This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 4 comments

Ekim Ayı Tablet Siparişleri Laptopları Geride Bıraktı

Son dönemlerde sokakta, kafede, metro durağında... kısaca her yerde herkesin elinde bir tablet görür oldum. Kuşkusuz tabletlerin laptoplara oranla taşınabilirlik açısından ezici bir üstünlüğü var. Görünen o ki bu üstünlük sipariş rakamlarına da yansımış.

Aşağıda görmüş olduğunuz veriler 2012 senesinin milyon bazında tablet ve laptop sipariş sayıları.

  Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim
Tablet (5"-12") 8.9 8.1 7.6 9.5 11.6 13.0 14.2 13.8 17.4 18.7
Laptop (9.1"+) 14.9 19.8 20.0 19.1 20.8 21.4 19.4 21.1 20.8 16.9

 

Nexus 7'nin kaliteyi çok makul fiyatla müşterilere ulaştırması tabletlerin bu başarsının önünü açan önemli etkenlerden biri oldu. DisplaySearch firması da bu durumu ayrıca üç nedene bağlıyor. İlki laptopların tedarik zincirindeki panel siparişlerinin yavaş oluşu. İkincisi Windows 8'in de piyasaya gelmesiyle üreticilerin Windows 8'e uyumlu ekranları almak istemesi ve bunun yol açtğı talepteki azalma. Ve son olarak da tabletlere tatil alışverişi için siparişlerde öncelik verilmesi.

Nedeni her ne olursa olsun biri bana tabletler ilk çıktığında "tabletler laptopları sollayacak" deseydi ona inanmazdım. Şimdi ise bu rakamlara bakınca satış rakamları bazında o günün çok yakın olduğunu görmek mümkün.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce tablet mi laptop mı? Yoksa ikisi apayrı şeyler mi?

Tablo: NPD DisplaySearch

Kaynak: CNET

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • @ Araz:

    Sakın ama sakın böyle bir şeyi aklından bile geçirme !

    Bu tip ROM'lar spesifik olarak yazıldıkları cihazın donanımına göre optimize edilirler. Aynı ürün ağacındaki ürünler de bile ( örneğin seri numarası farklı olan Galaxy S2'ler diyelim) farklı bir ürün kodlu cihaza yönelik ROM kurma işlemlerinde duvara toslar, cihazını kullanılamaz hale getirirsin...

  • Araz 27.Kas.2012 Link to comment

    ozur dilerim. ben rom'un ne oldugunu anliyorum da. fakat bilmedigim bi soruyu soracagim. belki de aptalca olacak. ama olsun. ben s2'e s3'un rom'unu yazsam ve ya s plus'a s2'nin romunu yazsam telefona nolur? calismaz mi? yoksa sadece bazi ozellikler calismaz mi? Degerli androidpit yazarlari, detayli bilgi bekliyorum. saygilar :)

  • Aynen

  • Nexus 7 mi o resimdeki?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!