This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Mobile Browser 

(Resim: lifehacker.ru)

Elbette her Android akıllı telefonu daha önceden kurulmuş bir tarayıcı ile satılıyor. Fakat bildiğiniz gibi hem Google Play Store'da hemde bizim Market'te daha fazla alternatifler bulunuyor. Bu tarayıcıların bazıları sadece iyi bir alternatif olarak görünmemesi lazım. Cünkü standart tarayıcıdan daha iyi olanları internette gezinmenizi daha zevkli bir hale getiriyor. O yüzden bu Blog ile size en iyi alternatif Android tarayıcılarını tanıtmak istiyoruz: Opera Mobile ve Opera Mini, Dolphin HD, Firefox, Google Chrome (Beta) ve Skyfire (Beta).

Opera Mobile

лучший браузер для андроид

 

Başlangıcı Opera Mobile ile yapıyoruz. Bu tarayıcının hangi özellikleri diğerlerinden farklı kılıyor? Ilk akla gelen ve kullanıcılarını oldukca mutlu eden, tarayıcının hızı oluyor. Dizaynı ve kullanımı ile de ayrıca ilgi çeken Opera Mobile, Norveçli geliştirici Opera Software şirketinin ikinci tarayıcısı oluyor. Şirketin bir diger başarılı tarayıcısı Opera Mini 2005 yılında tanıtılmış. Opera Mini tarayıcısı Opera Mobile ile kıyas daha hızlı ve cihazın daha az kapasitesini kullanıyor. Bunu bir nevi sıkıştırma teknolojisi ile başaran tarayıcı, böylelikle kullanılan trafiği yüzde 90 küçültüyor ve bununla birlikte daha kısa bir zamanda sayfaları yükleyebiliyor. Sınırsız data trafiği olmayan kullanıcılar için bu internette daha hesaplı bir zaman demek oluyor.

Tarayıcının özellikleri bu şekilde: 

  • Yeni bir arayüzey ile Opera Mini sade ve modern bir görünüm yakalıyor.
  • Pinch-To-Zoom ve akıcı silme ile web sitelerde rahat bir şekilde gezinin.
  • Işaretlediğiniz favori sayfaları bilgisayarınızdan ve diger cihazlarınızdan kolayca yükleyin.
  • Twitter ve Facebook fonksiyonlarıyla her sayfayı kolayca arkadaşlarınızla paylaşın.
  • Oyunları ve ücretsiz uygulamaları Opera Mobile Store aracılığıyla rahatca indirin.

(Video linki)

Dolphin Browser HD

Hızlı bir şekilde yüklenen Dolphin Browser HD rahat bir kullanıma sahip ve sekmelere izin veriyor. Hareketlerinizle kullanabileceğiniz bu tarayıcı, ayrıca Multitouch-Pinch to Zoom özelliğine ve birden fazla dil ve görünüm seçeneklerine sahip. Tarayıcı beklenmedik bir şekilde kapanınca, bir dahaki kullanımınızda sekmelerinizi yeniden yüklüyor.

Bunun ötesinde bir hayli fazla pratik ek uygulamalar ve sesli kullanım fonksiyonu bulunuyor. Dolphin Browser HD'yi özel kılan, bu güzel özelliklerin yanı sıra Google servislerinin entegre olması. HD versiyonun yanında birde Mini versiyonu bulunuyor tarayıcının. Android 1.6 sistemini baz olarak alan bu versiyon, biraz daha özelliklere sahip ve daha sade tutulmuş (buna karşı HD için Android 2.0 baz olarak alınmış). Unutmadan, tabiiki tarayıcaların görünümleri de önemli. Ve bu özelliği ile de Dolphin Browser HD'nin rakiplerinden saklanmasına gerek yok.

 (Video linki)

Firefox

Tanıttığımız tarayıcıların en tanınmışlarından Firefox'un özelliklerinden Android cihazınızda da yararlanabilirsiniz. Kolay bir kullanıma ve esnek bir konfigürasyona sahip olan Firefox ayrıca internetteki güvenliğiniz için en yeni yazılım ile donatılmış. HTML5 desteklenmesi, bir hayli fazla ek uygulamalar, sekmeler, favoriler ve şifreler bu yüksek performanslı uygulamanin özelliklerinin sadece bir kaçı. Tabiiki bazı kullanıcılarin tarayıcının performansı ile o kadar mutlu olmadıklarını da belirtelim. Yinede Firefox'un mobil versiyonu internet dünyasında gezinmek için iyi bir araç.

(Video linki

Google Chrome (Beta)

 

Google'in kendi işletme sistemi için tamamiyle hazır bir mobil tarayıcısı geliştirememesi baya ilginç bir durum. Böylece Chrome sadece Beta versiyonu olarak kullanıcılara sunuluyor. Buna rağmen tarayıcı – Flash içeriklerin desteklenmediğini unutmadan - bu haliyle de çok başarılı.

Özelliklerin bir kaçı bu şekilde:

- Hızlı yükleme ve zoomlama
- Omnibox aracılığıyla kolay arama ve navigasyon
- Rahat kullanımlı sistemiyle istediğiniz kadar sekme açma ve sekmeleri değiştirme imkanı.
- Bilgisayarınızdaki favori sayfaları gözetleyin ve cihazınıza geçirin
- Web siteleri sadece bir tıklama ile bilgisayarinizdan akıllı telefonunuza veya tabletinize geçirin ve yoldayken çevrimdışı olsanızda okuyun
- Inkognito özelliği ile anonim olarak web'de gezinin
  

 (Video linki)

Skyfire Browser (Beta)

Son olarak biraz daha az tanınan Skyfire mobil tarayıcısını ele alıyoruz. Bu tarayıcıyı özel kılan hızı veya görünümü olmazken, sosyal ağ sitelerinin entegre olması ilgi çekici. „Dünyanın en akıllı ve en sosyal mobil tarayıcısı“ adı takılmış tarayıcının ulaşmak istedigi kullanıcılar Facebook jenerasyonu. Facebook Quickview, Fireplace Feed Reader (Facebook güncellemelerini hızlı ve rahat bir şekilde okumak için geliştirilen bir özellik), ve Twitter için bulunan özellikler bu tarayıcıyı özel kılıyor.

(Video linki)

Ve sıra sizde. Siz tercihinizi hangi mobil tarayıcıdan yana kullanıyorsunuz?

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!