This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Daha İyi Bir S4: Galaxy S4 Active'i Denedik

Samsung dün Londra'da düzenlediği etkinlikle Galaxy S4 Mini, S4 Zoom ve S4 Active modellerini görücüye çıkardı. Her üç cihaz da Güney Kore şirketinin amiral gemisi olan Galaxy S4'ün çeşitlemeleri, ama içlerinde en ilgi çekici olan kuşkusuz S4 Active. Herkes S4 Active'in orijinal S4'ten daha iyi olup olmadığıı merak ediyor. Ben bizzat bulunduğum etkinlikte S4 Active'i deneme şansı buldum ve hiç uzatmadan söyleyeyim: Galaxy S4'ten bile daha iyi bir telefon geliyor.  

S4 active 7
© AndroidPIT

S4 Active, bildiğimiz S4'ün suya ve toza karşı daha dayanıklı olan “outdoor” versiyonu. Elbette Active versiyonu, orijinal S4'le birçok benzerlik taşıyor, ama kesinlikle ondan daha iyi bir cihaz.  

S4 active 4
S4 ve S4 Active, kardeş gibi ama farklı. / © AndroidPIT

Tasarım

Cihazın ön yüzünde fark yaratan unsur üç adet donanım butonu. Arka yüzde ise orijinal cihazın dört köşesindeki perçin çivileri bulunmuyor ve batarya yuvası da orijinal cihazda olduğu gibi parlak plastik malzemeden yapılmış. Aslında böyle bir outdoor telefonu için daha mat bir yüzey sanki daha ideal olurdu. Boyutlar açısından da görünürde büyük bir fark olmamakla birlikte, S4 Active birazcık daha kalın ve büyük. Ekranın etrafındaki çerçevede orijinalden biraz daha geniş görünüyor.

Ekran

İki cihazın ekranları arasındaki farkı ise ilk bakışta seçmek mümkün. S4 Active'in LCD paneli, orijinal S4'ün AMOLED ekranından daha kaliteli. Elbette AMOLED ve LCD'den hangisinin daha iyi olduğu konusu hiç bitmeyen bir tartışmadır, ama iki cihazı yan yana koyunca insan, en azından kapalı ortamda parlaklık açısından LCD'nin daha üstün olduğunu açıkça görebiliyor. Aynı şekilde açık havada da S4 Active'in LCD ekranı daha iyi görüntü veriyor.  

S4 active 1
LCD - AMOLED farkı: Sol köşedeki S4 Active, nakavtla değilse de sayıyla kazanıyor. / © AndroidPIT

Kamera

Samsung'un yeni cihazında kısıntıya gittiği kategori ise kamera kategorisi. S4'ün 13 megapiksellik kamerasına karşın, S4 Active'in arka yüz kamerası 8 MP kalitesinde fotoğraf veriyor. Ama tabii ki piksel fotoğrafta her şey demek değil ve yaptığım kısa bir testin neticesinde iki cihazın fotoğraf kaliteleri arasındaki farkın öyle çok da büyük olmadığını görme şansı buldum. Ayrıca S4 Active'in bu konuda bir avantajı da var, o da su altında da fotoğraf çekme imkanı sunması.  

S4 active 6
S4 Active'in kamerası su altında da çalışıyor.  / © AndroidPIT

Donanım

He iki telefonda da 1,9 gHz'lik işlemci ve 2 Gigabyte sistem RAM'i bulunuyor. İki cihazın bataryalarının kapasitesi de 2.600 mAh seviyesinde. Ön yüze eklenen o üç düğme biraz kaba görünüyor ve genel tasarıma pek uymuyor gibi görünse de; S4 Active'i biraz kurcaladıktan sonra söz konusu üç butonun, orijinal cihazdaki ana butondan daha kullanışlı olduğunu görme şansı buldum. Ayrıca IP67 sertifikası, S4 Active'in su ve toza karşı dayanıklı olduğunu kanıtlayan ilave bir avantaj.  

S4 active 2
Üç buton mu, tek buton mu? S4 Active'in kullanımı daha rahat. / © AndroidPIT

Teknik Özellikler:

  Galaxy S4 Galaxy S4 Active
İşlemci 1,9 GHz, Quad-Core 1,9 GHz, Quad-Core
RAM 2 GB 2 GB
Ekran 5 İnç, 1.920 x 1.080 Piksel, Super AMOLED 5 İnç, 1.920 x 1.080 Piksel, LCD
Bellek 16/32/64 GB, microSD desteği 16 GB, microSD desteği
Kamera 13 MP (Arka Yüz), 2 MP (Ön Yüz) 8 MP (Arka Yüz), 2 MP (Ön Yüz)
Sistem Android 4.2.2, TouchWiz Android 4.2.2, TouchWiz
Boyutlar 136,6 x 69,8 x 7,9 mm. 139,7 x 71,3 x 9,1 mm
Ağırlık 130 Gram 151 Gram
Akku 2.600 mAh 2.600 mAh

Sonuç

Sonuç itibarıyla, evet, S4 Active, orijinal S4'ten daha iyi bir telefon, çünkü bütün önemli özellikleri S4'ün bir adım önünde. IP67 sertifikasının gerçekten gerekli ve önemli bir şey olup olmadığını tartışabiliriz, ama Samsung benim gözümde gerçek bir başyapıta daha imza atmış durumda. Zaten üstün özelliklere sahip olan bir cihazı “outdoor” özellikleriyle donatmak ve bunu yaparken ortaya kaba görünümlü bir eser çıkarmamak Samsung'un en büyük başarısı olmuş.

Samsung Galaxy S4 Active, Ağustos ayının başlarında turuncu, mavi ve gri renklerde piyasaya çıkacak. Cihazın Avrupa açılış fiyatının 649 Euro (yaklaşık 1650 TL) olması beklenirken, Türkiye'deki fiyat etiketinin ne olacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.  

2 comments

Yeni yorum yaz:
  •   14
    Deniz Arslan
    • Admin
    21.Haz.2013 Link to comment

    @Mert Kadir Bülbün, haklısınız, tabii ki bu tarz incelemelerde yorum farkları devreye giriyor. Birinin beğenmediğini bir başkası beğenebiliyor. S4 Active ofisimize geldikten sonra mutlaka daha ayrıntılı bir inceleme yapıp okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

  • bence bu inceleme değil reklam gibi olmuş tamamen.Mesala şu 3 buton kaba gibi duruyor demişsiniz ama sonra kurcaladıktan sonra s4 ten daha kullanışlı demişsiniz bize de söleseydiniz bizde bilseydik.bana göre bu telefon 1 tane artı yönü var oda suda çekim yapma özelliği Amoled ekran bana göre LCD den daha iyi.Teknik özelliklerde de s4 daha iyi bir telefon.S4 daha hafif,Daha ince,Arka kamerası daha iyi. 32/64 GB, microSD desteği var.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!