This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Düşman Kardeşler: Yeni iPhone'un Mikrodevreleri Samsung'tan

Teknoloji dünyasında her şey siyahla beyazdan ibaret değil. Aralarındaki milyar dolarlık tazminat davasına rağmen Apple'ın, bir sonraki nesil iPhone'un çiplerini yine Samsung'tan satın alacağı iddia edildi.

samsung apple
Apple ve Samsung: Devlerin aşkı büyük olur! / © Cult of Mac

Bir tanesi akıllı telefon diye bildiğimiz aletin öncüsü ve iPhone serisiyle mobil iletişim konusunda adeta devrime imza atmış bir firma. Diğeri benzer bir fikirden hareket eden ama Android işletim sistemişni kullandığı Galaxy serisiyle kısa süre içinde dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi haline gelmiş olan bir başka firma. Apple ve Samsung'tan söz ediyoruz.

Teknoloji dünyasını yakından takip edenlerin bildiği gibi iki firma arasındaki akıl almaz patent savaşları ve yüksek tazminatlar içeren davalar devam ediyor ve bu ikili tüm dünyada birbirinin düşmanı olarak görülüyor.

Ama paranın egemen olduğu her alanda olduğu teknoloji sektöründe de her şey siyahla beyazdan ibaret değil. Zira Korea Economic Daily'nin haberine göre, bir sonraki nesil iPhone üzerine çalışan Apple, yeni cihazında kullanacağı 14 nanometrelik A9 çipleri yine baş düşmanı Samsung'tan satın alacak. Şimdilik basında “iPhone 7” olarak kodlanan bu cihazın 2015'in ikinci yarısında piyasaya çıkması bekleniyor.

 

samsung galaxy s4 iphone 5 teaser
Samsung'un gururu S4 ile iPhone 5. Samsung, iPhone 7'ye de sızacak gibi görünüyor... / © Üretici/AndroidPIT

Bilindiği gibi Apple, iPhone'un ilk modellerinde de yine Samsung tarafından üretilen çipleri kullanmış, ama iki dev arasındaki patent davasının ardından Samsung'la olan anlaşmasını bozup TSMC ile üç yıllık bir tedarik anlaşması yapmıştı.

Teknoloji dünyasını yakından takip eden kaynaklara bakılırsa, Samsung ile Apple birkaç gün önce iPhone 7'nin çiplerini Samsung'un sağlaması konusunda anlaşmaya vardılar bile. Haber doğru çıkarsa, 14 nanoluk FinFET teknolojisi kullanarak üretilecek olan söz konusu çipler, Apple'ın 2015 yılında piyasaya çıkacak olan iPhone 7 cihazında kullanılacak.

Vasıtasıyla Sammobile Kaynak: Korea Economic Daily

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!