This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Eric Schmidt'den Mesaj: Patent Savaşları Yerine İnovasyona Odaklanın

 Google’ın yönetim kurulu başkanı olan Eric Schmidt bu hafta Nexus 7 tablet bilgisayarının tanıtımı için Güney Kore’nin başkenti Seul’deydi. Dünya akıllı telefon piyasasının öncü ismi Samsung’un memleketi olan Güney Kore’de teknoloji devi Google’ın en yetkili ismi olan Schmidt Apple’a hafiften iğneleyici bir mesaj gönderdi.

 Eric Schmidt ‘Patent savaşları inovasyonu ve de özgürlükleri kısıtılıyor’ şeklinde bir açıklama yaptı. Bana göre Google bugüne kadar inovasyon noktasında her zaman doğru yerde durmayı başardı. Bunun ötesinde firma Apple’ı her zaman çok iyi paylaşımda bulunduğu bir çalışma arkadaşı olarak yücelten  bir duruşa sahip. Bunları Eric Schmidt’in son gezisinde Apple hakkında yapmış olduğu konuşmanın içerisinden cımbızla çekip almış olduğum ‘Apple ile hemen her gün görüşme halindeyiz’ ve de ‘Apple ile hemen her şey hakkında görüşürüz’ cümleleri ile desteklemek mümkün. Fakat bu noktada ister istemez şunu sormadan da edemiyorum:  Madem o kadar yakındınız da neden Apple İOS 6’da Google Haritalar servisini kullanmaktan vazgeçti? Apple’ın Youtube uygulaması da bana göre ayrı bir dilden konuşmaya örnek. Bana göre iyi bir iş ortaklığı bundan çok daha farklı.

Söz iş ortaklığından açılmışken Eric Schmidt’in Güney Kore gezisinde Samsung hakkında da açıklamalar yaptığını belirtelim. Fakat bir anlamda Samsung’un tablet bilgisayar piyasasındaki ürünlerinin rakibi olan Nexus 7 gibi bir cihazın tanıtımı konseptinde Google-Samsung iş ilişkisinin spesifik konu başlıklarından ziyade Eric Schmidt Google, Samung ve Apple’ı ilgilendiren genel hususlara odaklandı.

Google adeta kanlı bıçaklı olan Apple ile Samung’a hemen hemen eşit mesafeli duruşuyla bu iki firmanındaha barışçıl zeminlerde buluşmasına öncülük edebilecek bir pozisyona sahip. Umarım Apple ile Samsung arasındaki patent savaşları en kısa zamanda son bulur ve de her iki firmada inovasyona ve de daha da heyecan verici ürünleri üretmeye daha fazla odaklanırlar.
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!