This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yaklaşık bir senedir AndroidPIT Türkiye'de çalışıyorum ve bugün itibariyle bu maceranın sonuna gelmiş durumdayım. Her Türk genci gibi (ahm pek çok Türk genci gibi) askerliğimi yapmaya Türkiye'ye dönüyorum. Bu yüzden bugün size çok spontane bir yazı derlemesi hazırladım. Bu yazıda şimdiye kadar hazırlamaktan en çok keyif aldığım ve pekçoklarının işine yaradığını (ve yarayacağını) düşündüğüm beş favori yazımı sizlere aktaracağım. Son yazımın şerefine sürpriz fotoğraflar ve videoları da burada bulabilirsiniz.

androidpit maskottchen
Hoşçakal AndroidPIT ! / © AndroidPIT

1- Android Uygulaması Olan Türk İddia Siteleri (29.11.2012)

Seçkideki en eski yazılarımdan biri bu. Yazıyı yazma fikri o dönem işe yeni giren SEO'muz ve aynı zamanda editörlerimizden Deniz'e ait. İçimize doğmuş, yazıyı yazarken iddia sitelerinde fıldır fıldır dolaşan genci yaşlısı pek çok Türk gözümüzün önüne gelmişti. Şu an okunma açısından en iyi haberlerimizden biri olması da tahminlerimizi doğruluyor. Demek ki böyle bir listeye ihtiyaç varmış.

2- Türksat vs Maps ve Yandex vs Maps Karşılaştırmaları (Mart 2012)

İşte en çok eğlenerek ve de öğrenerek hazırladığım karşılaştırmalardan ikisi. Karşılaştırmaların temel amacı Maps'i Türkiye sınırları içinde (İstanbul içinde) alternatifleriyle karşılaştırmaktı. Sonuç ise şöyle oldu: Yandex "Sokak Görünümü/Gezintisi" açısından; Turksat ise "Harita Kalitesi" açısından birinci oldu. Google Maps'in ise Türkiye'de ne Sokak Görünümü var ne de haritaları diğerleri kadar kaliteli. Yazılardaki ekran görüntülerine sizin de bakmanızı tavsiye ediyorum.

3- Galaxy S4 ile S3 Karışlaştırması (13.05.2013)

Şunu baştan belirteyim, video çekme ve test hazırlama konusunda başlarda gerçekten acemiydik. Fakat son hazırladığımız videoları gerçekten tüketicinin aradığı sorulara odaklı, son derece akıcı ve kaliteli hazırladığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Galaxy S4 çıktığında S3'ün fiyatını gördüğümde gözlerime inanamadım ve gerçekten de kendi kendime "bu fiyata S3 dururken neden S4?" sorusunu sordum çünkü ben de yeni bir telefon almanın eşiğindeyim. 

Karşılaştırma videolarını çok kısa bulan okuyucularımız var. Videoları özellikle kısa ve hızlı tuttuk çünkü insanın dikkati ister istemez bir süre sonra dağılıyor. Yine de geliştirmemiz gereken çok eksik yönlerimiz olduğu da bir gerçek.

4- Samsung Galaxy S4 Özellikleri ve Kullanımı (30.04.2013)

Siz de farkındasınızdır, yeni çıkan telefonlar Türkiye hatta Almanya pazarına girmeden önce bize ulaşıyor ve onları sizler için test etme şansına erişiyoruz. O noktada doğru incelemeyi yapabilmek için tamamen tüketici odaklı düşünmemiz gerekiyor. S4, yazılım özellikleriyle ön plana çıktığı için aklıma hemen o "acayip" özelliklerini test edip videoya çekme fikri geldi.

Volkan'la hazırladığımız video şu ana kadar eğlenerek yaptığım en iyi çalışmalardan biri oldu. Üstelik toplam çalışma süremiz de bir hayli kısa sürmesiyle birlikte, Galaxy S4'ü merakla bekleyenlerin tam aradığı test olduğunu haberin okunma sayısından kolaylıkla görebiliyoruz. Galaxy S4 almayı düşünen fakat özelliklerin nasıl çalıştığını bilmeyen biri olsam AndroidPIT Türkiye'yi içtenlikle kutlardım.

5- Motorola Razr İncelemesi (01.11.2012)

Şirkette yaptığım ilk incelemem şirketin bana vermiş olduğu bu Android telefon hakkında oldu. Aslında Türkiye açısından çok büyük bir önem taşımasa da (Türkiye'de kaç kişi Motorola kullanıyor) benim yapmış olduğum ilk test olması açısından önemliydi. Yani insanlık için küçük benim için büyük bir adım. 

Bu arada yaklaşık bir senedir kullandığım, üzerinde binlerce uygulama test ettiğim Razr'ı gerçekten çok sevdim. Evet, orta seviye bir telefon fakat benim bütün ihtiyaçlarımı karşıladı. Biraz da o yüzden insanlara her zaman için ihtiyaçları doğrultusunda cihaz satın almalarını önerdim. 

Gelin görün ki işten çıkmamla birlikte telefonu da geri vermek durumundayım. Askere gideceğim için de Türkiye'ye buradan almayı düşündüğüm Galaxy S3'ü almadan döneceğim. Şu an Razr yerine yaklaşık iki ay boyunca kullanacağım kombinasyon şu şekilde:

LV1A3194
Hangisi daha çok bilim-kurgu duruyor? Nokia havalanıp uçacak gibi. / © AndroidPIT

Doğrusunu söylemek gerekirse modelini bile bilmediğim Nokia'dan şimdilik son derece memnunum. İstediğim gibi atıp tutarım, dilersem kırarım (kırmam; annemin eski telefonu, anısı var) çünkü ucuz. Fakat iPod ise daha şimdiden moralimi bozdu çünkü Jail Break yapmadan WhatsApp yüklemek çok zor. O yüzden yola Viber'la devam edeceğim.

İşte AndroidPIT'teki mutlu günlerimin sonu. Elimden geldiğince insanlara faydalı bilgiler aktarmaya çalıştım. Arkamda AndroidPIT'i bırakıp giderken içimdeki hisleri daha iyi anlamanız açısından sizinle şu videoyu paylaşmak istedim.

(Harici link için buraya tıklayın)

6 comments

Yeni yorum yaz:
  • Senin isini biz bakacagiz artik :)

  • Hayirli ugurlu olsun.İyi buraya geliyorsun seni bekliyor olacagiz.Askerde sana kolay gelsin kardesim :) Biz senin sayende androidle ilgili pek cok bilgi ogrendik.Hakkimi helal ediyorum.Sen de hakkini helal et :)

  • Yazarim tabii :) sagol.

  • Araz 28.May.2013 Link to comment

    Yine de seni bekliyor olacağız. Bi ricam olacak. Siteye gire bilirsen, arada-sırada yorum yazar mısın? İyi olduğunu öğrenirdik en azından. Hoşçakal

  • Çok sağol Araz. Valla kısa zamanda dönmeyeceğim kesin :) ama tabii siteyi ister istemez göz ucuyla takip edeceğim. Dile kolay bir senedir 500'e yakın yazı yazmışım siteye...

  • Araz 27.May.2013 Link to comment

    Ugurlu askerlik dilerim, kardeşim. Guzel yazilarinla kalbimde yer almiş birisin. Seni ozleyecegim. Bi sorum olacak. Donecekmisin? :/

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!