This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Clashot - Fotoğraf çekin, para kazanın

Telefonunuzun kamerası iyiyse, fotoğraf makinası taşımayı çoktan bırakmış olmalısınız. Artık Facebook, Instagram ve Google+ gibi meceralar üzerinden her gün milyonlarca fotoğraf paylaşılıyor. Peki ama bundan para kazanma fikrine ne dersiniz? Depositphotos tarafından geliştirilen Clashot adlı uygulama, böyle ilginç bir fikre dayanıyor. Bu işin nasıl olacağını ise uygulama yazımızda anlatıyoruz. 

Not

Artı

  • Basit kayıt işlemi
  • Hızlı ve kolay kullanım
  • Yenilikçi iş modeli

Eksi

  • Filtreleme ve resim düzenleme opsiyonları yok
  • Kategorilerden arama yapılamıyor
  • Twitter hesabıyla bağlantı kurulamadı
  • Zaman zaman yaşanan gecikmeler
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Samsung Galaxy S2 4.4 Evet 2.4 2.8.1.3

Özellikler & Kullanım

Clashot yukarıda da söylediğimiz gibi basit bir prensipe dayanıyor. Akıllı telefonunuzla özellikle güzel ya da değişik görünen fotoğraflar çekmeye çalışıyorsunuz. Tabii çeşitli başka uygulamaları kullanarak bu fotoğraflar üzerinde oynamalar da yapabilirsiniz. Daha sonra söz konusu fotoğrafları Clashot üzerinden diğer üyelerle paylaşıyor ve "beğenme" toplamaya çalışıyorsunuz. Eğer fotoğrafınız çok iyiyse bunun için bir alıcı da bulabilirsiniz. Ancak fotoğrafın satış fiyatını siz belirlemiyorsunuz, ayrıca satışla birlikte fotoğrafın telif haklarını da alıcıya devretmiş oluyorsunuz. Örneğin çektiğiniz bir fotoğraf ileride gazetecilik ya da reklamcılık gibi alanlarda kullanılabilir. Alıcıyla fotoğrafçıyı bir araya getiren Clashot, herhangi bir fotoğrafınızın satılması durumunda satıştan % 44 pay alıyor. Çektiğiniz bir fotoğrafın satışa çıkmadan önce bir ön elemeden geçmesi ve belli standartları sağlaması gerekiyor. 

Uygulamada kayıt olma süreci gayet basit ve hızlı. Facebook, Twitter ya da Google+ hesabınızla Clashot üzerinden hesap oluşturup giriş yapmanız mümkün. Uygulama üzerinden ve sosyal medyadan arkadaşlarınızı da davet edebiliyorsunuz. 

clashot screenshot1
Kayıt hızlı ve kolay. / © AndroidPIT

Yaptığım testte Twitter hesabı üzerinden bağlantı bir şekilde çalışmadı. Ama arkadaşlarımı bulup eklemekte herhangi bir sorun yaşamadım. Ayrıca Trend sekmesi de son derece faydalı. Bu sekmede sürekli olarak Clashot kullanıcılarının favorisi olan yeni resimleri görüyorsunuz. 

Herhangi bir kullanıcının adına dokunduğunuzda ise karşınıza o kişinin profili çıkıyor. Buradan kişinin takipçilerine ve satışa çıkmış olan fotoğraflarına dair bilgilere ulaşabiliyor, fotoğrafları beğenebiliyor ya da yorum bırakabiliyorsunuz. 

clashot screenshot2
Feed görünümünde yeni yüklenen fotoğrafları görüyorsunuz. / © AndroidPIT

Kendi profilinizde ise takipçilerinizi ve takip ettiğiniz kişileri görebiliyor, profil fotoğrafınızı ya da ödeme bilgilerinizi düzenleyebiliyorsunuz. Ödeme yöntemi olarak PayPal ya da Skrill moneybookers kullanılabiliyor. Ama dikkat edin: Ücretin hesabınıza geçmesi yaklaşık 7 gün sürüyor. İlginç olan istatistiklerden biri de halen satışta olan fotoğrafınızın olup olmadığını ve o ana kadar sattığınızı fotoğraflardan ne kadar gelir elde ettiğinizi gösteriyor. Test periyodunu kısa tutmak zorunda kaldığım için buradan çok fazla anlamlı sonuç elde edemedim, ama yüklediğim fotoğrafların satış aşamasına gelmesi gayet hızlı oldu. Sonra yapılması gereken ise bir alıcı beklemek. Ama bunu yaparken başkalareının fotoğraflarına bakmak da iyi bir fikir olabilir. Böylece karşılıklı olarak beğenme ve yorum faaliyetine girebilirsiniz. 

clashot screenshot3
Ödemeyi PayPal hesabınıza istemeniz mümkün. / © AndroidPIT

Tam ortaya konmuş olan kamera butonu sizi en basit şekilde fotoğraflar çekmeye çağırıyor. Sol alttaki ikon üzerinden galeriye gidip ilgili fotoğrafları buradan alabilirsiniz. Uygulama herhangi bir filtreleme ya da fotoğraf üzerinde oynama imkanı sunmadığı için fotoğrafları direk galeriden almanın bir mantığı da var. Buradan seçeceğiniz fotoğrafın altına, mümkün olduğunca çok anahtar kelime içeren kısa bir tanımlayıcı metin girebiliyor ve daha sonra "Gönder" butonuna basarakk fotoğrafınızı Clashot'da paylaşmış oluyorsunuz. 

Yükledikten sonra, fotoğrafınızın artık satışa sunulduğunu size haber veren kısa bir bildirim mesajı alıyorsunuz. Benim yüklediğim ilk fotoğrafta bu bildirim özelliği çalışmadıysa da, ikincide sorun olmadı. 

clashot screenshot4
Uygulamanın kendi kamerasında fazla ekstra özellik bulunmuyor. / © AndroidPIT

Wizard/Sihirbaz seçeneği altında ise çektiğiniz ve sizin tarafınızdan satışa sunulmuş olan fotoğrafları görüyorsunuz. Buradan istediğiniz fotoğrafları silebilir ya da düzenlenmemiş olarak işaretleyebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaşmak da mümkün. Uygulama üzerinden belli anahtar kelimelerle arama yapıp ilgili resimleri bulabiliyorsunuz. Ama iOS uygulamasında bulunan kategori arama özelliği şimdilik Android versiyonunda bulunmuyor. 

Ayrıca, ayarlar menüsünü kullanarak uygulamanın geliştiricisine geri bildirimde bulunmak ya da destek bölümüne sorularınızı yöneltmek de mümkün. Ayrıca yine bu bölümden fotoğraflarınızı sadece kablosuz ağa yükleme ayarı da yapılabiliyor. Ayrıca haber bültenine abone olmak ve kullanım koşullarını okumak da mümkün. Öte yandan, her bir haber için bildirim mesajı almak istemiyorsanız da, bunu ayarlar üzerinden değiştirmeniz mümkün.  

clashot screenshot5
"Wizard" kendi fotoğraflarınıza ulaşmanın kolay yolu. / © AndroidPIT

Ekran & Kontroller

Uygulamanın kullanıcı arayüzü ve tasarımı herkesin hoşuna gitmeyebilir, ama son derece işlevsel ve iyi düşünülmüş olduğunu söylemek lazım. En önemli kısımlara tek dokunuşla ulaşabiliyorsunuz.  Ama ne yazık ki test esnasında bazı unsurlar ilk dokunuşta tepki vermedi ve ufak tefek gecikmeler gördük. Ayrıca Android uygulamasında, iOS versiyonunda olan fotoğrafları kategorilere göre arama opsiyonu bulunmuyor. Clashot'un kendi kamera uygulamasının da çok zengin olduğu söylenemez. Ekran, kamera ve flaş dışında ekstra bir opsiyon bulunmuyor. Fotoğrafları düzenlemek ve diğer uygulamalardan bu konuda yardım almak da mümkün değil. Test esnasında ayrıca Twitter hesabıyla bağlantı konusunda da sorunlar yaşadık. 

Hız & İstikrar

Test süresince Clashot gayet istikrarlıydı ve herhangi bir çökme sorunu yaşanmadı. Örneğin Facebook gibi mevcut bir hesap üzerinden oturum açmak daha uzun sürerken, Twitter hesabıyla bağlantı kurma girişimi başarısız oldu. Resimlerin karşıya yüklenmesi de bir miktar zaman aldı. 

Fiyat/Performans Oranı

Clashot ücretsiz bir uygulama. Uygulama size kendi çektiğiniz fotoğraflarla para kazanma imkanı sunduğu için fiyat/kalite açısından şikayet edecek bir şey yok. Tabii söz konusu kazancın tam olarak hangi seviyede olduğu konusu açık değil. Uygulamanın geliştiricileri "çok büyük" olacağı gibi "gayet küçük" miktarların da kazanılabileceğini söylüyorlar. Herhangi bir fotoğraf satabilirseniz size düşecek olan miktar toplam fiyatın % 44'ü olacak. Ancak ne uygulamanın kendisine, ne de hesap açmak için hiçbir ekstra ücret ödemediğinizi hatırlatalım. 

Son Söz

Clashot yenilikçi ve orijinal bir iş modeline dayalı olması sayesinde beni ikna etmeyi başardı. Özellikle kullanıcıların uygulamaya aktif olarak katkıda bulunması çok önemli bir değer. Tabii daha iyi olabilecek tarafları da yok değil. Tamam, Clashot klasik anlamda bir kamera uygulaması değil ama sözgelimi kamera için fazladan birkaç tane daha filtre olsa daha hoş olabilirdi. Tabii uygulamanın asıl amacı fotoğraf çekmeyi seven akıllı telefon sahipleri ve potansiyel alıcıları bir araya getiren bir piyasa oluşturuyor olması. Kullanımı gayet kolay ve sezgisel, bazı ufak tefek gecikmeler de önlenirse her şey mükemmel olabilir. Özellikle de iOS uygulamasındaki tüm özelliklerin buraya taşınması çok önemli. Yukarıda kısaca değindiğim sorunlar ve gecikmelerden ötürü Clashot'a beş üzerinden üç yıldız veriyorum. 

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • resim yuklerek para kaznılsaydı çalışmayan milliyonlarca kisi yapar ikinci sorum bu derenin suyu nerden geliyor para bukadar basit kazanılsa bile Amerika ekonomisinden ondense bile 1.ayda amerika iflas eder

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!