This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Çarpıcı iddia: WhatsApp alternatifleri de güvenli değil

Facebook'un WhatsApp'ı satın almasıyla kişisel bilgilerinin “çalındığı” hissine kapılarak WhatsApp alternatifleri avına çıkan kullanıcılara kötü haber geldi. Almanya'nın saygın test dergisi Stiftung Warentest, düşünülenin aksine WhatsApp alternatiflerinin de pek güvenli olmadığını iddia etti.  

teaser whastapp alternativen shutterstock 177166823
© Twin Design/ Shutterstock/hike, joyn, BBM, telegram, threema/AndroidPIT

Facebook satışından itibaren WhatsApp rakipleri hakkında bir çok şey yazıldı ve çizildi (bizim tarafımızdan da!). İnsanların içini kaplayan güvensizlik ve kişisel verilerinin çalındığı duygusu kullanıcıları WhatsApp'in daha güvenli olan alternatiflerini araştırmaya itti. Hatta öyle ki WhatsApp'in en büyük rakiplerinden Telegram'ın kullanıcı sayısı bir hafta içinde milyonlarca arttı.

Fakat fonksiyonellik, arayüz ve diğer etmenler bir kenara bırakılıp güvenlik açısından bakıldığında bugüne dek iddia edilenin aksine hiç bir mesajlaşma uygulaması birbirinden farklı bi özellik sunamıyor.

Güvenlik kullanıcının içindeki “his”ten öte değil

Stiftung Warentest'in test ettiği 5 uygulamanın 3 tanesi,WhatsApp, Line ve Blakberry Messenger, “bilgi gizliliğini koruma tekniği” bakımından “çok kritik” olarak değerlendirildi. Bu açıklamanın en çok şaşırtıcı kısmı ise BlackBerry Messenger hakkında yapılan değerlendirme oldu. Son günlerde özellikle güvenlik alanında öne çıkan BBM, meşhur Alman dergisi tarafından acımasızca en dip notlara layık görüldü. Almanya sitemizde gerçekleştirilen ankette kullanıcıların %43'ü (yaklaşık 4000 oyla) en güvenilir mesajlaşma uygulaması olarak BBM'i seçmesi ise ortadaki ironiyi gözler önüne serdi.

Diğer bir öne çıkan uygulama olan Telegram ise testte “kritik” notunu alarak, diğer 3 rakibinin önüne geçmiş olsa da bilgi gizliliği konusunda çuvalladığı bir gerçek.

Tek alternatif Threema

Yapılan testte “kritik değil” notuyla diğerlerinin arasından sıyrılan tek uygulama ise, ücretli Threema uygulaması oldu. Sunucularu İsviçre'de bulunan ve İsviçreli bir şirket tarafından geliştirilen Threema ile ilgili ise şöyle bir güvenlik notu düşüldü:

“Threema açık kaynak kodlu bir uygulama değil. Bu sebeple uygulamanın veri alış-veriş akışını kesin olarak kestirmek mümkün değil. Test edicilerimiz, uygulamanın kullanıcı bilgilerini şifrelenmeden(güvensiz) taşıma ihtimalinin söz konusu olmadığını belirleyebildiler. Ama bazı bilgilerin şifreli gönderilip gönderilmediği ise kesin olarak belirlenemedi.”

Tabi ki de hiç kimse hangi firmanın, NSA'e (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) veya ona benzer organizasyonlara hangi bilgileri paylaştığını bilemez ve öngöremez. Bu tip “ajansal” hareketler el altından ya da açığa vurmadan yapılıyor olma ihtimali her zaman mevcut. Ayrıca bu tip uygulamalarda bu risk (uygulamanın kişisel verileri istihbarat örgütleriyle paylaşması) kullanıcı sayısının artmasıyla da artar. Yani hangi uygulamada daha fazla kullanıcı ve kullanıcı bilgi varsa, kurumların o uygulamalara uyguladığı baskı da artacaktır.

Threema Install on Google Play Telegram Install on Google Play BBM Install on Google Play LINE: Ücretsiz Arama ve Mesaj Install on Google Play WhatsApp Messenger Install on Google Play

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!