This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Renk ayarlarında oluşan kalıcı bozulmalar ve ekranın piksel kullanımındaki terslikler “yanma” ya da ”hayalet görüntü” olarak bilinir. Sabit veya statik görüntülerin uzun süre ekranda kalması bu duruma neden olabilir. Elbette tek sebebi bu değildir. Özellikle son dönemlerde AMOLED ekranlarda sıkça rastlanan bir durum bu. LCD ekranlarda da hiç yaşanmadığını söylemek doğru olmaz elbette. İşte ekranınızda hayalet görüntüleri düzeltmenize yardım edebilecek bir çözüm. 

burnin1
İşte ekranınızı onaracak olan görüntü. © AndroidPIT

Bu görüntüler ekrandaki ışığı çıkaran fosforlu içeriklerin uzun süre çalışarak yoğunluklarını kaybetmelerinden kaynaklanır. Bu problem özellikle Galaxy ve Nexus serilerinin kullanıcıları tarafından sıkça dile getirilmekte. Teknoloji siteleri forumlarında da şikayetlerde ilk sıraları alıyor.

Google Play Store üzerinde bu duruma karşı üretilmiş birçok uygulama bulabilirsiniz. Bunların arasından iyi olanlardan bir de Screen Burn-in Tool.

androidpit screen burn in
 © AndroidPIT

İşleyişi kolay; ekranınızda yer alan ana renkler dizisi tembelleşen pikselleri onarıyorlar. Aslında aynı ekran koruyucu mantığı gibi, hareketli bir görsel de devamlı pikselleri çalıştırarak tembelleşmelerini  engelliyor.

Screen Burn-in Tool Install on Google Play

 

Siz de benzer sorunlar yaşıyor musunuz? Çözüm için hangi yolları kullanıyorsunuz?

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • Serhan 22.Ağu.2014 Link to comment

  Bakın, atılan başlık "Telefon ekranındaki yanmalar ve görüntü bozuklukları nasıl düzeltilir?". Cevap: Yanmalar hiçbir şekilde düzeltilemez. Ayrıca uygulamayı yükleyip denedim; işlevsel bir uygulama olmamasının yanı sıra hiçbir işe yaramayan kandırmaca bir uygulamadır. Sadece ekrandaki renkler değişerek sonuç elde edilemez. Uygulamanızı sık sık takip ediyorum; uzun süredir içerik sayısında düşme olsa da yararlı içerikler sunuyorsunuz. Ancak daha çok işe yarar ve gerçekten keşfedilmemiş (öncelikle yazıyı yazan kişi tarafından denenip olumlu sonuç alınmış) uygulamaları paylaşırsanız çok daha iyi olacaktır.

  • Can C. 22.Ağu.2014 Link to comment

   Başlık konusunda haklısın, gerçekten böyle verimli bir geri dönüş yapman çok sevindirici. Başlığı düzeltiyoruz şimdi.
   İçerik sayısı düştü çünkü Ağustos gerçekten en ölü sezon ne yeni çıkan bir telefon ne de kayda değer bir sızıntı var. Keza yeni uygulamalarda öyle, biz yine de bahsetmeye çalışıyoruz.
   Uygulamaya gelince eski cihazımda (Sony Neo) denedim ve olumlu sonuç vermişti, bu yüzden nispeten eski telefonları olanlara faydalı olabileceğini düşünerek bu yazıyı yazdık.
   Sonuç olarak gerçekten yorumların yapıcı ve önemli bu yüzden de teşekkürler

   • Serhan 22.Ağu.2014 Link to comment

    Bilgilendirme ve pozitif geri dönüşleriniz için teşekkürler. Takip etmeye devam edeceğim.

 • Serhan 22.Ağu.2014 Link to comment

  Screensaver, ekranda sonradan herhangi bir yanma oluşmaması için önlemdir; ekranda görüntüler sürekli değişeceğinden pikseller hep aynı renge maruz kalmaz ve böylece yanmadan korunur. Ancak önceden bir yanma varsa screensaver işe yaramaz. Bu hasta olduktan sonra aşı yaptırmak gibi olur. Eğer yazdığınız gibi screensaver mantığıyla çalışıyorsa yanmış bir piksel için çözüm değildir, koruma amaçlıdır. Ya da gerçekten yanmaları onarıyordur ama ozaman da screensaver mantığıyla çalışmıyordur. İkisi farklı şeyler. Yazınızı tekrar gözden geçirin isterseniz.

  • Can C. 22.Ağu.2014 Link to comment

   Yazıda ölü piksellerden bahsetmiyor, tembelleşen fosforları yeniden aktifleştirmek için bir öneri. Yoksa evet, ölü piksele hiç bir şeyin faydası olmaz.

 • Fabrika ayarlarına donderseniz bide mobil veri gozukmesine rağmen girmemesi hattan dolayidir yani internet paketi bitmisse

 • can kardeş note2 de 3 g sorunu Yaşıyorum fabrika ayarı apn ayari yapmadigim kalmadi ama haken H+ekranda varken bağlanmıyor tel kapalı diyor..neyapmam gerek yardim edin

  • Can C. 23.Mar.2014 Link to comment

   Ahmet benzer bir sorun daha önce duymadım fakat foruma bir yaz eminim bir çözüm bulunur

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!