This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

En İyi 5 Ramazan Ayı Uygulaması

Onbir ayın sultanı Ramazan'ın gelmesiyle birlikte, teknolojiyi yakından takip eden ve Android telefon ya da tablet sahibi olan Müslümanların işine yarayabilecek 5 uygulamayı sizin için derledik. 

ramazan uygulama
© AndroidPIT

Teknoloji artık hayatın her alanına sokulmuş durumda ve akıllı telefonlar uhrevi konularda da hayatı kolaylaştıran fırsatlar sunuyorlar. Teknolojiyi geriden takip eden müminler en son ezan okuyan saatte kalmış olabilir, ama Android dünyasında Ramazan ayında hem bilginizi artırabileceğiniz, hem de pratik anlamda birçok fayda sağlayacak çok sayıda uygulama bulunuyor. İşte bunlardan beş tanesini sizin için seçtik.  

Ramazan 2013

Ramazan ayında rehberiniz olacak bir uygulamadan bekleneceği gibi Ramazan 2013, sahur, iftar ve namaz vakitlerini manuel olarak seçtiğiniz ya da otomatik olarak belirttiğiniz konuma göre güncelliyor ve bunu basit, anlaşılması kolay bir arayüzle önünüze getiriyor. Uygulama ayrıca genel olarak Ramazan ayı ve oruç konusunda bir rehber, Allah'ın 99 adı, imsakiye ve çeşitli dualarla da desteklenmiş. Duaların hem Arapça telaffuzlarının, hem de Türkçelerinin bulunması da bir başka artı. Ücretsiz olan uygulamaya buradan erişebilirsiniz.

ramazan uygulama1
© AndroidPIT

İmsakiye 2013

Eğer teknolojiyle aranız o kadar iyi değilse ama duvara astığınız imsakiyenin her an cebinizde de erişilebilir olmasını istiyorsanız, bu uygulama size göre. Son derece basit bir arayüze sahip olan uygulamanın yegane amacı sizi bulunduğunu yere bağlı olarak sahur, iftar ve namaz saatlerinden haberdar etmek. Ücretsiz bir uygulama olan İmsakiye 2013'e bu sayfadan erişebilirsiniz.

imsakiye uygulama1
© AndroidPIT

iKaragöz LITE

Ramazan ayı denince akla gelen ilk şeylerden biri de elbette gölge oyunu ve Hacivat ile Karagöz'dür. İşte Anakule Studios adlı Türk şirketi de bu köklü eğlenceyi Android'e taşımış. Karagöz tasvirini telefonunuzun ivmeölçer özelliği sayesinde oynatmaya dayalı olan bu uygulamanın bir “lite” ve ücretsiz, bir de ücretli versiyonu var. Burada tanıttığımız ücretsiz versiyonda, birçok Karagöz karakterinden sadece Karagöz, Hacivat, Zenne ve Çelebi yer alıyor. Oyunun dosya boyutu biraz fazla olsa da, iKaragöz LITE gerçekten özenle hazırlanmış ve büyük ekrana yansıtabileceğiniz kendi animasyonlarınızı oluşturmanıza da imkan veren değerli bir uygulama. İkaragöz'ün ücretsiz versiyonuna buradan, 0,79 € fiyatla satışa sunulan ücretli versiyonuna ise buradan erişebilirsiniz.

ikaragoz uygulama1
© Google Play Store

Ramazan Tarifleri

Ramazan Tarifleri adlı ücretsiz uygulama ise iftar yemeklerini Ramazan klasikleriyle tatlandırmak isteyenler için hazırlanmış. Oldukça basit bir arayüzü bulunan ve güllaç ya da Ramazan pidesi gibi Ramazan ayına özgü yemek ve tatlıların tariflerini barındıran uygulama, yemek yapmayı seven ve her tarif için Internet'e girmek istemeyenler için ilginç bir alternatif olabilir. Daha fazla tarif almak için kendi mobil sitesine yönlendirmesi gibi bir dezavantaja rağmen, Ramazan Tarifleri adlı uygulamayı buradan indirerek deneyebilirsiniz.

ramazan tarifleri uygulama1
© AndroidPIT

Kıble Pusulası

Tanıtacağımız son uygulama ise Kıble Pusulası adını taşıyor ve adında da anlaşılacağı gibi, sadece Ramazan ayında değil her zaman için Müslümanların işine yarayabilecek ücretsiz bir uygulama olarak öne çıkıyor. Özellikle sık seyahat eden ya da yön duygusu kuvvetli olmayan müminler, artık kıble neresi diye başkasına sormak yerine, bu uygulamayı başvurarak gönül rahatlığıyla namazlarını kılabilecekler. Türk bir geliştirici tarafından piyasaya sürülen bu uygulamayı buraya tıklayarak telefonunuza yükleyebilirsiniz.

kible uygulama1
© AndroidPIT

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!