This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Denizde kum eşittir Play Store’da Puzzle oyunları denklemi sanırım yerinde olur. Oynanışları pek farklı olmayan bu oyunların çoğu zaman tek farkları, kullandıkları motifler oluyor.

Neyse ki Cogs bu oyunlardan biri değil ve Puzzle kelimesinin taptaze değişik anlayışıyla karşımızda. Bunun ne anlama geldiğini, testimizde okuyabilirsiniz.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.0.8 ?

Özellikler & Kullanım

Test cihazı: Android 4.0 donanımlı HTC One S

Cogs uygulamasının geleneksel Puzzle oyunlarına göre en büyük farkı, oyunun amacı. Çünkü oyunda parçalardan bir resmi birleştirmiyorsunuz. Hayır, hedef mekanik-teknik parçalardan güç aktarımını gerçekleştirecek bir konstrüksiyon kurmak. Başardığınız anda ise, kurduğunuz mekanizma çalışarak sizi bir animasyon ile ödüllendiriyor.

Oyunu Puzzle oyunu olarak nitelendirmemizin nedeni, konstrüksiyon parçalarının karelerde bulunması ve bunların yerlerini kaydırarak değiştirilmesi. Ayrıca sadece bir karenin boş olduğundan, parçaları sırayla doğru yere kaydırmanız gerekiyor.

Cogs uygulamasını daha da komplike kılan, bazı görevlerin üç boyutlu olması. Böylece güç aktarımı birden fazla köşe üzerinden gerçekleşmesi gerekiyor.

Bu oyun prensibi oyundaki üç oyun stilinde bulunan 50 farklı Puzzle’a da yansıyor. Diğer oyun stillerini oynayabilmek için, ilk olarak her Puzzle Inventor Mode oyun tarzında çözülmesi gerekiyor. Inventor Mode oyunlarında, doğru konstrüksiyonu bulmaktan başka hedefleriniz bulunmuyor. Yine de puan toplamanız, çözmek için gereken kaydırma sayısına ve süreye göre oluyor. Challenge Mode’larında ise, hedefiniz ya Puzzle’ı en kısa sürede ya da en ay kaydırma sayısıyla bitirmek oluyor. Play Store’da bulunan bilgilere göre, tüm oyunu bitirmek 10 saatten fazla zamanınızı alıyor. Oyundaki tecrübelerimize dayanarak, bunun oldukça gerçekçi bir rakam olduğunu düşünüyoruz.

Özet: Cogs, zevkli ve epey düşündüren bir Puzzle oyunu. Zorluk seviyesi Puzzle’lara göre değişiyor ve hem tecrübeli hem de acemiler için güzel seçenekler sunuyor. Ayrıca detaylı ve değişken dizayn da oyunun artılarından. Böylece oyunda güzel ve birbirine uyan atmosfer oluşuyor.

Ekran & Kontroller

Cogs, oyunun konusu gibi mekanik-teknik bir şekilde tasarlanmış. Tahta kullanılması ile oyun sevimli duruyor ve Puzzle’ların değişken olmasıyla da hep belirli bir farklılık yaratıyor. Bu farklılık aşamasız açı değişimiyle de güçlendiriliyor. Basitliği sevenler, menüdeki bulunan animasyonları, objeleri ve ses efektlerini eleştirebilir.

Uygulamanın kullanımında ve fonksiyonlarında bir problemle karşılaşmak çok düşük bir ihtimal, çünkü herşey beklediğiniz yerde ve kısa anlatım ile kullanıcıyla buluşturuluyor.

Hız & İstikrar

Cogs testimizde yükleme süresi ve istikrar anlamında hiçbir problem oluşmadı: uygulama takıntısız ve hızlı çalıştı.

Fiyat/Performans Oranı

Cogs oyunu, Play Store’da 2.39 Avroya mevcut. Fakat oyunun 10 saatten fazla sürdüğünü düşünürsek, bu fiyat fazla değil ve oldukça yerinde.

Ekran Görüntüleri:

Cogs - Sadece Bir Puzzle Değil Cogs - Sadece Bir Puzzle Değil Cogs - Sadece Bir Puzzle Değil Cogs - Sadece Bir Puzzle Değil

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!