This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Çin Firması Apple’ı iPhone 5’in Tasarımı için Dava Etmekle Tehdit Etti

Tamamiyle absürd bir patent haberi... Çinli Goo-Phone isimli cep telefonu üreticisi Apple’ın bir süre önce sızan yeni iPhone görüntülerinden esinlenerek ürettiği telefonunu tanıttı ve sonrasında Apple firması iPhone 5’i Çin pazarına soktuğu anda patent davası açmakla tehdit etti.

Cidden yaşanmış bir olay

Hong Kong orjinli firmanın mantığı kendi ürününden sonra piyasaya sürülecek olan tüm cihazların zamanlamadan ötürü kopya olarak algılanması gerektiği. Bu bağlamda Apple henüz yeni iPhone 5’i piyasaya sürmediğinden dolayı bu adı sanı duyulmamış firmanın piyasaya sürdüğü ürün kendisine bir patent davası açmak için hukuki zemin oluşturacak (Çin patent kanunları kapsamında tabi ki).

Kanımca ticaret hayatındaki etik kurallar ile hiç de bağdaşmayan bu hareketin bu zamana kadar patent meselelerinde pek de etik davranmamış olan Apple’ın başına gelmiş olası ise gerçekten manidar. İnsanın aklına ister istemez ‘Dinsizin hakından imansız gelir’ deyimi geliyor.

Bu arada firmanın resmi web sitesine bakmak isteyenler bu linke tıklayabilir ve de Goo-Phone tarafından iPhone 5 adıyla çıkarılan telefona göz atabilirler. Sitenin Çince olduğunu da hatırlatalım.

Fotoğraf Hakları: Gizmodo.com
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!