This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 1 Comment

Çinli atom karınca; Elife E7 5.5 inç Full HD ekran ve dahası

Elife E7 ismi bi an kulağa sanki Türkçe bir isimmiş gibi gelsede, kaynağı Çin. Çin denince insanların aklında kalitesiz taklit ürünler canlanıyor fakat Asyalı üreticiler bunu son zamanlarda değiştirmek için epey çaba harcıyor. Ne yalan söyleyelim bu konuda başarılılar da. Her ne kadar cep telefonu pazarında Samsung, HTC, LG, Sony gibi devlerle yarışacak (küresel çapta) bir markaları bulunmasa da Çinliler Lenovo ile (diz üstü bilgisayar markası, Amerikan devi IBM’in bireysel bilgisayar departmanını 2005’te satın aldı) gösterdiler ki istediklerinde en azılı rakiplerini bile dize getirebilirler. Bu sefer gözlerini akıllı telefon pazarına diktiler!

1383647993 e7 47
/ © China-review

Genelde Çinli üreticiler ürünlerini sadece Çin pazarına sunarak devlere karşı güçlü bir rakip olarak dikilemiyorlar. Ancak Elife E7 içlerinde birçok Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu ülkesini barındıran uluslararası bir pazara açılmayı hedefliyor. Telefonun teknik özelliklerine gelecek olursak;

 • Kenarlarda 6.2mm, ortada ise 9.5 mm kalınlık
 • 2.3mm çerçeve kalınlığına sahip 5.5 inç Full HD(1920x1080) LTPS  ekran (Corning Gorilla Glass 3 ile birlikte)
 • 2.5 GHz Qualcomm Snapdragon 800 işlemci (ilk önce 2.2 GHz saat hızına sahip Snapdragon 800 işlemciyle çıkacak daha sonra işlemci güncellenecek)
 • Telefon beklemedeyken sesli komutları, ekran dokunuşlarını ve ekranda parmakla oluşturulan jestleri(şekilleri) algılayabilecek “Sensor Hub” isimli yardımcı işlemci
 • 2GB RAM (bazı cihazlar 3GB barındıracak)
 • 16GB/32GB depolama alanı
 • microSD olmayacak
 • Largan M8 lens’e sahip, 1/ 2.3 inç, 1.34 mikrometre piksel sensörüne sahip 16 megapiksel kamera
 • 8 megapiksel ön kamera (1.4 mikrometre piksel sensörü)
 • NFC, Wi-Fi Display, barometre sensörü, Bluetooth 4.0
 • LTE desteği (her modelde değil)
 • 3’lü mikrofon sistemi
 • Android 4.2 Jelly-Bean tabanlı bir çok yazılım özelliğine sahip Amigo ROM

Her ne kadar tek parçalı bir görünüme sahip olsa da maalesef kasa malzemesi plastikten. MicroSD desteğinin olmaması da kimileri için büyük bi dezavantaj olabilir. Telefon 7 farklı renkte piyasaya sürülecek ve kutu içeriği olarak NFC etiketleri, USB OTG (On-the-go normal USB kablolarından farklı olarak müzik çalarınızı, ya da bir flash disk’i telefonunuza bağlayarak içerikleri telefonunuzdan görüntüleyebileceksiniz), deri kılıf, koruyucu kasa ve istasyon (dock) standart sunulacak. Ayrıca telefonun ekranını eldivenlerinizi çıkarmadan da kullanabileceksiniz.

gionee elife e7 003
Farklı renk seçenekleri / © Gionee

Belirleyici özellikleri

Yukarıdaki özellik listesinde bir takım farklı öğeler gözünüze çarptı değil mi? Örneğin 2.5 GHz saat hızındaki Snapdragon 800 işlemcisi, telefonun dinleme modunu her zaman kullanılabilir olmasını sağlayan yardımcı işlemcisi ve 16 megapiksel kamerası –Gionee yetkilileri kameralarının Galaxy S5’in beklenen 16 megapiksellik kamerasından daha iyi olacağını iddia ediyor! Elife E7’nin kamerasının 1.34 µm’lik (mikrometre- milimetrenin binde 1’i) piksel boyutu Galaxy S5’te olacağı iddia edilen kameranın piksel boyutundan (1.12 µm) büyük olacak. Ana kamera sensörü Xperia Z1’den ve iPhone 5s’ten de kağıt üzerinde daha iyi. Elife E7’nin ön kamerasının da iPhone 5 in ön kamerasıyla hemen hemen aynı performansı vereceğini beklendiğini belirtelim.

gionee latest
/ © jagran

Yazılım kanadına bakacak olursak, Elife E7’nin işletim sistemi stok Android’den biraz farklı olacak. Açıklık getirelim işletim sistemi Android fakat Gionee’nin geliştirdiği custom ROM’la bir takım ek özelliklere de sahip olacak. Örneğin kısa mesajları otomatik gruplama(bol bol reklam mesajı alanların işine epey yarayabilir!), yazılı mesajların altında bulunacak, içeriğe göre değişiklik gösteren yönetim çubuğu, birkaç farklı kamera fonksiyonu ve -Engadget’in tabiriyle- her yerde temizleme görseli barındırma gibi. Cihaz ayrıca SMS kriptolama (şifreleme) özelliği ve “misafir modu” barındıracak. Bu misafir modu sayesinde telefonunuzu arkadaşlarınız, aileniz veya kimin ihtiyacı olursa o kullanırken sizin özel bilgilerinizi –resimler, e-mailler, smsler ve diğer bütün bilgiler- göremeyecekler.

Fiyatlandırma çıkış tarihi

Telefon ilk önce Çin’de 12 Aralık’ta piyasaya sürülecek fakat ilk versiyonlar Snapdragon 800’ün 2.5GHz’lik işlemcilerini barındırmayacak. Bu işlemci hazırlanana kadar ilk etapta 2.2GHz’lik Snapdragon 800’lü versiyonlar dağıtılacak. Fiyatlandırmaya gelirsek;

 • 2GB RAM, 16GB depolama, 2.2GHz Snapdragon 800 işlemcili modeli (WCDMA ve TD-SCDMA mobil ağ desteği ile birlikte) 2699 Çin Yuan’ı (yaklaşık 890TL),
 • 3GB RAM, 32GB depolama, 2.2GHz Snapdragon 800 işlemcili modeli (WCDMA ve TD-SCDMA mobil ağ desteği ile birlikte) 3199 Çin Yuan’ı (yaklaşık 1050TL) olacak.

2.5GHz Snapdragon 800 işlemcisi barındıran modeller 2014’ün ilk çeyreğinde(çift-mod LTE desteği ile birlikte) 3GB RAM ve 32GB depolama kapasitesiyle (Elife E7L model ismiyle) piyasaya sürülecek. Bu model için belirlenen fiyat ise 3499 Çin Yuan’ı (Yaklaşık 1150TL)

gionee elife e7 002
 / © Gionee

Bu telefonu beğenen tüketicilere güzel haberimiz ise, cihazın dünya üzerinde yaklaşık 40 farklı ülkede piyasaya sürülecek olması. Fakat kesin olarak hangi ülkelerde satılacağına dair bir bilgi paylaşılmadı. Sizin düşünceleriniz neler? Telefonun özelliklerini (kağıt üzerinde) tatmin edici buldunuz mu? Türkiye’ye de satışa çıksa bu cihazlardan alır mıydınız?

Vasıtasıyla Androidauthority Kaynak: Gionee

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!