This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması

Hava durumundan bir sürprize uğratılmayı sevmiyor musunuz? O zaman büyük ihtimalle bir çok hava durumu uygulamasını daha önce cihazınızda denemişsinizdir. Bu uygumalardan biri de eWeather HD. Çok fonksiyonlu olan ve bünyesinde bir çok widget bulunduran bu uygulamanın ne kadar kullanışlı olduğunu ve hava durumunun ne kadar doğru olduğunu bu test raporunda okuyabilirsiniz.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
4.2.1 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Test cihazı: Samsung Galaxy Note
Android versiyonu: 4.0.3
Root: Hayır

5,72 MB büyüklüğündeki datayı indirdikten sonra, her zamanki gibi uygulamanın istediği izinler karşımıza çıkıyor:

 • Konumunuz: kesinliği düşük (ağ tabanlı) konum, kesinliği yüksek (GPS) konum – uygulamanın nerede olduğunuzu öğrenmesi, hava durumu için tabiiki gayet mantıklı.
 • Depolama: USB dep birim içeriğini değiştir/sil - uygulama, fonksiyonların kullanılması için cihazının hafızasına kayıt yapabiliyor.
 • Ağ iletişimi: Çok doğal: internetsiz güncelleme olmaz.

Daha doğrusu “hava durumu uygulaması” tanımlaması, eWeather HD için pek yeterli değil. Çünkü dünyadaki 130.000 kentin hava durumunu bir kenara bırakırsa uygulamanın bir çok başka fonksiyonu da bulunuyor:

 • 20 farklı Widget (hava durumu, saat, ay evreleri, barometre, deprem, jeomanyetik ve morötesi endeksi)
 • Buzlanma uyarıları
 • “Baş ağrısı raporlu” barometre
 • Jeomanyetik fırtına raporları
 • 10 günlük hava durumu
 • Saat başı hava durumuyla saat
 • Güncellemeler için çok düşük data trafiği (8 kb her kent için)
 • Yağış olasılığı
 • Tam tablet desteği
 • Hava durumlarını vs. Mail ile paylaşma

Belirttiğimiz gibi, bunlar uygulamanın temel fonksiyonları. Uygulamanın ayarlarına baktığınızda zaten ne kadar geniş kapsamlı olduğunu ve her kullanıcının kendi isteklerine göre kendine özgğn bir uygulama yarattığını anlıyorsunuz. Misal olarak birimleri, yazı büyüklüğünü, güncelleme opsiyonlarını ve bir çok başka şeyi değiştirebiliyorsunuz.

Uygulamanın bu kadar çok fonksiyonlu ve ayarlanabilir olması gerçekten güzel, fakat önemli olan bir de hava durumunun doğruluğu oluyor. Üstte belirttiğimiz gibi, 130.000 kentin hava durumunu sunan uygulama – sadece Berlini test edebilmiş olsak da – gerçekten doğruluğu ile şaşırtıcı. 10 günlük hava durumunu gereksiz bulsak da, 2-3 günlük tahminler gayet doğru çıktı. Saatli hava durumunun görüntüsüne alıştığınız anda, kolayca o gün sizi nasıl bir hava beklediğini görebiliyorsunuz.

Ekran & Kontroller

Progam:

Uygulamada açtığınızda karşınızda ilk önce saatli hava durumu bulnuyor. Günün hava durumunu saat başı olarak sunan hava durumu, ayrıca 8 parametre seçeneğini de sunuyor. Saatin ortasında bu paremetreler üzerine bilgiler bulunuyor ve tıkladığınız anda, parametreler ve saat değişiyor. Bunun dışında ortadaki tuş ile 10 günlük tahminlere ulaşabiliyorsunuz. Bir diger tuş ile şu anki hava durumunu tüm parametreler ile görme imkanına sahipsiniz. Tabiiki Swype ile bu farklı menüler arasında geçiş yapmanız da mümkün.

En sağdaki tuş ile ise, uygulamanın diğer fonksiyonlarına geçebiliyorsunuz ve böylelikle ayarları deiğiştirebiliyorsunuz, hava durumunu mail ile paylaşabiliyorsunuz, radar görüntülerine ve hava uyarılarına bakabiliyorsunuz ve son olarak yeni şehirleri hava durumu için ekliyebiliyorsunuz. Ayrıca belirttiğimiz bu fonksiyonlara cihazınızın menü tuşundan ulaşmanız da mümkün. Hatta bunu daha fazla beğendiğimizi de söyelemek istiyoruz. Nedeni ise uygulamadaki bulunan farkli semboller ve sembollerin anlamlarını hemen çıkaramamız.

Fakat uygulamanın uydu harita görünüşünü pek beğenmedik, çünkü (yandaki screenshot da bunu gösteriyor) bu bölümde transparan bir arkaplan ve açık gri tonlarında tuşlar seçilmiş. Klasik harita görünüşü ise çok daha başarılı şekilde. Uygulamanın uydu resimlerini devamlı yeniden yükleme istemesi, karşılaştığımız bir problem oldu.

Widgetler:

İlk başta da belirttiğimiz gibi, widgetler eWeather HD uygulamasının en başarılı yönlerinden biri. 20 farklı widget seçeneği farklı bilgiler ile ve her boyutta mevcut. Bu seçeneklerin bazıları 10 günlük tahminler, saatlı hava durumu, depremler, harita vs. Ayrıca her widget için yazı büyüklüğünü, yazı ve saat rengini, arkaplan resmini ve transparanlık derecesini, kaç günlük hava durumu olacağını ve bilgilerin detaylarını da kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte widget tam istediğiniz görünümde ve tam istediğniz bilgilerle donatılmış olacak.
Widgetleri seçtiğinizde ve kendi isteklerinize göre ayarladığınızda, üstteki ön görünümden görmenizde, belirtilmesi gereken bir başka pozitif detay.

Sonuç:

eWeather HD kesinlikle sade bir hava durumu uygulamasından daha kapsamlı. Bu farklı ayar seçenekleriyle ve bilgi çokluğuyla, hava durumuna sadece bir göz atmakla kalmayıp ve daha fazla ilgilenen kullanıcılar için, çok güzel bir uygulama yaratılmış.

Fonksiyonların büyük miktarıyla, uygulama maalesef her zaman çok kolay kullanşlı olmuyor. Mesela yeni bir kenti eklemek bu kadar saklı olmaması lazımdı. Fakat uygulamayı ve fonksiyonlarını çözdüğünüz anda, karşınızda eWeather HD ile detaylı, bilgilendiren ve kendi isteklerinize göre ayarlıyabileceğiniz güzel bir uygulama olacaktır.
 

Hız & İstikrar

Belirttiğimiz uydu resimleri problemi dışında eWeather HD uygulaması çok iyi çalışıyor. Hiçbir problem veya kısıtlama olmamıştır.

Fiyat/Performans Oranı

Normal fiyatı AndroidPİT Market'te 2,45 Avro olan eWeather HD, sayısız fonksiyonlarıyla ve ayarlarıyla çok iyi bir fiyat/performans oranına sahip. Haftanın uygulaması olarak bu güzel parça sadece 1,19 Avro.

Ekran Görüntüleri:

eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması eWeather HD – Geniş kapsamlı Hava Durumu Uygulaması

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!