AndroidPIT

Cihaz salonunda bir medya ordusu: Galaxy Note 3, Galaxy Gear ve Galaxy Note 10.1

Cihazları test etmek hiç de zor olmadı, çünkü salon ağzına kadar cihazlarla doluydu: farklı farklı renklerde Galaxy Note 3, Galaxy Gear ve Galaxy Note 10.1 2014 Edisyonu. Zor olan şey, bir başkasının kafasını ya da elini kadraja almadan fotoğraf çekmeye çalışmaktı. Bu yeni seksi cihazların ancak birkaç hızlı ve kirli videolarını çekmeyi başarabildik; burada Note 10.1’e aşık olduğumuzu da söylemeden geçemeyeceğim.

AndroidPIT samsung galaxy note 3 loie
Note 3’te de bulunan S-Pen özellikleriyle, Galaxy Note 10.1 pırıl pırıl parlıyordu. © AndroidPIT

Galaxy Gear da oldukça havalıydı: birbirimizin resimlerini çekip, bu resimleri Note 3 üzerine yansıttık, aramalar yaptık, Runtastic, Hesap Makinesi, Kişiler gibi birçok Gear uygulamasını denedik. Oradakilerin birçoğu Gear’a sert eleştiriler yöneltse de, cihaz bana o kadar da kötü görünmedi, yine de sunucunun dediği gibi, bunun modada bir devrim olduğunu söyleyecek kadar da ileri gidecek değilim. Uzun lafın kısası, akıllı saatlerin yaşamlarımızda yerlerini alabilmeleri için gidecek daha çok yolları var.

ANdroidPIT camila galaxy gear
Camila ile Galaxy Gear’ı denedik. Cihaz, Note 3 ile kusursuz bir uyum içinde çalışıyor. © AndroidPIT

Gecenin yıldızı: Google Glass

Tam cihazların denemesini bitridikten sonra, ortama sihirli bir değnek değmişçesine gecenin yıldızı ile karşılaşıyoruz. Yanımızdan, üzerinde Google Glass olan bir adam geçiyor. Bir anlık teknoloji kurdu hoppalığıyla, adama doğru yönelip, bir fotoğraf çekebilir miyiz diye soruyoruz. Advance Mobile Applications (AMA) Ürün Geleştiricisi ve Yöneticisi Guillaume Campion, fotoğraf almamıza izin vermekle kalmıyor ve cihazları denememize izin verme inceliğini de gösteriyor. Google Glass, tahmin ettiğim kadar çetrefilli çıkmıyor. Yakından bakıp ekranı incelediğimde, cihazın doğru görüntüleme açısına kendini ayarlabilme özelliğine sahip olduğunu gördüm. Guillaume, “Ok Glass” sözcükleri ile cihazı aktifleştirdi ve bana bazı uygulamalarla birlikte, küçük boyutlarda da olsa, son derece berrak olan resim galerisini gösterdi. Her şeye rağmen bu nerdeyse doğal bir deneyimdi; cihazı ses komutları ile son derece yumuşak bir biçimde işletmek mümkün oldu. “OK, Google, bir fotoğraf çek” ses komutu, anında kamerayı tetikledi. Cihazın sağ yanında, galeriler arasında dolaşmayı ve içerik seçmeyi sağlayan dokunma yüzeyi bulunuyordu. Glass ile çok fazla geçirme şansımız olmasa da, birkaç dakikalığına da olsa bu yenilikçi teknoloji harikasını denemek oldukça heyecan vericiydi. Buna karşın, birkaç noktada Glass’tan memnun kalmadım; bu noktaların ayrıntılarına burada giremeyecek olsam da, bu hususlardan en önemlisi, cihazın ciddi anlamda hantal görünüyor olması. Bir sonraki sürümde daha şık ve zarif versiyonların gelmesini umuyorum.

AndroidPIT google glass loie 2
Glass’ın, havalı bir cihaz olsa da, son derece hantal göründüğünü söylemeliyim. Dizayn üzerinde daha çok çalışılması gerekiyor. © AndroidPIT

Kısa bir anekdot: AMA, mobil telefonlar için etkileşimsel eğlence yazılımları üreten bir firma ve Google Glass’ın tüketici versiyonu üzerindeki native oyun uygulamasına sahip olacak olan ilk Avrupalı firmalardan biri. Guillaume’un Hills of Glory 3D adlı oyunu, Play Store’dan Glass üzerine halihazırda kurulabilir durumda.

AndroidPIT google glass loie
Guillaume Campion Google Glass’ı yüzüme yerleştirme inceliğini gösterdi. Fakat elbette ki dokunmak yasaktı. © AndroidPIT

Samsung etkinliklerine katılmanın güzel yanları

Unpacked 2 etkinliğindeki sunum tamamlandıktan sonra, ziyafete geçildi. Daha sonra Samsung Almanya’nın da iştirak ettiği küçük bir parti düzenlendi. Büyüleyici Samsung kızları, takım elbiseli erkekler, küçük hors d’oeuvreler (Fransızca: mezeler) ve sonunda club Solar’ın 16. katındaki parti (büyüleyici Note 3’e değinmiyorum bile) resmen dizlerimi titretti. İçimde büyüyen teknoloji kurdu için - üzülerek söylemeliyim ki - gecenin en büyük yıldızı Google Glass’ı deneme şansı bulmaktan daha mutluluk verici bir şey olamazdı.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!