This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Dünya çapında tablet piyasasına kim hakim?

Dünya çapında tablet siparişleri 2013’ün son çeyreği itibariyle 47.6 milyon adete ulaştı. Ve bu büyümede Android ürünlerinin payı büyük.

IDC verilerine göre rakamlar beklenenin altında olsa da önceki çeyreğe göre yüzde 7 büyüme ve geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 36.7 büyüme gerçekleşmiş durumda. Android ürünler bir kez daha piyasadaki liderliği kimseye bırakmazken onu iOS ve Windows tabletler talip ettiler

GalaxyTab3White
Samsun yine piyasadaki yerini korudu / © Samsung

Yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde piyasaya yeni bir iPad çıkmaması nedeniyle Apple üçüncü çeyrekte ise 14.1 milyon adetlik satışla genelde yüzde birin altında bir büyüme sergiledi. Yine de iPad Air ve iPad mini Retina ile Apple‘ın dördüncü çeyrekte iyi bir dönem geçireceği bekleniyor. 7.9 inçlik modellerin 299 dolar ve 399 dolardan başlayacağı, 9.7 inçlik modellerin ise 399 dolar ve 499 dolardan başlayacağı düşünülmekte.

apple ipad mini oct 22 03
iPad mini'den beklenti büyük/ © Apple

Samsung ise yenide pazardaki ikincilik pozisyonunu sağlamlaştırırken aynı zamanda akıllı telefon ve televizyonları gibi başarılı ürünleriyle uyum için de çalışan tabletler üreterek kendine avantj sağlıyor. Samsung şu anda dünya çapında piyasanın yüzde 20.4’ünü elinde tutuyor. Samsung 9.7 milyon adet tablet satmış durumda.

Asus, Nexus 7 Google tableti ile 3.5 milyon adetlik bir rakama ulaşırken yizde 7.4 piyasa oranıyla üçüncü durumda bulunuyor. Asus’u yüzde 4.8’lik payı ile Lenova takip ederken, Acer 1.2 milyon adetlik satışı ile ilk beşin içerisine girmeyi başarıyor.

AndroidPIT Tablet Comparison 2
© AndroidPIT

Android’in bu büyümesi etkileyici olsa da bu rakamlar şu anda uzun vadede başarıyı garantilemiyor. Çünkü pazarın daha sağlıklı bir ekosisteme ve daha mutlu kullanıcılara ihtiyacı ortada.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!