This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Clash of Clans -Uzun süreden sonra Android'de!

Bir iOS klasiği olan Clash of Clans, sonunda Android cihazlara geldi ve Google Play Store yüklenebiliyor. Clash of Clans bir savaş, strateji ve simülasyon oyunu. Bugün bu uygulama incelememizde, oyunun Android’de nasıl performans gösterdiğini öğrenebilirsiniz.

Not

Artı

  • Köyünüzü iOS'tan Android'e getiriyor
  • Bağımlılık yapıcı
  • Multiplayer
  • Gerçek para kullanmadan oynanabiliyor

Eksi

  • Savaş birliklerini kontrol etmek mümkün değil
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Google Nexus 7 (2013) 4.3 Hayır 5.2.9 8.709.16

Özellikler & Kullanım

Clash of Clans’in başlangıcında, koruyup, genişletmeniz gereken küçük bir kasabanız oluyor. Önce altın ve iksir biriktirip, altın madenleri kurmanız gerekiyor. Oyunun başında altın toplamanızı sağlayacak arayışlar yapıyorsunuz. İksiri kullanarak küçük ordular kurup, goblin ülkesine gidip savaşıyorsunuz. Bu küçük yeşil yaratıkları yenmek ilk zamanlarda oldukça kolay ve baya ödül topluyorsunuz. İlk birkaç dakikadan sonra, diğer seviyeye geçiyorsunuz. Ancak başka altın bulma yöntemleri de keşfetmeniz önemli. Ordunuzun boyutu ve gücüne dikkat edin çünkü askerleriniz herşeyi savaş meydanında bırakıyor. Başardığınız zorluklar sonunda, mesela savaş kazanma gibi, oldukça fazla altın kazanıyorsunuz ve daha fazla köylü, asker toplamanızı sağlayacak özel bir iksire sahip oluyorsunuz. Birkaç dakika sonra gene diğer seviyeye geçiyorsunuz.

Bu oyunun bir güzel özelliği, bu strateji oyununda yalnız değilsiniz. Diğer oyuncularla chat (sohbet) sayesinde tanışabilir, takım olabilir, klana katılabilir ya da bir klan siz başlatabilirsiniz. Bu şekilde saldırı kuvvetiniz inanılmaz derecede artabilir. Takımlar savaşlarda birbirlerine kaynak yardımı yapabilir. Klanları ilk başta görebilmenize rağmen, sadece birkaç seviyeden sonra kendi klanınızı yaratabiliyorsunuz ya da katılabiliyorsunuz. Ancak öncellikle her türlü, bir klan şatosu yapmanız gerekiyor. Bu da 40.000 altın değerinde. Bu altınları birkaç savaş sonunda biriktirebiliyorsunuz. İksirler de bol olduğu için istediğiniz kadar savaş birlikleri oluşturabilirsiniz. Bu sayede oyun tıkanmıyor.

Bild 1 clash of clans
Küçük köyünüz / © AndroidPIT

Clash of Clans bir strateji oyunu olduğu için, herşey biraz zaman alıyor, çok hızlı bir oyun değil. Ancak bu uygulamanın, bağımlılık yaptığı doğru; oynayan bırakamıyor. Müzik ve detaylı grafikler sayesinde, kendinizi birkaç saat boyunca oyunda kaybedebilirsiniz. Oyunun birçok seviyesi ve zorlukluları var. Yaptığınız projeler hızlıca genişleyebilir ve bir klana katılmak için bir havuz para toplayabilirsiniz. Bu noktaya gelince, lig ödüllerini toplamaya başlayabilirsiniz.

Bild2 clash of clans
Goblinlerle savaşıp, altınları toplayın / © AndroidPIT

Bir kötü tarafı, Goblin krallığına giden askerlerinizi kontrol edemiyorsunuz ve diğer düşman kalelerine onlar giderken, şanslı olmayı ümit etmeniz gerekiyor. Burada stratejik bir savaş mümkün değil. Sadece ordunuzu nereye gönderdiğinizi biliyorsunuz.

Bild3 clash of clans
Haritadaki savaşları bulun / © AndroidPIT

İlk başta, tek başınıza başlayabilir ve diğer oyunculara saldırıp, onları soyabilirsiniz de. Bunun için oyun haritasında “Find Fight (Kavga bul)” tuşuna basabilirsiniz. Bunu yapınca zırhınız düşecek ve diğer oyuncular ve klanlar size de saldırabilecek. Ancak dükkandan zırhınızı, mücverherler karşılığında geri alabilirsiniz. 

Ekran & Kontroller

Clash of Clans, özellikle tablette oynamak için keyifli bir oyun. Uygulama, dokunmatik kontrollere de iyi cevap veriyor. Ayarlar menüsünden, dokunuşla kolayca sohbet ve markete ulaşabilirsiniz. Sohbet ederken, köyünüzde neler oluyor takip edebilirsiniz. İki parmak hareketiyle köyünüze zoom in ve out yapabilir, herşeyin yolunda gidip gitmediğini öğrenebilirsiniz.

Bild 4 Clash of clans
Dükkan sayesinde binalarınızı geliştirin / © AndroidPIT

Hız & İstikrar

Clash of Clans Android tabletlerde oldukça rahat çalışıyor. Oyunu biraz bıraktığınızda ve ekran karardığında bile, hemen oyuna geri dönebilirsiniz. Testimizde bu uygulama oldukça güvenilir bir şekilde çalıştı; donma ya da kendi kendini kapama gibi sorunlar yaşanmadı.

bild 5 clash of clans
Diğer oyuncularla savaşın / © AndroidPIT

Fiyat/Performans Oranı

Clash of Clans ücretsiz bir strateji oyunu. Oyundaki köyünüzde mücevherleri bulmak için eski ağaç kütüklerine ve mantarlara bakın. İlk başta bu mücevherlerin miktarı fazla; bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Bu oyunu istediğiniz kadar oynamak için, bir yatırım yapmanıza da gerek yok. Ancak mücevher bulmak için eğer hiç bekleyemiyorsanız ve bir an önce almak istiyorsanız, oyunda zorunlu olmayan bir oyunu içi satın alma seçeneği de koyulmuş.

Son Söz

Oyun Android’e bu hafta gelmiş olmasına rağmen, kısa süre içinde büyük bir oyuncu kitlesine ulaştı. Bağlantı bulmak için, sadece chat’ten mesaj atmanız yeterli. Clash of Clans çok iyi bir oyun oynama deneyimi sunuyor ve tableti elinizden bırakamamanızı garantiliyor.

Oyun haritası, oyuna hemen girmenizi sağlıyor ve oyunun başında bir açıklayıcı rehber de mevcut. Eğer strateji oyunları seviyorsanız ancak bir diğer seviyeye geçmek için günlerce beklemekten hoşlanmıyorsanız, yeni favori oyununuz Clash of Clans olabilir. Bu oyun hem multiplayer oyunu, hem de ücretsiz. Daha ne isteyebilirsiniz?

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!