This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 7 comments

[Rapor] Çalınan veya Kaybolan Bir Telefonun Yeri Nasıl Bulunur?

Henüz belki hepimizin başına gelmedi fakat bir gün herhangi birimizin başına gelmemesi için bir neden yok: Elimizi cebimize attığımızda her zaman olması gereken telefonumuz yerinde yok! Orayı burayı karıştırıyoruz, birisinin telefonunu bulup kendi telefonumuzu arıyoruz...yine yok. IMEI numarasını önceden almışsanız (veya cihazın kutusu hala duruyorsa orada yazıyor) polise bu numarayı verebilirsiniz ve çalınmışsa (ve tabii şanşlıysanız) polisin cihazı bulma ihtimali var. Fakat başınızı dik tutun, yapabilecekleriniz bununla sınırla değil! Bu haberimizde kaybolan telefonlarınızın yerlerini bulmanızın farklı yollarını farklı modeller için size aktaracağız. 

Smartphone Diebstahl

Bazı üreticiler çoktan üst seviye cihazları için bu faydalı hizmeti tüketicilerle buluşturmuş durumda fakat pekçoğumuz bundan bihaber. Bu üreticilerin içinde Samsung, Motorola, Sony ve hatta geçici bir süreliğine de olsa HTC var. HTC büyük ihtimalle bir süre sonra HTC Sense üzerinden bu hizmeti vermeye yeniden başlayacak.

Samsung bu hizmeti "SamsungDive" "Find my mobile" üzerinden veriyor. Bu hizmetten faydalanabilmeniz için bir Samsung hesabı oluşturmanız gerek. Samsung telefonunuzdan "güvenlik" ayarlarına sonra da kullandığınız modele göre "mobil siteler" veya "Samsung Dive"ı seçerek hesap oluşturabilirsiniz. Orada "remote access" (uzaktan erişim) seçeneğini seçmeniz ve sonrasında Tamam'a basmanız gerek. Buradan yabancı bir simkarta izin verip vermeme seçeneğiniz 

SamsungDive
Samsung Galaxy S3'ü ofisimizde buldu.

Bundan sonra cihazınızın "Find my mobile" üzerinden yerini belirlemeniz ise çok kolay. Kendi hesabınızdan giriş yaparak cihazımın yerini bul diyorsunuz. Arama birkaç dakikanızı alıyor ve sonrasında cihazınızın yeri Google Maps'te çıkıyor. Eğer potansyel bir hırsızın bulunduğu noktaları daha detaylı öğrenmek istiyorsanız 15 dakikalık aralıklarla son 12 saat içinde cihazınızın nerelerde gezdiğini bulabilirsiniz.

Bunun dışında cihazınızda bir mesaj belirmesini, çağrıları ve mesajları başka bir numaraya aktarma ve hatta mikroSD ve SIM kartınıza ulaşıp tüm verileri silmeniz mümkün! Detaylı kullanım kılavuzuna buradan erişebilirsiniz.

Motorola Sadece Dahili Hafızayı Silebiliyor

Motorola bu servisi MotoCast cloud hizmetiyle birleştirmiş fakat Samsung kadar kapsamlı özellikler sağlamıyor. Ayarlardan "Hesaplar"a girmeniz ve Moto Web Portal için hesap oluşturmanız gerek. Sonrasında Motorola Device Manager sitesinden giriş yaparak cihazınızın yeri hakkında bilgiye harita aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz. Buradan telefonu kilitleyebilir kişisel verilerinizi silebilirsiniz. Fakat mikroSD karttaki resimler ve diğer verileri bu hizmetle malesef silemiyorsunuz. 

MotoCast English

Motorola RAZR da yine ofisimizde çıkıyor. IMEI numarası da belli.

Gelelim Sony'ye. Sony'nin "MyXperia" aslında hala beta aşamasında ve resmi olarak sadece bazı kuzey ülkelerinde ve Xperia akıllı telefonlar için kullanımda. Almanya için örneğin mevcut değil fakat XDA Developers Şubat'ın ortasından bu yana "MyXperia" APK dosyasını kullanıcılarla paylaştı ve bu dosyayı buradan indirebilirsiniz. Böylelikle birkaç adım ile Almanya'daki Xperia'lar için de kullanıma açılmış oluyor. Aynısı büyük ihtimalle Türkiye için de geçerli. .

MyXperia neu
MyXperia'yı birkaç adımda aktive edebiliyorsunuz.

Bu APK dosyasını telefonunuza yüklemeniz için güvenlik ayarlarında "bilinmeyen kaynaklar" seçeneğine izin vermeniz lazım. Yüklemeden sonra MyXperia çalışır hale gelecektir.

Bunu yaptıktan sonra "my Xperia" sitesinde Google hesabınızla girebilirsiniz.Sonrasında Xperia cihazınız ekranda belirecek ve cihazınızı bul direktifi verebiliyor olacaksınız. Sony, Samsung ve Motorola'nın aksine anında tam ekran harita açıyor ve bunun yanı sıra "email yoluyla cihazınızın kordinatlarını" size gönderiyor.

MyXperiaOrtung
"MyXperia" aracılığıyla Xperia T'miz bulundu

Cihazınızın yeri bulunduktan sonra telefonunuzda alarm çalmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında cihazın ekranında "onu buldunuz!" şeklinde bir mesaj beliriyor. Ayrıca telefonunuzu dört haneli bir şifreyle kilitlemek ve bulan kişiye mesaj atabiliyorsunuz. Burada da hafıza kartınızdaki dosyaları silme seçeneğiniz var.

En iyi ikinci seçenek

Malesef tüm üreticiler sadece üst düzey cihazları için bu hizmeti sağlıyor. Bu hizmete sahip olmayan cihazlar için ise Kaspersky Mobile Security, Avast ya da Lookout Security  Antivirus uygulamaları aynı takip ve veri silme hizmetini sağlıyor. Bunun yanı sıra yine  Where's My Droid uygulaması da 3,09 Euro'ya satın alınabilir; çok popüler ve iyi yorumlar alan bir uygulama.

WheresmyDroid
"Where's My Droid" ile kaybolan cihazı bulma - başka bir cihazdan kaybolan cihaza SMS atma

Eğer sadece lokasyon özelliğini kullanmak veya SIM kart değişikliği hakkında uyarılmak istiyorsanız uygulamanın ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz. Fakat veri silme, kilitleme, ön ve arka kameranın fotoğraf çekmesini sağlama ve servera yükleme gibi özellikler için pro sürümünü 

Aşağıda da göreceğiniz üzere Klaus'un testinde uygulama HTC One X+ için gayet iyi çalıştı. Kısa bir süre içinde cihaza bulunduğu nokta ve Google Maps linki SMS olarak geri geldi. 3 Euro'luk sürümünü denemek için ise yine telefona bir mesaj yollandı ve birkaç saniye içinde iyi bir resim bize ulaştı.

WheresmyDroid Message
Aslında ofisin adresi Greifswalder Straße 207...

Her şeyden önce "Where's my Droid" üreticinin hizmetten yoksun bıraktığı modelleri için çok iyi bir alternatif. Fakat her adımınız için bir anahtar sözcük belirlemeniz gerek ve daha da önemlisi çalan kişinin uygulamayı görüp devre dışı bırakması çok kolay.

Sonuç olarak şu bir gerçek ki pahalı bir akıllı telefona sahip olanlar bu tür bir hizmete sahip olmalı. Eğer cihazın şirketi elinizdeki modele bu hizmeti sağlamıyorsa bunun yerine pazardaki diğer uygulama çözümleri kullanılmalı. Unutmayın ki hırsızlık olaylarının da ötesinde daha basitinden cihaz hiç ummadığınız fakat çok basit bir yerde kalmış olabilir. Ne açıdan bakarsanız bakın bu hizmeti kullanmak sizin için mutlak bir kazanç durumu olacak.

(Fotoğraf hakları: kwe/AndroidPIT)

2 Shares

7 comments

Yeni yorum yaz:
 • acilllll ücretneyse sorun değil adıma faturalı kayıtlı imei nosu var calıntı ıhbarı vermedım telefonnosu var yer nasıl bulunur

  samsung j7 ve lenova vibe telno açık devamlı kımın caldını bılıyorum canının yanmasını ıstemıyorum hırsızlık falan lekelenmesın ucretle yerbulabılecek arkadaş varmı

 • arkadaslar TELEFONUMU KAYBETİM AMA TELEFONUM ACIK ARADIGIMDA ULASANILIYOYORUM TELEFONUM HUVEI 8 VODEFONEYE KAYITLI Bİ TELEFON NASIL BULABILIRIM SINYALDEN

 • benim 3 aylık lg g2 kaybettim telefon 30 dk kadar çaldı sonra kapandı. polis hala arıyor.BTK ya başvurursanız İMEİ iptal ediyorlaar telefon kullanılamıyor. ahirete yatırım diyelim

 • Ben bu işten hiç birşey anlamadım.Tlf gittiğiyle kalıyor.İki aylık telefonum gitti :(

 • Levent 25.Oca.2014 Link to comment

  Telefonu kaybettikten sonra diyelim ki hala açık bu programlar hiç bir işe yaramıyor daha önceden yüklenmemiş ise çünkü telefondan onay vermek gerekiyor programın çalışabilmesi için. En azından 4.0 öncesi böyle şimdilik.

 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  16.Tem.2013 Link to comment

  @selim dragster, verdiğini yararlı bilgiler ve düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. AndroidPIT olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 • Merhaba;
  Çalınan s4 ü Bulmak için güzel bir yazı yazmışsınız ama!!!
  Eşim Galaxy S4 ünü çaldırdı fakat yazılan uygulama ve samsung destek hiçbir şekilde ne yardımcı olabiliyor ne de telefonu bulmanız için size yol gösterebiliyor.find my phone giriş yapıyorsunuz telefon online bağlantısı görünüyor fakat sistem ne telefonu buluyor ne çaldırabiliyosunuz nede uzaktan erişim saglayabiliyorsunuz ama satarken böyle anlatılmıyor.Samsung müşteri hizmetlerinin ağzından dediklerini söyleyim.Çalınan telefonları herhangi bir telefoncudan eski bir orjinal samsung telefonun ımeı no sunu ücret karşılığı çalınan telefonunuza kopyalayıp kullanabilirler maalesef yapabileceğimiz bir şey yok diye biliyorlar
  Umarım bu yazıyı samsung yöneticileri de okur ve ona göre önlem alır.
  Bu arada tlf savcılık ve telekomünikasyon kurumu tarafından işlemde olmasına rağmen herkesin ortak düşüncesi o tlf yok artık.
  Tavsiyem pahalı bir telefon alıyorsanız sigorta yaptırın.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!