This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Dikkat: MmarketPay Trojanı İzin Almadan Ücretli Uygulamaları İndiriyor

İnsanları paniğe sürükleme taraftarı değiliz ama iş zorlukla kazanmış olduğunuz parayı size sezdirmeden çalmaya gelince hepimizin tetikte olması yararımıza. Malesef MmarketPay adındaki yeni bir Android Trojan aynen bu şekilde çalışıyor ve şimdiden 100.000’in üstünde kişinin parasının uçup gitmesine neden oldu.

TrustGo güvenlik şirketi Trojan’ın şimdiden 9 app store’a yayıldığını ve yasal görünen bir çok farklı uygulamada aktif olduğu haberini verdi. Hava durumu, gezi ve stream medya uygulamaları çoktan etkilenmiş durumda ve şimdiden 100.000’den çok kullanıcı bu durumdan müzdarip.

Trojanın çalışma prensibi de biraz ürkütücü. Cihaza bir kez indirildikten sonra Çin’in Mobil Market’inden size sormadan uygulamaları indirmeye başlıyor. Trojan görünen o ki Çin Mobil verifikasyon SMS’ini de alt etmiş durumda. Kullanıcı bunu görmeksizin Trojan bu kodu işlemi tamamlamak için Mobil Market’e gönderiyor. CAPTCHA gerekli olsa bile trojan resmi server’a göndermeyi başarıyor. Şimdiye dek app store’lar tüm Çin’de etkilenmiş durumda.

Bu malware’den etkilenmemek için uzmanlar, kullanıcıların uygulamaları sadece güvenilir app store’lardan satın almalarını öneriyor ama öyle yapsanız dahi hepimiz biliyoruz ki cihazınızda malware görmeyeceğinize dair hala bir garanti yok.

Arkadaşlar, işinizi sıkı tutun ve her zaman indirme tuşuna basmadan önce dikkatli olun.

Resim: android-tipstricks.blogspot.de

Kaynak: The Register

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!