This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Ekran savaşına Oppo da katıldı; Oppo Find 7'nin ekrani 2k olacak!

Çinli Oppo, Huawei ve Meizu gibi şirketler, son dönemlerde yaptıkları hamlelerle mobil dünyasındaki teknolojik yenilikleri getirmede “başı çeken firmalar” klasmanına doğru ilerliyorlar. Oppo yakın tarihte tanıtacağı amiral gemi modeli Find 7’nin 2k çözünürlüğe sahip ilk akıllı telefon olacağını iddia ediyor!

Oppo find7 teaser
Çok olan kazanır; Find 7'nin ekran çözünürlüğü tam 2k olacak! / © Oppo

Çinli Oppo’nun, bu senenin başlarında (2013) piyasaya sürdüğü Find 5 modeli piyasaya çıkan ilk Full HD ekranlı telefonlardan birisiydi (belkide ilki fakat dünya çapındaki yaygınlığı henüz diğer üreticilerinki kadar yüksek değil!). Ekran çözünürlüğü modasını yaratan firmalardan olan Oppo bu trendini devam ettiriyor; Oppo’nun sıradaki yıldızı 2k çözürlüğünde bir ekrana sahip olacak ve muhtemelende dünyanın ilk 2k çözünürlüğüne sahip telefonu olacak!

Bu dönemlerde sürekli duyar olduk 2k terimini. Peki ne anlama geliyor? 2k ekranlı telefonlar 2,560 x 1,440 (dikey x yatay) piksel barındırıyor. Full HD ekranlar 1,920 x 1080, HD ekranlar ise 1280 x 720 adet piksel barındırıyor. Yukarıdaki çarpımları yaptığınızda 2k ekranlar HD ekranlara nazaran tam 4 kat fazla piksel barındırdığından QHD, yani Quad-HD (quad’ın türkçe karşılığı yaklaşık 4 kat demek) olarak adlandırılıyor. Ancak qHD ekranlarla karıştırılmasın, qHD ekranlar yalnızca 960 x 540 adet piksel barındırıyor.

Teknik bilgileride ardımızda bıraktıktan sonra gelelim haberin kaynağıca; Oppo kendi twitter hesabından bir twit atarak Find 7’nin,” dünyanın ilk 2k ekranına sahip akıllı telefonu” olarak lanse etti.

Find 7’nin ekran boyutu ise 5.7 inç (yaklaşık 14.48 cm)  büyüklüğünde olacak. Matematiksel hesaplar yapıldığında Oppo Find 7’nin ekranının piksel yoğunluğu 515 ppi (pixsel per inch- inç başına düşen piksel) olacak. Oppo Find 7 ile ilgili şimdilik başka bir resmi bilgi yok fakat cihazın Snapdragon 805 işlemcisi, bu işlemciye eşlik eden 3 GB RAM’i, 5 Megapiksel ön kamera (bize dönük olan küçük kamera), ve 4,000mAh pile sahip olması bekleniyor.

Siz 2k ekran çözünürlükleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
View results

 

Vasıtasıyla Phandroid Kaynak: OppoTwitter

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!