This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Her zaman için bir geliştiricinin çıkıp da halihazırda olan heyecan verici bir uygulamayı geliştirmesi iyi bir şey. USM'den arkadaşlarımız Catan oyununu yenilediler ve soru bu değişimin başarılı olup olmadığı.

Bu değerlendirmenin objektif ve subjektif olduğuna incelememizi okuduktan sonra kendiniz karar verebilirsiniz.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
3.0.2 ?

Özellikler & Kullanım

Catan ile ilgili önceki incelememi yapmadan önce oyun hakkında birkaç şey okumuştum. Nedeni çocukluğumda Android cihazımda oyunu oynamış olmam değil. Hayır! Merak etmemdeki amaç çocukluğuma damga vuran bu oyunun Android uyarlaması hakkında heyecan duymam.

Catan'ın geliştiricilerinin oyunu iyileştirme konusunda 18 ay süreleri vardı ve herkesin beklediği gibi yaptılar da. Catan zaten çok iyi bir oyundu ve oyun hakkındaki eski incelemeden olan özeti sizlerle paylaşıyorum:

Her şeyiyle Catan dört yıldızdan fazlasını haketti. Bazı denge problemleri ve yükleme için fazla yer kaplaması (değerlendirmede büyük yer kaplaması rol oynamadı) pozitif görüşlerimizi etkiledi.
Catan'ı tek cihazda birden çok oyuncuyla oynamak isteyenler ise değerlendirme için beş yıldızdan daha düşük bir not vermeyecektir. Sadece tekrar söylemekte fayda var - denge problemi olmasaydı dört yıldızdan fazla alırdı.

Catan'ın ilk yüklemesi 20 MB bir indirmeyi gerektiriyor. Unutmadan belirtmekte fayda var sonradan birçok ek indirme gerektiriyor. Tek parça halinde 200 MB'lık bir APK dosyası olsaydı anlardım ama konu 20 MB olunca olaya pek bir anlam veremiyorum.

Bu incelemede de şu soru soruluyor: Geliştiriciler Catan'ı ne kadar daha iyi geliştirebilir?

Yeni sürümün başlangıcında bu sürümünde bu soruya üç etapta cevap verilebilir. Normal oyunun dışında artık gemiciler "Cities&Knights" entegre edilmiş durumda. "İçerik" konusunda da çok zengin eklemeler yapılmış. Fakat bir nokta var: Yeni konan bölüm eskisinde olduğu gibi uygulama-içi satın alımla yüklenebiliyor. Yani özetle yeni bölüm Play Store'dan 2.99 Euro'ya aktive edilmesi gerek. Bizim bu konudaki görüşümüz ise geliştiricinin bu 2.99 Euro'luk bölümle oyuna birçok eğlence unsuru kattığı fakat yine de nerden baksanız bunun biraz fazla bir meblağ olduğu yönünde. Bu noktada herkesin kişisel görüşü devreye giriyor. Ben yeni bölümü yükledim ve ödediğim miktara acımadım çünkü oyun birkaç saatlik eğlence ve yeni taktikler vaat ediyor.

Bunun dışında oyunun sloganı "Catan 3.0: Cities & Knights genişletilmiş ve zenginletilmiş içeriğiyle" sloganı kulağa çok hoş geliyor.

Catan insana genel olarak kararında hissettiriyor. Bunu -rastgele rakip seçebilmenize rağmen-  zayıf ve güçlü noktalarını bildiğiniz kişileri seçerken görebiliyorsunuz. Oyunda rakibiniz eskisine göre daha adil ve müttefikleriyle sizi ezmiyor. "Yapay Zeka" kusursuz değil fakat oyunda bilgisayarın insan oyunculara odaklanması veya liderleri görmezen gelmesi gibi şeyler çok abartı değil. Önceki inceleme sağolsun BU noktanın üzerinde durmuştu ki düzeltilmiş.

Birçok çeşit kart seçilebiliyor fakat oyunun "Lite" sürümünde bölümleri komple oynayamıyorsunuz.

Catan'da neler iyileştirilmiş?

Soruya kısa bir yanıt vermek gerekirse: Hemen hemen hiçbir iyileştirme yok.

Tabii ki insan taktı mı çorbadaki tüyü bulup eleştirebilir: Örneğin Multiplayer olmamasını fakat bu tarz bir eleştiri gerçekten haklı bir eleştiri mi. Asıl değinilmesi gereken nokta -ki önceki incelemede değinilmeyen bir nokta (malesef benim incelememde)- oyunun tabletle optimize edilip edilmemiş olması. iPad'deki gibi olanına referans veriyorum; büyük ekranlara optimizasyonu nerdeyse zorunluluk gibi bir şey.

Bir başka iyileştirme önerisi ise bellekten kaydedilen oyunların çekilebilmesi. Şimdiye kadar sadece hile kullanarak bu hallediliyordu. Bu işin daha da kolaylaştırılması gerek.

Geçtiğimiz 18 ayda işlerin iyi gitmiş olması gelecek birkaç ayda oyun üzerinde çalışılması gerekmediği anlamına gelmez. Değerini kaybetmemesi için geliştiricilerin üzerinde çalışmaya devam etmesi gerek.

Özet:

Son söz Android için olan Catan'ın çok kaliteli olduğu. Uygulama sorunsuz bir şekilde tam takır çalışıyor ve yapay zekaya karşı oynamak gerçekten eğlenceli. Yapılabilecek tek eleştiri uygulama-içi satış fiyatlarının yüksek olması ve tabletlere gereken optimizasyonun yapılmamış olması.

Akıllı telefonunu bir parti arabasına çevirmek isteyen veya aynı cihazda başkalarıyla birlikte başka insanlarla oynamak isteyenler için Catan'ı satın almanız için kesinlikle öneriyoruz.

Ekran & Kontroller

Catan bu konuda da kendini geliştirmeye açıktı. Uzak mesafelerde uygulamanın işleyişi önceki sürüm ve yenisine göre ve de oynadığınız cihaza göre değişiyor. Yeni sürüm Nexus 4'te kusursuz çalıştı ve eski sürümün HTC One X'tekindeki çalışmasına göre daha iyiydi. 

Fakat yine de Catan "Çok İyi" notu alıyor çünkü tablete entegre edilmemiş. Tabletteki işleyiş ise akıllı telefona nazaran daha kötü -ki grafikler son derece iyi- ama bu kullanıcıyı etkilemiyor. Tablet konusunda talebin olduğu bir gerçek!

Hız & İstikrar

Catan birkaç gün önce yaptığımız testlerde toplamda bir kere dondu. Bunun dışında gayet iyi çalıştı.

 

Fiyat/Performans Oranı

Catan bizim App Center'da 2.99 Euro. Uygulama içi satın alım olarak iki görevin herbiri ayrı ayrı 2.99 Euro. "Haftanın Uygulaması" kapsamında ana oyunun kendisi bize özel teklifle sadece 1.49 Euro!

Ekran Görüntüleri:

Catan - Hakiki bir klasik Catan - Hakiki bir klasik Catan - Hakiki bir klasik Catan - Hakiki bir klasik

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!