This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

Çakma HTC One'ı Gerçeğinden Ayırt Etmek Çok Zor

Akıllı telefon sektöründe teknoloji ilerledikçe, “çakma” telefon üreticileri de kendilerini geliştiriyor. Öyle ki Çin'de yapılan bu HTC One'ı ilk bakışta gerçeğinden ayırt etmek oldukça zor.

htc one fake 3
Altına yazmasak, ayırt etmekte zorlanabilirdiniz... / © Engadget

Başta iPhone ve Samsung'un Galaxy serisi olmak üzere Çin'de birçok telefonun “çakma” versiyonlarının üretildiği ve orijinalinden bir hayli ucuz olan bu modellerin kimi zaman Türkiye'de de bulunabildiğini biliyoruz. Hatta daha önce Android'le çalışan çakma bir iPhone bile görüp, sitemizde haberini yapmıştık. Aynı şekilde HTC'nin bu yılın başlarında çıkan ve bir hayli popüler olan HTC One modelinin de çakma versiyonlarını piyasada bulmak mümkün.

Ancak teknoloji sitesi Engadget'ın haberine göre yakın zamanda Çin'de bu kez gerçekten de orijinal HTC One'a müthiş benzerliğiyle dikkat çeken çakma bir HTC One üretildi. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi söz konusu taklit ürün, görünüş itibarıyla gerçek HTC One'a inanılmaz benzeyen bir cihaz. Tıpkı orijinali gibi 4,7 inçlik ekran boyutuna sahip olan çakma HTC One'ın kavisli tasarımı, micro-SIM yuvası ve ön yüzdeki metalik malzeme orijinalinden ayırt edilemeyecek kadar özenli yapılmış.

Donanım Karşılaştırması

Ama tabii ki donanım özellikleri açısından bakıldığında çakma HTC One'ın gerçeği kadar iyi olmadığını da görüyoruz. Ekran boyutu orijinaliyle aynı olsa da çakma HTC One'ın ekran çözünürlüğü orijinal cihazdaki gibi 1,920 x 1,080 değil, 1,280 x 720 piksel ayarında. Ayrıca ön yüz çekici ama taklit HTC One'ın arka yüzünün plastik malzemeden yapılmış olduğunu ve beyaz şeritlerin de kalıp değil boya olduğunu görüyoruz.

Ayrıca çakma HTC One'ın altında tıpkı orijinaldeki gibi bir hoparlör ızgarası bulunmasına rağmen, aslında dışarıya ses veren tek hoparlör cihazın üstünde bulunan. Ayrıca, siyah açma kapam butonu herhangi bir kızılotesi emici saklamadığı gibi arkada yakın alan iletişimi sağlayan NFC özelliği de yok. Ayrıca ortadaki HTC logosu da camın üzerine boyandığı için kolayca kazınabiliyor.

htc one fake 2
Çinli üretici arka yüzde aynı taklit performansını sergileyememiş görünüyor. / © Engadget

Birçok taklit telefonda olduğu gibi bu cihazda da MediaTek adlı şirketin 1.2GHz gücündeki, dört çekirdekli işlemcisi kullanılmış. Tabii bunun gerçek HTC One'daki Snapdragon 600 işlemciyle yarışması söz konusu değil, özellikle de üç boyutlu grafikler söz konusu olduğunda. Zaten Engadget'ın testinde de çakma HTC One'ın 3D animasyon görüntülerinde oldukça zorlandığı tespit edilmiş durumda.

Cihaz 32 ya da 64 GB'lık dahili bellek seçenekleriyle satışa sunulan HTC One'ın aksine, 16 GB dahili bellekle gelirken, sistem RAM'i ve pil gücü konusunda elimizde net bir veri bulunmuyor. Ancak benzer çakma cihazların 1600 miliamper/saatlik pillere sahip olduğu düşünülürse, HTC One taklitinin de böyle bir pille gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Yazılım ve Fiyat Karşılaştırması

Tabii HTC'nin Sense UI arayüzüyle aranız iyi değilse, bu çakma cihazdan hoşlanabilirsiniz; zira taklit HTC One'da bu arayüz yerine tıpkı cihazın Google edisyonunda olduğu gibi Android 4.2.1. bulunuyor.

Elbette böyle bir telefonun üretilip piyasaya sürülüyor olmasının tek bir amacı var. HTC One alacak kadar parası olmayan ya da parasını daha iyi bir yere harcamak isteyen tüketicilere, çok daha ucuza bu deneyimi yaşama imkanı vermek. Akakce.com'un verilerine göre orijinal HTC One'ın Türkiye satış fiyatı yaklaşık 1700 TL'den başlarken, çakma HTC One'ın Çin'deki satış fiyatı yaklaşık 400 TL. Tabii, böyle cihazlar resmi olarak satışa sunulmadıkları için, çakma HTC One'ın Türkiye'de Doğubank gibi yerlerde bulunup bulunmadığı ve hangi fiyat etiketiyle satışa sunulacağı konusu henüz belirsiz.  

Kaynak: Engadget

2 Shares

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • VAlla haci htc one on numara s4 s5 bos 2 hafta oldun ben alali gayet menmunum androit surumu mukemmel 4.4.4 s5 surumu 4.1.2

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!