This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
5 Shares 7 comments

Eski telefonlar nasıl değerlendirilir; çöpten kurtarmanın yolları

Dev firmaların izlediği politikalar ve aralarındaki savaşın faturası kullanıcılara yansıyor; büyük paralar verip (daha da önemlisi heves ederek) aldığımız telefonların bir kaç ay sonra yeni modelin çıkmasıyla sanki külüstürmüş muamelesi görmesi ve yeniliklerden mahrum tutulması (ya da yeniliklerin sırf eski model diye gecikmesi) oldukça can sıkıcı. (HTC'yi kutlamak lazım) Hele bir de o telefon 2 yaşını doldurduysa ya da daha eskiyle moraller iyice bozulmaya başlar. Fakat hiç gerek yok! Bu yöntemlerle artık gözden çıkarttığınız telefonlar yeniden işinizi görebilir!

galaxy s3 muelleimer
Eski telefonunuza çöpten başka bir ev; yanınız! / © AndroidPIT

Kumanda olarak akıllı telefonlar

Google Play Store'da bununla alakalı sayısız uygulama var. Bu uygulamalar vasıtasıyla gerek kablosuz bağlantı gerekse de kimi modellerdeki infrared teknoloisiyle telefonunuzu uzaktan kumanda olarak rahatça kullanabilirsiniz. Örneğin Retune uygulamasıyla iTunes'unuzu oturduğunuz yerden yönetebilir, Unified Remote uygulaması sayesinde cep telefonunuzu bilgisayarınızı kontrol edebildiğiniz evrensel bir kumandaya dönüştürebilir, ya da PowerDVD Remote uygulamasıyla yine aynı isimdeki video oynatıcınızı kontrol edebilirsiniz.

Retune Install on Google Play Unified Remote Install on Google Play PowerDVD Remote FREE Install on Google Play

Alarm olarak akıllı telefonlar

Kimi zaman asıl kullandığınız telefonunuzu alarm olarak kullanmamanın faydaları olabilir. Eski cihazınızı bir hoparlör sistemine bağlayıp sürekli alarm modunda kullanabilirsiniz. Böylelikle ana telefonunuzu kapatabilir ve “aman mail geldi mi”, “aman Facebook'da ne oldu” diyerek merak etmeden mışıl mışıl uyuyabilirsiniz. Bunun için cihazınızdaki alarm uygulaması da yeter fakat aşağıdaki seçenekler size hem estetik, hem de kullanışlılık açısından bir güzellik katacaktır.

Timely Alarm Clock Install on Google Play Alarm Clock by doubleTwist Install on Google Play çalar saat Install on Google Play Alarm Clock Radio FREE Install on Google Play

Oyun konsolu olarak akıllı telefon

Sırf yeni telefon aldınız diye eski telefonunuzdan oyun oynamayı kesecek değilsiniz! Eski cihazınızı da taşınabilir oyun konsolu olarak kullanabilirsiniz. MHL ya da SlimPort kablolarıyla telefonunuzu televizyona bağlayabilir ya da bir kontrol kumandası (joystick) bağlayarak telefonunuzdan keyif almayı sürdürebilirsiniz. Özellikle aşağıdaki oyunlar büyük ekranlarda oldukça keyif veriyor.

DEAD TRIGGER 2 Install on Google Play Asphalt 8: Airborne Install on Google Play Modern Combat 4: Zero Hour Install on Google Play Grand Theft Auto San Andreas Install on Google Play Max Payne Mobile Install on Google Play

Sunucu (server) olarak akıllı telefonlar

İstediğiniz bütün dosyalara, hareketli olsanız dahi, ulaşmak istiyor fakat Dropbox ve benzerleri bulut sistemlerine güvenmiyor musunuz? Haklı olabilirsiniz. Sırf bu sebeplerden eski telefonunuzu verilerinizi saklayacağınız bir sunucu olarak kullanabilirsiniz! Tabi bu işe uygun uygulamaları indirerek. Çeşitli uygulamalarla telefonunuzu e-mail, FTP, Dinamik DNS ya da DLNA hangi çeşit olursa olsun, bu iş için kullanabileceğiniz uygulamalar:

Servers Ultimate Install on Google Play Ftp Server Install on Google Play WebDAV Server Install on Google Play

Bunlar sadece bizim aklımıza gelen fikirler. Sizin önerilieriniz neler?

7 comments

Yeni yorum yaz:
 • neden kullanılmasın ki. tek sorun batarya olur ama sürekli prize bağlı olursa sorun çözülür.

 • Kamera olarak nasıl olacak kaan?

 • Güvenlik kamerası olarak da kullanılabilir.

 • Ege 19.Şub.2014 Link to comment

  O telefonlar kim bilir ne kadar radyasyon yayıyo. Bide kumanda vb şeyler için kullanmaya ne gerek var zaten yanınızda taşıdığımız 1 telefon yeterince zararlı

 • Yasin Öz 18.Şub.2014 Link to comment

  güzel bir yazı olmuş.
  satmadan kullanılabilecek telefonun piyasa değer en fazla 100-150 TL olur. daha pahalysa sat gitsin daha iyi :) yada belki alternatif olaral ailenin diğer üyelerine hibe edilebilir. :)
  ben infrared kullanan çok telefon olduğunu zannetmiyorum ama alarm güzel fikir.
  oyun oynamak için de kullanılabilir ancak basit oyunlar. yukardaki oyunları açabilen telefonun varsa ve kullanmıyorsan, telefonu sat ps vita yada ds al çok daha iyi oyun keyfi sunar. hatta sıfır bir ps 3 bile alınabilir.

  • telefon sadece infrared ile kumandayla dönüşmüyor.uygulamalar wifi üzerinden aynı internet ağına bağlı olan tvlere kumanda görevi yapıyor...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!