Oturum açın

Onaylamak için oturum açın

Şifrenizi mi unuttunuz?

...ya da Facebook ile giriş yap:

Hala bir AndroidPIT hesabınız yok mu? Kayıt ol

Android telefonunuzla bütün dosyaları açın ve oynatın

Jakob Straub
5

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasına karşın elimize geldiği haliyle her dosyayı açamıyor. Fakat uygulama yelpazesinin geniş olması sayesinde bu problemin üstesinden de gelebilirsiniz. Her çeşit farklı uzantılı dosyalar Android’de nasıl açılır, hangi dosya türleri için hangi uygulamalar en iyi öğrenmek istiyorsanız buyrun haberimizin devamına!

android datei formate teaser
© Shutterstock (Resim: Document icon file extension)

Ses Dosyaları

Android’de bulunan standar medya oynatıcısının .mp3 dosyalarıyla bir problemi yok fakat konu başka uzantılı ses dosyalarına gelince biraz seçici davranabiliyor. Telefonundan ya da tabletinden sık sık müzik ya da sesli kitap dinleyen kullanıcılar muhakkak kendini, herhangi bir anda,  güzel bir ses oynatıcısı ararken bulmuştur.  İmkanlar ise çok çeşitli ve her uygulama kendine has birşeyler sunuyor. Seçim yapmanızı kolaylaştırmak adına size 2 adet uygulamayı buradan kısaca tanıtacağız fakat daha detaylı bir analiz isterseniz “En iyi 5 müzik dinleme uygulaması”  karşılaştırmamıza da bir göz atabilirsiniz.

spotify all access teaser 3
© AndroidPIT

PowerAmp

PowerAmp uygulaması MP3 de dahil olmak üzere MP4, M4A, ALAC, OGG, WMA, FLAC, Wav, APE, WV ve TTA dosya uzantılarını oynatabiliyor. Zengin kullanışlılık seçenekleri, sezgisel arayüzü ve kolay alışılan yapısıyla PowerAmp en çok sevilen müzik çalarlar arasında.

MortPlayer Music

PowerAmp’a ücretsiz bir alternatif olan MortPlayer Music uygulaması PowerAmp’ın desteklediği bütün dosya formatlarını destekliyor. Yalnız FLAC ve WMA desteği cihaza bağlılık gösteriyor.

Office Dosyaları

Tıpkı müzik çalarlar da olduğu gibi, ceptelefonunuzdan office dökümanlarını okumanızı ve üzerinde çalışmanızı sağlayan onlarca uygulama var. Google’a ait olan Quickoffice ve Kingsoft Office uygulamaları bütün Microsoft Office kaynaklı dosyaları açabilirken, PDF dosyaları için ekstradan Adobe Reader yükleme ihtiyacını da kaldırıyorlar. 

${app-com.quickoffice.android}

OpenOffice (yeni ismi LibreOffice) dosyaları

Microsoft’un Office programlarının dışında kalan, ODT, ODS, ODP, ODG ve ODF gibi OpenOffice (ya da yeni ismiyle LibreOffice) dosyalarını Android akıllı telefonunuzdan açabilmek için (ücretli ve ücretsiz olmak üzere) iki farklı uygulama seçeneği bulunuyor.  Bunlardan ilki AndrOpen Office ücretsiz olarak temin edilebiliyor fakat çok iyi geliştirilmiş bir uygulama değil. Yine de işinizi görebilir.

İkinci seçeneğimiz Office 2012: TextMaker ise tam bir Office çözümü. PDF ve Microsoft Word dosyalarının (DOC, DOT, DOCX,DOTX, DOCM, DOTM) desteğinin yanında bütün LibreOffice ve OpenOffice dosya uzantılarını da destekliyor. 4,54$’lık (yaklaşık 10,20 TL) bir fiyat etiketi bulunan Office 2012 uygulamasını 1 ay ücretsiz deneyebiliyorsunuz.

Fotoğraflar

Stok Android’de bulunan “Galeri” uygulaması standart fotoğraf formatlarını (JPEG, GIF, PNG ve BMP) destekliyor fakat bu listede TIF dışarda kalıyor. Her durumda Android 4.4 KitKat versiyonuyla birlikte gelen Fotoğraflar uygulaması, eski galeri uygulamasını er ya da geç gönderecek.

s4 camera drama 1
© AndroidPIT

Galeri uygulamasına ücretsiz ve sevilen bir alternatif olarak kendine Google Play Store’da yer bulan süper hızlı QuickPic uygulaması da maalesef TIF dosyalarını açamıyor. Fakat estetik farklılık sunabilir!

Daha egzotik dosya formatlarını (tüm sıkıştırılmış TIF dosya çeşitlerini ve hatta farklı FAX formatlarını) açabilen bir uygulamaya ihtiyacınız varsa, yine ücretsiz olan Fast Image Viewer imdadınıza yetişebilir.

RAW formatındaki Resimler

Konu RAW formatına gelince, bu formatta ki dosyaları açmada zorluklar baş gösterebiliyor. Bu formattaki dosyaları açabilmeniz için Photo Mate isimli bir uygulamayı kullanıyor olmanız ve ayrı bir ücretle satın alınan Photo Mate Raw Extension isimli paketi satın almanız gerekiyor. Yine ücret karşılığı alınabilen Raw Decoder ve RawDroid Pro uygulamaları, RAW dosyaları dahil olmak üzere farklı kamera formatlarını destekliyor.

Adobe Photoshop

Peki Adobe Photoshop dosyaları Android telefonlarda nasıl açılır? Bu konuda biraz pürüz var. Ücretsiz Photoshop Express uygulaması maalesef PSD dosyalarını açamıyor. Bunun için Photoshop Touch uygulamasını satın almak gerekiyor.

Resim dönüşümü ve düzenlemesi

Image Converter uygulaması vasıtasıyla sayısız resim formatını birbirine dönüştürebiliyorsunuz. Photoshop dosyaları da bunlara dahil. Fotoğraf düzenleme konusunda ise “En iyi 7 Android fotoğraf uygulaması” haberimizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Video

Masaüstü bilgisayarlarımızda ve laptoplarımızda severek kullandığımız VLC-Medya oynatıcısının Beta sürümü Android uygulaması da mevcut. Yalnız Beta sürümü olması aklınızı çelmesin, bu uygulamayla neredeyse bütün müzik ve video (kesintisiz ortam (stream) videoları dahil) dosyalarını çalıştırabiliyorsunuz. Altyazı formatlarını da destekleyen VLC medya oynatıcısında otomatik çevirme adaptasyonu ve ekran oranını otomatik ayarlama gibi özellikler de bulunuyor. Ses ve parlaklık seviyesini hiç bir tuşa basmadan ekran üzerinden de rahatça değiştirmenizi sağlayan VLC’nin farklı widget’ları da kullanıma hazır.

galaxy player klein
© Samsung

Android cihazınız için farklı ve kullanışlı 2 uygulama daha bulunuyor: MoboPlayer ve MX Player. İkisi de altyazı, çoklu ses, kesintisiz ortam (stream) ve tekrar listeleri desteğiyle geliyor. Ayrıca standart video uygulamasının açamadığı dosya formatlarını da destekliyorlar. Bu uygulamalrda bulunan en pratik özelliklerden birisi de, yer imleri fonksiyonunun bulunması. Bu fonksiyon sayesinde sıradaki çalınacak parçayı görebiliyorsunuz. Ayrıca uzun videolarda kaldığınız noktadan başlayabilme fonksiyonu da kullanım kolaylığı sonan başka bir unsur.

${app-com.clov4r.android.nil}

Arşiv

Android akıllı telefonunuzdan arşiv dosyalarını (ZIP, RAR, 7Z, TAR vs) açabilmek için de uygulama indirmeniz gerekiyor. Bunun için uygun uygulamalar B1 Free Archiver ve Easy Unrar. İki uygulamayla da yukarıda belirttiğimiz bütün arşiv dosyalarını açabiliyor, unzip ve unrar fonksiyonları sayesinde ZIP ve RAR dosyalarının içeriğini genişletebiliyorsunuz. İkisi de ücretsiz olan bu uygulamalar sayesinde neredeyse bütün arşiv dosyalarını açabiliyorsunuz.

İlgili konular

Forumdan sıcak sıcak... Muhabbete siz de katılın!

Yorumlar

Yeni yorum yaz:
 • Yasin Öz 24.Oca.2014 Link

  müzik için telefonun kendi uygulamasını kullanıyorum ancak video için kesinlikle en iyisi mx player. rar için ise bence ayrı bir uygulama yüklemeyin. birçok dosya yöneticisi rar işlemini yapıyor zaten.

  0
 • cem sezen 24.Oca.2014 Link

  Emeğe saygı....ve Teşekkürler

  0
 • Emre Aydın 24.Oca.2014 Link

  güzel konu teşekkürler

  0
 • Burak Kan 23.Oca.2014 Link

  Arşivler için bence Zarchiver daha iyi. Hem daha hızlı hem de kullanımı daha kolay.

  0
 • Abdurrahman irem b. 23.Oca.2014 Link

  Teşekkürler hepside en kullanılırları

  0