This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Daha Küçük iPad Nexus 7’yi Yaşamasına Fırsat Vermeden Öldürebilir

Hatırlatılmaya ihtiyacınız varsa, tablet pazarı İNANILMAZ derecede rekabet dolu. Şimdi Apple da ASUS, Samsung, Amazon ve Google’ın da çoktan doldurduğu ucuz tablet pazarına giriyor.

Steve Jobs’ın tabletler hakkında büyüklüklerinden dolayı beceriksizler demesi meşhurdu. Ama şimdiki raporlara inanacak olursak şirket tatillerde kullanılmak üzere iPad’in daha küçük, daha hesaplı versiyonunu piyasaya sunuyor. Yeni tablet Nexus 7 tabletine ciddi kayıplar yaşatabilir.

Ama bunu yapabilmek için Apple’ın yeni daha küçük iPad’lerinin fiyatını şimdiki modellerine nazaran önemli derecede düşük tutmak zorunda. 500 ya da 600 dolardan bahsetmiyoruz; Google’ın son tabletlerinin hedef kitlesinden çalabilmek için 300 doların altında satmak zorundalar ki bu da onları ciddi anlamda zorlar.

Tabii ki medya Apple’a karşı ön yargılı ve Gdgt’nin editörü Ryan Block’a göre insanlar sırf Apple’ın “daha gelişmiş” ekosistemi için yeni küçük iPad’i Nexus 7’ye tercih ederler. Nexus 7 tabletin birçok avantajı var. Gerçekten ucuz olmadığı taktirde iPad’in gerçekten rekabet edebileceğini düşünemiyoruz.

Diğer flaş gelişme ise yeni daha küçük iPad’in masaya yeni bir özellik getirmeyecek olması. Nexus 7’deki geliştirilmiş notifikasyonlar, Android 4.1 Jelly Bean ve Android’in UI’sına gelmiş bir çok yeni özelliğin tersine yeni iPad önceki versiyonlarındaki özelliklere sahip olacak. Bir söylentiye göre Apple’ın yeni Retina özelliğine sahip olmayacak, ki bu da masrafı azaltıcı bir unsur ama diğer tabletlerle olan rekabet unsurunu baltalayacak bir durum.

Ama ne olursa olsun bu şeyler hakkında biraz karamsarız. Apple bu tablete enteresan bir şey getirse dahi, insanların sırf Apple markasından dolayı yeni iPad alacaklarını görebiliyoruz. Geçmişte Apple’ın iPod’un ucuz versiyonlarını çıkarmaları Apple’a fayda getirdi ve bahse gireriz tablette de bu strateji işe yarayacak. Bu nedenle, Google dikkat et: ucuz tablet pazarındaki rahat duruşun uzun sürmeyebilir.

Kaynak: Bloomberg

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!