This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 3 comments

Ebay Üzerinde Satılmaya Başlanan Nexus 4 Adeta El Yakıyor

Dün (13.11.2012) Google Play platformu üzerinde satışa çıkarılan Google'ın en yeni telefonu Nexus 4 Almanya'da gözlerimin önünde büyük bir online satış kargaşası sonrasında 20 dakika içerisinde tükenmişti. Almanya'nın yaklaşık 6 saat gerisinden gelen Amerika'da ise Nexus 4 cihazların tükenme süresi Almanya'dakinde 10 dakika daha fazla sürdüğünü AndroidPIT'in Amerika'da ikamet eden yazarlarından öğrendim. Google gibi bir devin haftalardır beklenen Nexus 4 cihazlarının satışındaki başarısızlığı sonrasında bu cihazın Avrupa'da Ebay üzerinde 600 EUR'ya satışa çıkarıldığını gördüğümde gözlerim adeta yuvalarından çıkar gibi oldu...

Yeni Google Nexus 4 Ebay üzerinde Google Play'e göre çok daha pahalıya satılıyor

Avrupa'da sadece belli bir takım ülkelerde hizmet veren Google Play üzerinden 350 EUR (Yaklaşık olarak 800 TL) karşılığında satışa çıkarılan yeni Nexus 4'ün kıta üzerinde  her ülkede kullanılmakra olan Ebay üzerindeki fiyatının 600 EUR (1380 TL) oluşu gerçekten inanılması güç ve aynı zamanda gülünç bir durumu ortaya koyuyor. Zira aradaki 250 EUR fiyat farkı çok ama çok yüksek!

Peki ama Google Play ile Ebay arasında aynı ürün üzerindeki fahiş fiyat farkının sebepleri neler? Her şeyden önce Nexus 4'ün Ebay üzerindeki fiyatının Google Play'e göre daha pahalı olması bir takım lojistik ve ticari nedenlerden dolayı doğal, ama aradaki farkın neredeyse ürünün fiyatının kendisi kadar olması bence sadece cihaza olan yüksek talebin kaymağını yeme fırsatçılığından ileri geliyor. Sonuç olarak Google Play Avrupa'da sadece sayılı ülke kapsamında hizmet veriyor. Google Play üzerinden doğrudan alışveriş yapamayan, başta Doğu Avrupa'dakiler olmak üzere küçük Avrupa ülkelerinden gelen yüksek talep; Nexus 4'ü çıkmadan önce stoklamış olanlara fiyat üzerinde yüksek arbitraj yapma imkanı veriyor. Görünen o ki; dünyanın en büyük online alışveriş sitesi Ebay bu durumdan en çok nemalananlardan birisi.

Nexus 4'ün satış kargaşasının devam etmekte olduğu ikinci gün itibariyle de ülkemizde herhangi bir resmi alışveriş kanalı üzerinden bu cihazı alma imkanı bulunmadığını, okuyucularımızı gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğimi belirtmek isterim.

 

Fotoğraf: Google Inc,Ebay, Nico Heister / AndroidPIT

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!