This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
5 Shares 16 comments

CyanogenMod 10 ve Yeni Özellikleri

An itibariyle CyanogenMod, 10. sürümü ile bir çok cihaz için indirmeye hazır durumda ve daha fazlası da yakında gelecek. Gelin beraber bu sürümle hangi yeni özelliklerin geldiğine birlikte bakalım.

İlk bakışta CyanogenMod 10'un standard Android'den -Galaxy Nexus'tan da hatırlayacağınız üzere- ayrıldığını görebiliriz. Ama bu iyi bir şey çünkü geliştiriciler saf bir Android tecrübesinin yanında özellikleri geliştirilmiş bir ROM yapmaya çalışmış.

Ekran kilidi, bildirim çubuğu ya da temaların geliştirilmesi dışında CyanogenMod'da ayrıca müzik oynatıcı ve dosya yöneticisi için kullanıcının tercihine bırakılmış değişiklikler de var. Bu ROM için ne kadar emeğin sarfedildiği hemen anlaşılıyor. CyanogenMod 10, Android 4.1.2 üzerine tasarlanmış ve bu nedenle Google'ın diğer güncellemeleri olan Google Project Now için de güncellemeler yolda. Sadece Gmail ve Google Play Store gibi hizmetler için Google Apps paketinin yüklenmesi gerekiyor. Fakat ilk olarak Vanilla-Android'den farklı olarak CyanogenMod'un getirdiği özellikler nelermiş onlara bakalım:

İşe yarar ekran kilidi

CyanogenMod 10 size halihazırdaki hava durumunu ve ajandanızı ekran kilidi ekranına getiriyor. Ayrıca bu ekranda zincir şeklindeki menüye istediğiniz uygulamanın kısayolunu atabiliyorsunuz. ROM'u yükledikten sonra gömülü olarak gelen kısayollar ise ekran kilidini açma, Google Now, telefon, ve kamera. Yani şimdi tek tıkla ekran kilidi menüsünden direktman telefon açabiliyorsunuz. Bu oldukça kullanışlı ve ekran kilidi sayfasının kullanımını açıkça kolaylaştırıyor.

   
Hava Durumu ve uygulama kısayolları direktman ekran kilidi menüsünde.

Kapama menüsünde daha fazla seçenek

Karışık tuş kombinasyonlarıyla kurtarma veya ekran görüntüsü almak için normalde çok zaman harcıyoruz. CyanogenMod kapama menüsündeki seçenekleri geliştirerek ekran görüntüsü almayı tek tuşa kadar indiriyor. Bu menüde hangi seçeneklerin olup olmayacağını siz belirliyorsunuz.


Kapama menüsünde nelerin gözükeceği tamamen size kalmış.

Gelen SMS'lerde Yeni Bildirim Uyarısı

SMS uygulaması CyanogenMod tarafından tamamen değişikliğe uğramış ve şimdi dilerseniz size yeni bir SMS geldiğinde mesaj bildiriminin ekranda belirmesini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca SMS bildirimi için siyah bir tema da belirleyebilirsiniz.


Bildirimler, kısa cevaplar ve işe yarar seçenekler SMS uygulamasında mevcut.

Bildirim çubuğunda enerji tasarrufu kontrolü

CyanogenMod'un eski kurtları bu uzun süredir mevcut olan özelliği zaten severek kullanıyor ama yine de değinmekte fayda var: Bildirim çubğunda enerji tasarrufu seçeneğinde sıkça kullanılan WLAN, Bluetooth ya da ses seviyesi gibi seçenekler var. Bunların sırasını ve sayısını siz belirleyebiliyorsunuz.

   
Burda da hangi seçeneklerin menüde yer alacağı kullanıcının tercihine bırakılmış.

Kişisel dosya yöneticisi

CyanogenMod'un 10 sürümüyle gelen dosya yöneticisiyle gelen ilk artı, root yapma ayrıcalığına sahip olmanız. Dosyaların yerini değiştirme, kopyalama, yeniden isimlendirme ve silme dışında ayrıca yöneticinin temasını da açık ve koyu tonlarda değiştirebiliyorsunuz.


İsteğe bağlı olarak dosya yöneticisinin rengini siyah olarak da ayarlayabilirsiniz.

Heves edenler için cihazı hızlandırma ayarları

Android akıllı telefonunuz çok mu yavaş? CyanogenMod ile cihazın hızını artırabilir, hafızasını yönetebilir ve grafikler için ayarlamalar yapabilirsiniz. Fakat lütfen dikkat edin, seçenekler çok güçlü olduğundan, yanlış adımlar atarsınız cihazınıza zarar verebilirsiniz.

   
Uyarı boş yere yapılmamış. Lütfen ne yaptığınıza dikkat edin!

Android'de farklı görünüm eksikliği

Ben Vanilla-Android'in büyük bir hayranıyım fakat genel olarak diğer temaları da seviyorum. CyanogenMod, Android cihazınızın farklı gözükmesini sağlayacak sağlam bir tema-geliştirici ekibe sahip. Bulabileceğiniz temaları direktman Google Play Store veya XDA-Developers edinebilirsiniz.


CyanogenMod 10'un MIUI görünümü. Temaya XDA-Developers'tan ulaşabilirsiniz.

Geliştirilmiş hesap makinası

Standard hesap makinasının tersine, CyanogenMod'unki matris hesaplaması ya da grafik görüntüleme gibi seçeneklere sahip.

   
Matematiği seviyorsanız yeni hesap makinasını da seveceksiniz! ;-)

Müzik oynatıcısı Apollo

CyanogenMod takımı büyük emek sarfederek ekolayzır ve başka tasarımları destekleyen kendi müzik oynatıcısını geliştirdi. Buna paralel olarak: Bildirim çubuğunda ve ana menü ekranındaki kontroller de farklı tasarlanmış.


CyanogenMod'un müzik oynatıcısı gerçekten iyi tasarlanmış.


Ek kontroller ve widgetler tabii ki olmazsa olmaz!

 

Profiller arası kolay geçiş

Farklı durumlar için -örneğin ev ve iş- farklı profiller yaratabilirsiniz: Bu noktada hangi hizmetleri veya uygulamalar için hangi uyarı tonlarını kullanıp kullanmayacağınıza göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

   
Önceden girilmiş farklı profiller var.
 

Geliştirilmiş saat

Google, Android 4.2 ile saat uygulamasında yerinde değişiklikler yaptı ama CyanogenMod takımı daha hızlı davrandı: Normal saat ekranının yanı sıra, kronometre ve gerisayım sayacı yeniden düzenlendi.

   
Android 4.1'in standard saat uygulaması çok fazla şey yapamıyor. CyanogenMod bu durumu değiştirdi.

Uygulamalar arası geçiş için ek özellikler

Android 4.1'den beri gömülü gelen uygulamalar arası geçiş menüsünü çok beğeniyorum. Şayet daha fazla seçenek isterseniz Nova Launcher, Apex ya da CyanogenMod kullanabilirsiniz. Burada satır ve sütunların yerlerini ve görünümlerini değiştirebilir, Google arama çubuğunu kaldırabilir ve hatta daha fazlasını yapabilirsiniz.

   
Kişisel ayarlarlamalar yapabiliyorsunuz.
 

Entegre güncelleme kontrolü

Bu da CyanogenMod için yeni bir şey: Artık ROM'unuz için yeni güncellemelere bakabileceğiniz sisteme entegre bir güncelleme kontrolü mevcut. Yani bundan böyle dosyalarınızı elle kurtarma seçeneğini kullanarak flashlamanız gerekmeyecek.

   
Güncellemelerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

CyanogenMod burda size sunduğumuz özelliklerden daha fazlasını sağlıyor: Her köşebaşında takımın yapmış olduğu Android tecrübesini zenginleştiren bir değişiklikle karşılaşıyorsunuz. Ve geliştirme süreci bununla da sona ermiyor tabii ki: Geliştiriciler Android 4.2 için CyanogenMod 1.10 üzerinde çalışıyor. Takımın bir sonraki sürümde nelerle karşımıza çıkacağını sabırsızlıkla bekliyorum.

Sizin CyanogenMod'da en çok sevdiğiniz şey ne?

(Fotoğraflar: CyanogenMod, Volkan Emre, Nico Heister)

16 comments

Yeni yorum yaz:
 • Hocam benim telefonum Samsung Galaxy Win (GT-I8552). Yüklemek istiyorum fakat sitesinde benim telefona göre yok. Ne yapmam gerek acaba ?

 • Mekan 21.Oca.2014 Link to comment

  Abicim bunu nasıl yukluyorsun

 • ibrahim 24.Kas.2013 Link to comment

  bunu nasıl indircez ?

 • " CyanogenMod 10, Android 4.1.2 üzerine tasarlanmış ve bu ne... "

 • bu cynogenmos 10 android 2.3.7 de çalışırmı lütfen çok avile kesin bilgi

 • BiliyorumSu anda Go Launcher Ex yuklu.Ekran Kilidi ise Jelly Beanin aynisi

 • @Sezer:

  CyanogenMOD yukarıda sayılan görsel artıların yanında cihazının performansının artmasına da çok olumu katkılar sağlayan bir sistem. Bu anlamda Android 2.3.6 üzerinde çalışabilen Cyanogen Mod 7'yi kullanabilirsin. Fakat bir custom ROM olan Cyanogen MOD 7'yi kurmak eni biraz zorlayabilir (cihazını rootlaman bazı programları flashlaman gerekiyor olacak).

  Fakat sen şimdi bizim yazımızdaki CyanogenMOD'un havalı özelliklerine kapılmışa benziyorsun. O yüzden sen hiç bu kadar meşaketli işlere kalkışma bence git kendine güzel bir Launcher kur. Bu konuda bir süre önce yazdığım Google Play üzerindeki en iyi 5 Launcher yazımı bu link üzerinde bulacaksın:

  http://www.androidpit.com.tr/android-icin-en-iyi-5-launcher-uygulamasi

 • adamlar yapıyoyaaa.harika

 • Araz 20.Kas.2012 Link to comment

  cynAgenmod yapdi yapacagini yine :)

 • Araz 20.Kas.2012 Link to comment

  cynAgenmod yapdi yapacagini yine :)

 • Araz 20.Kas.2012 Link to comment

  cynAgenmod yapdi yapacagini yine :)

 • Arkadas nerede guzel uygulama var hicbirini indiremiyorum.Neyse buna bnzer baska programlari onerir misin?

 • @Harun Mindiloğlu

  Evet, benim için en inanılmaz tarafı ise CyanogenMod 10'dan sonrasındaki güncellemelerin OTA (Over the Air: Otomatik olarak güncelleme anlamına gelir) formatında gerçekleşebilecek olması. Böylece her seferinde yeniden custom ROM yüklemesi zahmetine gerek kalmıyor olacak.

 • adamlar kesinlikle harika, üretici romundan daha fazlası var :-)

 • Sezer, korkarım bu ROM'u yükleyemezsin çünkü bu ROM Android 4.1.2 Jelly Bean tabanlı çalışmakta...

 • Bunu nereden indirebilirim.Google playde var mi

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!