This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Çin Sonunda Google ve Motorola Evliliğine Yeşil Işık Yaktı

 

Google’ın Motorola’yı 12.5 milyar dolara satın alması Amerika ve Avrupa Birliği otoriteleri tarafından çok kısa bir süre içerisinde onay almış fakat Çin ilgili birleşmeye hemen onay vermeye yanaşmamıştı. Sonunda dünyanın yeni süper gücü Çin de bu birleşmeye onay verdi. Ama bir şart ile : Google 5 yıl süreyle Android’i OEM'ler için herhangi bir kısıtlama olmadan serbest tutmaya devam edecek.

Sadece Çin’in bu şekilde bir şart koşmus olması bize biraz şaşırtıcı geliyor. Çünkü bu tip bir şart sadece akıllıca olmanın yanında aynı zamanda adil de. Çin’in argümanının esas çıkış noktası ise Google’ın Motorola’yı satın almasının diğer OEM’lere haksız bir avantaj sağlayabileceği. Bu noktada Google’ın bir çok OEM’e Nexus cihazlarını çıkarma hakkı tanıması bu yöndeki korku sisini dağıtmış oldu.


Google bu konuyla ilgili olarak ‘Motorola’yı satın almış olmamız yeni anlaşmalara kapalı olduğumuz anlamına gelmez’ şeklinde bir açıklama yaparak bu konudaki duruşunu netleştirdi. Bu açıklamaya ilaveten Çin ticaret bakanının bu son satın alma işleminin Google’ın Android piyasasındaki tekeline atıfta bulunarak diğer firmalar için rekabeti kısıtladığı yönünde bir demeç verdi.


Amerika, Avrua Birliği ve son olarak Çin’in de onayı alındıktan sonra Google’ın Motorola ‘yı bünyesine katması işlemlerinin son aşamaya girmesine kesin gözüyle bakılıyor.


Bu konudaki düşüncelerinizi bu yazının yorum kısmında bizlele paylaşabilirsiniz.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!