This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

dict.cc+ dictionary - Nitelikli Bir Offline Sözlük

Sözlük uygulamaları arattığınızda çok hızlı bir şekilde Google Translate’i bulacaksınız, ki kuşkusuz çok iyi bir uygulama. Peki ya internet bağlantınız olmadığı durumlarda ne yapabilirsiniz? Bu durum yurt dışında bile çok karşılaştığımız bir durum.

Bilinen platform dict.cc nin bu tarz durumlara yardımcı “dict.cc+ dictionary” adında bir tercüme uygulaması var. Tüm sözlükler internet bağlantısına ihtiyaç olmaksızın lokal olarak kaydedilebiliyor. “Haftanın Uygulaması” olan bu uygulama ne kadar iyi çalışıyor ve istediği fiyata değer mi; bu soruların cevaplarını incelememizde okuyabilirsiniz.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
2.2 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Test cihazı:
Samsung Galaxy Nexus 4.1.1


Tüm uygulamalarda olduğu gibi dict.cc+ dictionary’un ana listesinin üstündeki navigasyon butonlarının altında hangi dil paketinin seçildiğini gösteren bir arama çubuğu var. Bu çubuğun sağ tarafında önceden tanımlanmış olanı silmek için de bir tuş var fakat bu Galaxy Nexus’umda çalışmadı. Bu alan bir şey değiştirilmek istendiğinde boş duruma geçiyor.


Ayrıca uygulamanın ana menüsünde son aradığınız kelimelere, kelime quizine, yüklenmiş dil paketlerine ve mevcut dillere ulaşılabiliyor. Toplamda 27 mevcut dil olmakla birlikte bu dillerin Almanca ve İngilizce kombinasyonları var.

Türkçe, Arnavutça, Bosnaca, Bulgarca, Çekçe, Danca, Esperanto, Fince, Flemenkçe, Fransızca, İzlandaca, İtalyanca, Hırvatça, İspanyolca, Latince, Macarca, Norveççe, Lehçe, Portekizce, Rumence, Rusça, İsveççe, Sırpça, Slovakyaca, Yunanca


Çok fazla farklı dil seçeneği yok ve evrensel olarak diğer uygulamalardaki gibi uygulanabilir de değiller ama ortalama bir kullanıcıyı tatmin eder.
Paketi indirmek de son derece kolay: Sadece hangi dili istediğinizi ve büyük ya da küçük sözcük dağarcığı isteyip istemediğinizi işaretlemeniz gerekiyor. Büyük sözcük dağarcığı seçimli Almanca-İngilizce paketi örneğin 210 MB, küçüğü ise sadece 8 MB; ama tabii ki bunda çok daha az kelime var.


Quiz Oyunu” sadece paralı sürümde var. Oyuncuya bir kelime veriliyor ve kullanıcının dört seçenek içinden doğru tercümeyi bulması gerekiyor. Burda sonuç veya favori listesi gibi bir seçenek malesef mevcut değil, ama bazı kullanıcılar olmasını isteyebilirdi.


Özet: dict.cc+ dictionary, İngilizce-Almanca ve diğer dillerdeki büyük kelime dağarcığıyla etkileyici. Uygulamada sizin aklınıza yatan tercümeye ulaşmanızı sağlayacak bir çok farklı tercüme var. Ayrıca quiz de hoş ve iyi tasarlanmış bir özellik. Google Übersetzer ile mukayese ettiğinizde “sadece” 27 dil seçeneği olmasına rağmen bir kullanıcının bir dili bulamaması zor. Uygulamada gördüğüm tek eksiklik indirilmiş dil paketlerini aynı anda birbirleriyle tercümeye sokamamak.

Genel olarak bence bu uygulama “Haftanın Uygulaması” olarak 1.49 Euro’ya değer, sonuç olarak offline kullanabileceğiniz (yurt dışında çok önemli) rahat kullanımlı bir uygulama.

Ekran & Kontroller

Genel olarak dict.cc+ dictionary uygulamasının kontrolleri çok iyi yapılmış çünkü birden çok dil paketi yüklü olduğunda bile herhangi bir karışıklık yaşanmıyor. Tasarım gayet iyi ama bir parça daha iyi yapılabilirmiş. Sonuçlar ve tercümeler de örneğin birbiri ardına bir parça şekilsiz kalıyor ve bir tabela üzerinde listelenmiyor.
Ama diğer hoş özelliklerinden dolayı uygulama bu kategoride “çok iyi”yi hakediyor.

Hız & İstikrar

Hız ve istikrar bazında "dict.cc+ dictionary" uygulamasını eleştirmek güç. Paketler herhangi bir problem olmaksızın indirildi ve kelime aramalarından sonra sonuçlar bekleme olmaksızın ekrana yansıdı.

Fiyat/Performans Oranı

dict.cc+ dictionary uygulaması normalde 2,96 € ve içinde herhangi bir reklam yok. Ama “Haftanın Uygulaması” kapsamında (22.10 – 28.10.12) uygulama sadece 1.49 Euro.

Bedava sürümündekinin tersine dict.cc+ uygulamasında hiç reklam yok ve ayrıca bir quiz oyunu var. Ama dil paketlerinin kalitesini görmek isteyenler bedava sürümü indirebilir.

Ekran Görüntüleri:

dict.cc+ dictionary - Nitelikli Bir Offline Sözlük dict.cc+ dictionary - Nitelikli Bir Offline Sözlük dict.cc+ dictionary - Nitelikli Bir Offline Sözlük dict.cc+ dictionary - Nitelikli Bir Offline Sözlük dict.cc+ dictionary - Nitelikli Bir Offline Sözlük

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!