This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

CES Fuarında Asus şovu; 6 yeni cihaz ve Zen arayüzü tanıtıldı

Şüphesiz CES fuarında en çok -ezeli rakiplerine karşı üstünlüğü gün geçtikçe artan Samsung’dan sonra- (hatta belkide Samsung’dan bile daha çok) ASUS konuşuldu. Tayvanlı şirket Zenfone 4, Zenfone 5 ve Zenfone 6 olmak üzere 3 adet yeni akıllı telefon, telefondan tablete dönüşebilen iki adet PadFone, 4’ü bir arada tablet/bilgisayar’ının yanında bir de yeni ZenUI (user interface) kullanıcı arayüzünü tanıttı. Gelin teker teker hepsine göz atalım!

ASUS
Tayvanlı Asus (beklendiği üzere) CES 2014'te adeta şov yaptı!/  © AndroidPIT

Asus’un tanıttığı ürünlerden en ilgi çekici olanı, şüphesiz 4’ü bir arada cihazı Transformer Book Duet TD300. Peki bu cihazı bu kadar özel kılan, “4’ü bir arada” diye anmamıza sebep olan özellikleri neler? Öncelikle Transformer Book Duet, harici takılıp çıkarılan bilen bir klavyesi olan (dock klavye) bir tablet. Yani hem tablet hem dizüstü bilgisayar. Rakiplerinden farklı olan kabiliyeti ise işletim sistemi olarak hem Windows 8.1’i hem de Android 4.2.2’yi barındırıyor olması. Asus’un Instant Switch (anında dönüşüm) teknolojisi sayesinde Android işletim sisteminden Windows’a geçiş yapmak sadece 4 saniyenizi alıyor. Bu özellikleriyle Asus Transformer Book Duet (evet tek kötü yanı isminin bu kadar uzun olması!) aslında bir Android tablet, Windows tablet, Android ultrabook ve aynı zamanda bir Windows ultrabook! 4 farklı ürünün deneyimini tek cihazda yaşatan bu Asus cihazı Intel’in Bay Trail işlemcisinden i7 işlemcisine kadar farklı donanımlarla satışa çıkacak ve amerika fiyatı 599$’dan (1.305 TL) başlayacak.

TransformerBookDuet
Tranformer Book Duet Dünya'nın ilk 4'ü 1 arada, çift işletim sistemli Tablet/Dizüstü bilgisayarı / © Asus

Asus’un patronu Jonney Shih, hepsi Intel’in Atom işlemcisini barındıran Zenfone 4, Zenfone 5, Zenfone 6  akıllı telefonlarını ve PadFone mini’yi de tanıttı. Ekranları sırasıyla (isimleriyle uyumlu olarak) 4, 5 ve 6 inç olan Zenfone serisi akıllı telefonların ortak özellikleri olan ucuz fiyatlarının yanı sıra her birinin kendine has özelliği de bulunuyor. Belirtmeden geçmeyelim, Asus’un cihazlar için verdiği fiyat bilgileri o kadar ucuz ki akıllarda soru işareti doğmasına sebep oldu! Tayvanlı firma açıkladığı Amerika fiyatlarının herhangi bir operatörle yapılacak kontrat sonrası fiyat mı yoksa kontratsız fiyat mı olduğuna tam açıklık getirmedi. Eğer fiyatlar kontratsız fiyatsa Asus çılgın bir adım atmış olur!

ZenFone4 Colors
Zenfone 4 ve cıvıl cıvıl renkleri. / © Asus

Gelelim telefonların özelliklerine. 4 inç IPS ekranlı Zenfone 4, 5 megapiksel kamera barındırıyor. Bu cihazın en dikkat çekici özelliği ise en ucuz cihaz oluşu- sadece 99$ (Amerika fiyatı, yaklaşık 216TL) Zenfone 5 bir parça daha büyük bir ekranla -5inç- geliyor ve 8 megapiksel PixelMaster teknolojili kamerayla birlikte geliyor. Cihazın titreşim engelleme (image stabilizer) özelliğinin yanı sıra barındırdığı teknoloji sayesinde karanlıkta çekilen fotoğraflar %400’e varan oranlara kadar daha parlak görülebiliyor. Ayrıca GloveTouch teknolojisi sayesinde telefonu eldivenleriniz ile kullanmak da mümkün.

6inç ekranlı Zenfone 6’nın en dikkat çekici özelliği ise herhangi bir kalemin (kurşun, tükenmez kısaca farketmez!) Stylus (tıpkı Samsung Galaxy Note serisindeki gibi) kalem olarak kullanılmasını sağlayan PenTouch teknolojisi. Bunun yanında Zenfone 6’yla aynı teknolojileri barındıran 13 Megapiksellik f2.0 diyafram açıklığına sahip PixselMaster bir kamera barındırıyor. Zenfone 5 ve Zenfone 6’nın Amerika fiyatları sırasıyla 149$ (324 TL) ve 199$ (434 TL). Bu fiyatların kontratsız cihaz fiyatları olduğuna inanmak hayli güç!

ZenFone6 PenTouch
The Zenfone 6'nın PenTouch özelliği elinize aldığınız herhangi bir kalemin Stylus kalem gibi çalışmasına olanak sağlıyor! / © Asus

Asus’un son tanıttığı teknolojik oyuncak ise PadFone mini. Belki daha önceki PadFone modellerini görmüşsünüzdür. Görmemiş olmanız da muhtemel zira çok farklı ve üstün nitelikli telefonlar çıkartmış olmasına rağmen Asus, tanıtım ve satış konusundaki “başarısızlıklarını” hep bu cihazlar üzerinde sergiledi! Prensip olarak tablet boyutlarında bir ekran (içinde işlemci RAM vs gibi bileşenleri barındırmayan) ve sanki dock klavye’ye takılır gibi bu ekrana arkadan takılan bir telefondan oluşuyor PadFone. Yani ekranda herhangi bir donanım bulunmuyor. Telefonda bulunan işlemci, RAM, grafik çipi bu boş ekrana hayat vererek tablet olmasını sağlıyor.

PadFoneMini
Asus'un PadFone felsefesi. Bütün teknik donanımı barındıran akıllı cep telefonu, tablet ekranına arkadan yerleştirilerek tabletede can veriyor. Dolayısıyla tek bir donanım setiyle 2 cihaz kullanılabiliyor. Devrimsel! / © Asus

Teorik kısmını geçtiğimize göre teknik özelliklerini paylaşalım, PadFone mini’nin telefon bileşeni 4-inç ekran barındırıyor. Tablet bileşeni ise 7 inç. Düşük ışık özellikli 8 Megapiksel kamerası ve tanıtılan diğer bütün Asus cihazları gibi Intel Atom işlemcisi barındırıyor. Fiyatı ise 249$ (542 TL) seviyelerinde. PadFone mini’nin yanında tanıtılan PadFone X farklı olarak, 5inç ekranlı bir telefona, 9 inç ekranlı bir tablete sahip. Piyasaya çıkış tarihi ile ilgili bilgilere ise henüz yer verilmedi.

Bu arada Asus ailesinin Intel Atom işlemcileri kullanıyor olmasına üzülebilecek olanlar için Asus, bu işlemcilerin 4 çekirdekli Cortex A7’lere oranla 2 kattan 3 kata kadar daha fazla benchmark skorları elde ettiğini belirtti. Kullanımdaki performans detayları cihazlar piyasaya sürüldüğünde yapılacak testlerle ortaya çıkacaktır.

Son olarak Asus’un patronu, firmanın mobil cihazlarında kullanacağı yeni kullanıcı arayüzü Zen’i tanıttı. İlk izlenimlerle beğeni toplayan arayüzün detaylı incelemesini cihazlara eriştiğimizde sizlerle paylaşacağız. Ayrıca fiyatlarla ilgili bilgiler netleştikçe (açıklanan fiyatlar kontratlı mı yoksa operatörlerden bağımsız fiyatlar mı) buradan bilgilendirme yapacağız.

Asus'un CES'te tanıttığı cihazlar hoşunuza gitti mi? Ülkemizde yaygın olarak satılması durumunda almayı düşünürmüydünüz?

Kaynak: Asus1, Asus2

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • Zenfone 4 videosunu gördüm. güzel cihaz Türkiye'ye gelir mi? gelirse kaça gelir? Bi de Android sürümünü merak ediyorum :/

  • telefonlar ve tablet süpermiş ama fiyat konusunda tereddüt ediyorum. asus çok beğendiğim bir marka, sağlam pc'ler üretiyor. akıllı telefon piyasasında da başarılı olmasını isterim. ayrıca ilerde hem padfone hem de transformer almak isterim.

  •   3
    recep 07.Oca.2014 Link to comment

    asus neler yapmış öyle :s

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!