This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

En son Sızan Görüntülere Göre Samsung'u Savunmak Bu Sefer Çok Zor

 

Samsung ile Apple arasındaki patent davasının yönü Apple'ın hakime ve jüri heyetine sunmuş olduğu son belgeler ile ciddi bir şekilde Samsung'un aleyhine dönmüş durumda. Dün AndroidPIT Türkiye Ekibinden Gökhan tarafından yazıda Samsung'un telefonlarının görsel simgeleri ile Apple tarafından daha geliştirilerek iPhone ürünlerinde sunulmuş olan benzerliklere dikkatinizi çekmiştik. Bugün elimize geçen bilgiler ise Samsung'un biraz fazla ileri gitmiş olabileceği şüphelerini iyice arttırdı.

Bir Android platformu üzerinde nasıl olurda iOS ile rekabetin adeta yegane mücadele alanı haline gelmiş Samsung ile Apple arasındaki bu davada Samsung aleyhine tavır alınır gibisinden yaklaşımlara yer vermeden konuya mümkün olduğunca objektif yaklaşmak gerektiği kanısındayız. Bu noktadan sonraki yorumlarımız tamamiyle bu çizgide olacak.

Bugün itibariyle değişik haber kaynaklarına sızmış olan belgelere dayanarak Samsung'un iPhone'dan sadece simgeleri değil adım adım karşılaştırmalara dayanarak geliştirilen bir strateji ile iPhone'un sahip olduğu hemen hemen tüm özellikleri kopyalamış olma ihtimalinin güçlü olduğu söylenebilir. Bu anlamda Samsung'un stratejisinin 'Mümkün olduğunca iPhone'a benzeyen ürün geliştirebilmek' olduğu kanısına varılması ihtimalinin varlığını üzülerek belirtiyoruz.

Tüm bu sayılanlara örnek teşkil edebilecek bir slaydı aşağıda görebilirsiniz. Samsung firmasının kendi kurumsal yayını olan bir dökümandan elde edilmilş olan bu sunum sayfasında Samsung kendi GT-i9000 telefonunun ekranının iPhone kadar güzel gözükmediğinden yakınıyor. Karşılaştırmayı yapan ekibin en ince ayrıntıyı bile gözeterek yaptıkları karşılaştırmada adım adım her detay karşılaştırılmalı olarak raporlanmış.

 

 

Bu noktada ticaret hayatında küçük – büyük demeden her ölçekteki firmanın rakiplerinin ürünleri ile ilgili karşılaştırmalı raporlar hazırlayabileceğini tabi ki kabul ediyoruz. Fakat mesele Samsung'un bu karşılaştırmalı raporunda çözüm önerisi olarak getirmiş olduğu her şeyin Apple'ın iPhone'da kullandığının aynısını yapmak şeklinde karara bağlanmış olması. Olayın özü de zaten aslına bakarsanız bu yönde alınan kurumsal kararlar.

Yukarıdaki ekran görüntüsünün en çarpıcı noktası ise kırmızı alanın en son cümlesi: 'Yapılan değişikliklerin iPhone'dan kopyalandığı şüphesine yer vermeyecek değişiklikler yapılması'. Bu tip bir cümlenin Samsung'un resmi bir raporunda yer almış olması gerçekten hiç ama hiç hoş ve de şık olmamış.

Hiç şüphesiz ki Apple'ın da Android'den ve de Samsung'dan özellikle yazılım anlamında doğrudan ya da dolaylı olarak kopyalamış olduğu bir çok özellik var. Fakat çok geniş bir ölçüde kamuoyuna sızmış olan Samsung'un bu en son raporu resmen kör göze parmak batırmak olmuş. Samsung'un bu hadise sonrasında kullanıcılarının gözünde karizmasının çizilme ihtimali çok büyük. Bu durum aynı zamanda Apple'ın kullanıcılarının burnunu daha da havaya kaldrıracaktır diye tahmin ediyoruz.

 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!