This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Donan Android telefonunuzu nasıl yeniden çalıştırırsınız

Android akıllı telefonunuz ya da tabletiniz aslında daha küçük bir kalıba sokulmuş bilgisayarlar. Ve diğer tüm bilgisayarlar gibi onlar da donabilir, çökebilir ya da en olmadık anlarda hata verebilirler. Peki bunlar sizin cihazınızda olduğunda ne yapmalısınız? İşte size donan Android cihazınızı ya da uygulamanızı normale döndürebilmeniz için birkaç tavsiye…

android for beginners TR
Günün dersi; Donan cihazı yeniden çalıştırmak © AndroidPIT

Durmaya Zorlayın

Düzgün çalışmayan ya da donan bir uygulama ile karşılaştığınızda, başlangıç tuşuna basmanın sizi bütün dertlerden kurtaracağını düşünebilirsiniz. Ne yazık ki bu sadece sizi başlangıç ekranına getirirken arkada sorunlu uygulama da çalışmasını hala sürdürüyor olacak. Uygulamayı durmaya zorlamak için birkaç yöntem var.

photostrip 2013 12 02 1
Uygulamayı durmaya zorlayın/ © AndroidPIT

“Ayarlar” bölümüne yönelin ve buradan “Uygulamaları” seçin. Bu bölümde “İndirilmiş Uygulamalar” bölümünden uygulamayı seçip, “Durmaya Zorla” seçeneğini seçin. Çalışan uygulamalar için biraz daha kolay bir seçenek ise “Çalışan Uygulama” bölümünden uygulamayı durdurun.Bu uygulamayı kapatacaktır, isterseniz siz de sonrasında telefonu baştan başlatabilirsiniz.

Telefonunuzu baştan başlatın

Telefonunuzdaki sorunlarla başa çıkmanın en kolay yollarından biri cihazı baştan başlatmak. Telefonunuz donmasına rağmen eğer hala kontrollere erişiminiz varsa ve çalışıyorsa, güç tuşuna birkaç saniye basılı tutun. Kullandığınız sisteme göre farklı seçenekler içerse de ekranda çıkan pencereden telefonunuzu kapatmayı seçin ve ardından yeniden telefonunuzu başlatın.

Yeniden başlamaya zorla

Eğer telefonunuz gerçekten donmuşsa yukarıdaki yöntemler her zaman işe yarayamayabilirler. Böyle durumlarda telefonu yeniden başlamaya zorlayabilirsiniz.

Birçok Android cihazda, güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutarak cihazı yeniden başlamaya zorlayabilirsiniz. Tuşlara ekran kararana kadar basılı tutun, daha sonra telefonunuzu yeniden başlatın. Akılda tutulması gerekense bu tür tuş kombinasyonları cihazdan cihaza değişiklik gösterebilirler. Mesela Nexus 7’de güç tuşu ile ses tuşlarının ikisine de aynı anda basmalısınız. Bu konuda tam emin olamıyorsanız cihazınızın yeniden başlatmaya zorlama tuşlarına bakmanızda fayda var.

Bir diğer yöntemde, cihazın pilini çıkarmak. Eğer çıkabilen pile sahip bir cihazınız varsa sadece kapağı kaldırın, pili çıkartın, birkaç saniye bekleyip pili takarak yeniden telefonu başlatın.

Fabrika ayarlarını sıfırla

Hiçbir yöntem işe yaramadıysa ya da problemle uğraşacak vaktiniz yoksa fabrika ayarlarına dönüş yapmayı düşünebilirsiniz. Fakat mutlaka hatırlanması gereken bir şey: Bu son çare olarak kullanılmalı çünkü cihazınızda yer alan tüm verileri silecek ve cihazı kutusundan ilk çıktığı haline döndürecektir.

photostrip 2013 12 02 2
Fabrika ayarlarını sıfırlamak son seçenek olmalı! © AndroidPIT

Fabrika ayarlarını sıfırlamak için “Ayarlar”, “Yedekle ve Sıfırla” bölümünden  “Fabrika verilerini sıfırla” seçeneğini seçin. Bu seçeneği uyguladığınızda telefon ya da tabletinizin dahili hafızasında yer alan tüm verileri sileceksiniz.

Siz cihazınız donduğunda nasıl bir yol izliyorsunuz? Bize verebileceğiniz farklı bir tavsiye var mı?

Kaynak: androidpit

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!