This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Dikkat ! Samsung Telefonlar Basit Bir Kodla Hacklenebiliyorlar!!

Samsung bugüne kadar karşılaştığı en ciddi güvenlik tehdidi altında olabilir zira dün gerçekleştirilen sanal güvenlik konulu bir teknoloji seminerinden yayılan habere göre başta S2 ve S3 olmak üzere bir çok Samsung modeli tek bir satırlık bilgisayar kodu ile hacklenebiliyor.

Berlin Teknik Üniversitesi bünyesinde çalışan sanal güvenlik uzmanlarının tespit ettiği bu korkutucu kodu dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Herhangi bir web sayfası üzerinden gönderilen USSD kodu akıllı telefon tarafından alındıktan sonra telefon üzerinde QR (Quick Response – Anında tepki) ve NFC (Yakın alan iletişimi) özellikleri kullanılarak otomatik olarak tüm bilgileri SD kart üzerine aktarma işlemine girişiyor ve de telefonun yerleşik hafızasındaki silme işlemi durdurulamıyor.

İşin en rahatsız edici taraflarından bir tanesi ise kullanıcıların söz konusu işlemini fark etseler bile geri çevirememeleri. Touchwiz arayüzüne sahip olan Samsung telefonlarında ise işin bu rahatsızlığı daha da yukarıya taşıyan tarafı ise alınan USSD kodunun SIM karta da ciddi zararlar verebilmesi.

Mevcut an itiariyle bu ciddi güvenlik zaafiyetinin tespit edildiği Samsung telefonların listesi ise şu şekilde:Galaxy Beam ,S Advance, Galaxy Ace, Galaxy S2 ve Galaxy S3.

Aşağıda Samsung telefonlarının bu spesifik güvenlik zaafının çok detaylı olarak İngilizce bir videoyu izleyerek konu hakkında daha derinlemesine bir fikre sahip olabilirsiniz.

Samsung kullanıcılarına tavsiye edilen tüm QR ve de NFC okuyucularını kaldırmaları ve güvenmedikleri linkleri tıklamamaları. Muhtemelen Samsung yetkilileri söz konusu sıkıntıya en kısa zamanda el atacak ve her bir telefon ile ilgili olarak gerekirse ayrı ayrı güncellemelere gidecektir.

 

 

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!