This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Dedikodu toparlaması: LG G3; Galaxy S5; Xperia Z2 ve HTC One(M8)

2014 yılının gelmesiyle üreticiler yeni telefonlarını tanıtmak için çalışmalarını hızlandırdı. E tabi biz tüketiciler de heyecandan duramıyoruz! Bu nedenledir ki gün geçtikçe yeni dedikodular piyasada dolanmaya başlıyor. Belki de firmalar bunu özellikle yapıyor çünkü bu yolla daha henüz piyasaya bile sürmedikleri telefonların reklamı yapılmış oluyor! Bir yandan da Şubat'ta yapılması planlanan MWC yaklaşıyor. Eminiz dedikoduların sayısı artacak, çalışmalar devam edecek. Fakat öncelikle şimdiye kadarki bilgileri bir toparlayalım, hatırlayalım.

geruechtekueche teaser
© AndroidPIT

Galaxy S5

Özellikle teknik özellikleri bir çok kez duyulan Galaxy S5 ile ilgili kafamızda yavaş yavaş bir şekil oluşmaya başladı. En azından cihazın 2k çözünürlüklü QHD ekranla gelmesi (2.560 x 1.440 piksel) muhtemel görünüyor. Şimdiye kadar daha gerçekçi olan 2.900mAh'lik bir batarya öne çıkmış olsa da 4.000mAh'lik “canavarsı” pil de gündeme geldi. Bu pilin hayat vereceği 20 megapiksel kameraya iris tarayıcısı (göz tarayıcısı) ekleneceği de söylentiler arasında. En son kaynaktan gelen son onaylamaya göre cihaz yeniden plastik kasayla gelecek.

Bizim tahminimiz: Her ne kadar yukarıdaki bilgilerde şaşırtıcı herhangi bir yenilik olmasa da bu son kaynaktan -PhoneArena'dan, ismi daha önce pek duyulmamış Rajdeep isimli kullanıcı- gelen bilgiler biraz şüpheli

galaxy s345
© Samsung, AndroidPIT

Xperia Z2

Kimileri Sony'nin yeni cıhazını Xperia Z1'in halefi olarak nitelendirse de kimilerine göre bu yeni cihaz xperia Z1'in geliştirilmiş bir versiyonu olacak. -Bu nedenle “Sirius” ismini de alabilir. İsmi ne olursa olsun şimdilik sadece fotoğraflar var. Xperiablog sitesinden gelen haberlere göre cihazde Snapdragon'un 800 işlemcisinin hızlandırılmış versiyonu (MSM8974AB) bulunacak ve 3 GB bellek (RAM) barındıracak fakat bilgilerin geldiği kaynak pek güvenilir sayılmaz. Ekran boyutunun da büyüyeceği sıkça dile getiriliyor fakat bu bilgininde alışılmamış olduğunu söylemek yanlış olur. Neredeyse her modelin ekranı yeni versiyonla birlikte büyümekte. MWC kongresine kadar hakkında daha fazla bilgi edininceye kadar Sony'nin yeni cihazı Xperia Z2 olarak anılacağa benziyor.

Bizim tahminimiz: Bizim düşüncemiz bu gelecek model Xperia Z1'şn güncellenmiş versiyonu olacak. Neden diye sorarsanız sızan resimlere baktığımızda mevcut modelle arasında çok az farkların bulunması. Bizce yeni bir cihaz olsaydı daha büyük farklılıklar olurdu.

LG G3

G2'nin halefi LG G3, Güney Kore'den son gelen haberlere göre Mayıs ayında tanıtılacak. Böylelikle LG duyuru tarihi açısından rakipleriyle arasını birazcık daha kapatacak. Rakipleri gibi G3'ün de 2K (QHD) çözünürlüğünde gelmesi bekleniyor. Ekran boyutu ise 5,5 inç'e yükselebilir. Ekranın bu denli büyük olması, LG G3'ün boyutlarını nasıl etkileceği ise şimdilik belirsiz.

Bizim tahminimiz: Tanıtım tarihi bize oldukça gerçekçi geliyor. Artık LG Samsungla daha sıkı rekabete girmek istiyor. Bunu da tanıtım tarihlerini yakınlaştırarak yapmayı hedefliyor. Eğer fablet tarzı cihazlarla mevcut akıllı telefonların arasında bir telefon arıyorsanız LG isteklerinize cevap olabilir.

HTC One (M8)

HTC'nin yeni amiral gemisinin ismi biraz karışık bir konu. Zira kimisi HTC One Two (HTC bir iki) diyor kimisi mevcut modelin M7 kod isminden yola çıkarak “M8” diye bahsediyor. HTC'nin yeni modeli hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor. Geçen gün HTC bünyesinden birisi cihazın çift kamera sensörüyle, Mart'ta geleceğini açıkladı. Aynı yetkili şaşırtıcı olmayan biçimde Snapdragon'un en mevcut işlemcisinin kullanılacağını (kod ismi vermeden) belirtti.

Bizim tahminimiz: Bizce HTC kamera teknolojisine ağırlık verecek. Şu an ekran çözünürlüğü hakkında tutarlı bilgi bulunmuyor fakat HTC rakiplerini yakalayamazsa, önümüzdeki yıl işleri biraz daha bozulabilir.

htc one mini back camera flash
© AndroidPIT

Huawei Ascend Sx

Gelen dedikodular arasında en ilginci Çinli üretici Huawei'den geldi. Huawei ilk kez tanıtacağı S serisi ile dizayn ve güç unsurlarını bir araya getirecek. MWC'de tanıtılması planlanan cihazın Huawei'nin kendi yapımı olan 64-bit 8 çekirdekli bir işlemci barındırması bekleniyor. Bu işlemciye 3GB bellek, 16 megapiksel kamera ve 3.050 mAh pil ve 2.560 x 1.440 piksel çözünürlüğünde ekran eşki edecek.

Bizim tahminimiz: Huawei potansiyeli yüksek telefonlar üretebilecek bir firma. 64-bit işlemciler üzerindeki çalışmalar da firma tarafından onaylandı. Ascend P6 modelinin uzun süredir piyasada olduğu ve haberlerin kaynağının (Weibo) güvenilir olduğu hesaba katıldığında yukarda sözü geçen bilgiler olağandışı değil. Bugüne kadar bu dedikoduların aksi hiç bir bilginin yayılmamış olmasıda ayrıca bir inandırıcılık katıyor.

rueckseite mitte logo
Das Ascend galt weithin als Design-Erfolg. Die S-Serie soll diesen fortsetzen. / © AndroidPIT

Kaynak: PhoneArena, Weibo, XDA

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • s5 iki cesit olarak gelicek plastik kasa ve metal kasa olarak. ayni apple in yaptigi strateji gibi. eger samsung teknik olarak ve touchwiz konusunda iyi seyler yapilirsa tuketiciler metal kasaya agirlik vericek ve samsung da bu isten kar ustune kar kazanacak. iki tane yonga edilmis seti olacak hangisi hangisinde kullanilir suan bilinmiyor ama snap805 metal kasada kullanilacak gibi soylentiler cok yuksek. kokten degisiklige gidilen samsung u sahsim olarak tebrik ediyorum insallah guzel bi telefon olur

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!