This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Cyanogen mobil işletim sistemleri dünyasında 3 numara olma hedefinde

CyanogenMod, şirketleşme yolunda dev bir adım anlamına gelecek boyutta bir girişim sermayesi fonu aldı. Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı, mobil işletim sistemi dünyasında 3 numara olmayı hedefliyor.

Eğer bir Android tutkunuysanız, CyanogenMod’u duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız, bu yeni şirketin liderlernin size bu adı yakın gelecekte unutturmayacak kadar büyük planları var.

Cyanogenmod11
© CyanogenMod

CynogenMod kısa bir süre önce bir Android tutkununun rüyası olan bir Android Open Source Projesi’nden (AOSP), 17 geliştiricisi ile resmi bir şirket olmaya geçiş yaptı. Boost’un kurucularından biri olan Kirt McMaster’ın başkanlığında, Cyanogen Inc., Benchmark Capital’dan 7 milyar dolarlık bir fon alarak bir fan projesi olmanın ötesine geçmiş bulunuyor.

Cyanogen’in gelişiminin odağında, Google’ın ya ihmal etmiş olduğu ya da Cyanogen’in daha iyi ya da daha farklı yollarda geliştirilebileceğini düşündüğü alanlar yer alacak.

Şirketin eş kurucularından Steve Kondik, “Şirketin etrafında neredeyse bir geliştirici ekosistemi var,” diyor. “Kullanıcı deneyimi çevresinde çok fazla iş yapacağız. Güvenli servisler kurduğumuzu göreceksiniz. Bunları daha fazla insanın kullanabilmesi için tüm detayları planlamış durumdayız,” diyerek ekliyor Kondik.

Cyanogen’in 8 milyon dolaylarında olduğu düşünülen kullanıcı tabanı ile daha büyük işler yapmak adına, geçen yıl Aralık ayında Kondik ile temasa geçen McMaster, Cyanogen’in olası başarısından oldukça umutlu.

Sınırları bilinmeyen bir potansiyel

“Benchmark Capital ve diğerleri, bunun mobil telefonlar için üçüncü bir işletim sistemi şansı olacağı konusunda heyecanlı,” diyor MacMaster ve ekliyor: “Bu bir Windows Phone olmayacak, BlackBerry de olmayacak. İnsanların sahip olduğumuz potansiyelden haberi yok.”

CyanogenMod’u cihazlarına kurmuş olan milyonların ötesinde, McMaster’a göre, CyanogenMod tabanlı özgün Android ROM’ları kullananların sayısı bunun iki katından daha fazla. Buna, herkesin bildiği, Xiaomi destekli MiUI (kullanıcı arayüzü) gibi ROM’lar da dahil.

CyanogenMod logo neu
© CyanogenMod

Cyanogen için ilk adım, önümüzdeki haftalarda Google Play mağazasına bir kurulum uygulaması sunmak olacak, bu sayede telefonunuzun ROM’unu daha kolay bir biçimde güncelleyebileceksiniz. Bu uygulama tek-tıkla rootlama ve ROMlama yapmayıp, ROM kurulum sürecini akışkanlaştıracak ve süreç boyunca sizlere rehberlik edecek.

Büyük umutlar

Kondik bunun güç kaybı olmaksızın kuruluma devam etme yeteneğini içereceğini ve bir yanlış olduğu durumda cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndüreceğini söylüyor. “Bu özellik kurulum için çok önemli; eğer güç kaybı olursa uygulama bunu onaracak, buna bir kurşun geçirmezlik özelliği de diyebiliriz.”

McMaster “CyanogenMod’un kurulumunu yapmak gerçekten ürkütücü” itirafında bulunuyor ve ekliyor: “Bu, komut satırı gibi bir şey. Cihaza yerleştireceğimiz bir kolaylaştırıcı araç ile neler olabileceğini düşünün.” Birçok şeyin kaderi bu uygulamanın başarısına bağlı. Eğer Cyanogen bunu doğru yapabilirse, telefonunuzun üzerinde çalıştığı herhangi bir Android versiyonundan Cyanogen’e sıçramayı hızlandırmakla kalmayıp, aynı zamanda kolaylaştırabilirse, anaakım Android camiasında büyük bir saygınlık kazanma yolunda dev bir adım atmış olacak.

cyanogenmod installer 2
Cyanogen kurulum uygulaması. / © CyanogenMod

Mevcut halindeki çok fazla sorunuyla, şu anki Android çok başlı bir canavara benziyor. Hız, denge ve güvenlik sorunları halen ciddiyetini koruyor; çünkü Google dahi işletim sisteminin güncellenmiş versiyonunu yayınladığında, güncellemeleri yürürlüğe koyma yükü halen üreticilerin omuzlarına biniyor durumda.

Samsung örneğinde olduğu gibi, bazı üreticiler kitle pazarına hitap eden kendi Android versiyonlarını yaratırken - bakınız: Galaxy S3 ve Galaxy S4 modellerinde yakalanan başarı çizgisi -, başkaları da yeni Android gelişmeleri ile baş etmeye çalışıyor. “Sense kullanıcı arayüzü üzerinde çalışan 100 kişilik bir ekibe sahip olan HTC gibi mücadele halindeki şirketlere baktığınızda, [HTC gibi donanım üreticilerinin] bize geldikleri durumda, aynı şekilde devam etmelerinin bir anlamı yok,” diyor McMaster.

Donanım üretim ortaklıkları ufukta

Kondik ve McMaster önümüzdeki haftalarda yapılması muhtemel bir ortaklık anlaşmasının sinyallerini veriyorlar. Bunun bir donanım üreticisi ile yapılıp yapılmayacağı konusunda bir şey söylemeseler de, durum buymuş gibi görünüyor.

Cyanogen ayrıca ek bir kazanım da sunuyor: şirket, işletim sisteminin Gingerbread çağına kadar geri giden yüzlerce Android cihazla çalışıyor olmasından dolayı, sizi eski bir cihazın modelini yükseltmekten kurtarabilir.

Kurulum aracının yanında, McMaster, CyanogenMod’un cihaz üretimi ile ilgilenmeyen tek büyük Android sağlayıcısı olma hedefinin küresel Android camiasında heyecanla karşılanacağından da emin. McMaster, Cyanogen’i “radikal bir biçimde daha kullanışlı” olmak üzere “evrimleştirmek” istiyor; bu da Android’i üç tür servis ile geliştirmeye odaklanmak anlamına geliyor: Cyanogen’in entegre evi, Cyanogen’in entegre oldukları ve “sadece çalışan” makine içi servisler.

Fakat servisleri doğru yolda tutmak hiç de kolay değil: “Facebook anasayfası, kullanıcıyı tamamen kaçırmanın bir örneği,” diyor Kondik. “Biz ise, tüm mesajlaşma servislerinizi birlikte kullanmanıza yardımcı olacak bir şey yaratabiliriz.”

“Önce güvenlik”

Cyanogen ekibi dışarıdan yardım almaktan da çekinmiyor. Daha güvenli bir metin mesajları uygulaması için Wishper Systems ile birlikte çalışıyorlar ve bir gizlilik yöneticisi geliştirmek için başka ROM geliştiricileri ile ortaklıklar yapmış bulunuyorlar.

Kondik, NSA ya da FBI tarafından kendilerinden istihbaratçılar için bir arka kapı yapmalarının istenmediğini söylüyor: “[Bu konuda] bize henüz yaklaşan olmadı. Bizler servislerimizi “önce güvenlik” tavrı ile inşa ediyoruz.”

Nihayetinde, Cyanogen Android üzerine her şeyin masaya sürüldüğü bir kumar - fakat bu masada her şey bütünüyle Google’a bağlı değil. “Google mobil işletim sistemlerinde yenilikçiliğin kalesi, bu ortada,” diyor McMaster.

Cyanogen ekibinin mobil pazarının henüz emekleme çağında olduğunu düşündükleri açık. Dolayısıyla olgunluk çağına geçme sürecini hızlandırmak istiyorlar ve okul öncesinden anaokuluna geçecek finansmanı da buldular.

Kaynak: CNET

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!