This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung’un Exynos 6'sı Snapdragon 800’ü havada katlayacak!

Samsung’un 7 Ocak CES Fuarında tanıtması beklenen yeni 64-bit Exynos 6 Octa işlemcilerle ilgili dev iddia; Yeni işlemci setleri Snapdragon 800’lere kıyasla %50 daha hızlı!

Samsung Exynos 6 Octa
/ © Mobilegeeks

Geçtiğimiz günlerde Samsung, mobil dünyayı 7 Ocak’ta CES fuarında yapacağı basın toplantısına davet etti. Davetle aynı ana denk gelen, SamsungExynos twitter hesabından yayılan fotoğraf Samsung’un yeni işlemcisini -Exynos 6 Octa- tanıtacağı tüyosunu verdi. Son ortaya atılan iddialara göre ise yeni Exynos Octa 6 işlemci seti (SoC- System on Chip), şu an piyasada baskın pozisyonda olan Snapdragon 800 işlemcilere göre yarı yarıya daha fazla performans vadediyor.

Samsung Exynos 6 Octa, Cortex-A50 ailesine ait Cortex-A53 ve Cortex-A57 çekirdeklerine dayanıyor ve tıpkı selefi Exynos 5 Octa gibi big.LITTLE teknolojisini kullanıyor.  Bu teknolojinin temelinde biri düşük enerji tüketimli (Cortex-A53), diğeri ise yüksek performanslı (Cortex-A57) olmak üzere iki adet (her biri 4 çekirdek barındıran) işlemci birimi bulunuyor. Yani toplamda 8 çekirdek barındıran bu işlemci seti, eş zamanlı olarak yalnızca maksimum 4 çekirdek kullanabiliyor (düşük performans gerektiren uygulamalarda enerji verimliliği yüksek olan modül, yoğun güç gerektiren işlemlerde ise performans modülü devreye giriyor)

Ancak bu yeni işlemciyle birlikte gelen Heterojen Çoklu-İşleme (HMP) teknoloji sayesinde 8 çekirdeğin hepsi aynı göreve atanabiliyor ve birlikte çalışabiliyor. Bu özelliğininde yardımıyla yeni Exynos 6 Octa, Snapdragon 800’e nazaran -iddialara göre- 1.53 kat daha fazla performans sunabiliyor.

samsung exynos 6 octa teaser
Exynos'un sloganı; "2014'te daha da yükseklere!"/ © SamsungExynos

Samsung’un tanıtacağı bir başka Exynos işlemcisi, Exynos S ise Snapdragon 800’lere nazaran 1.43 kat daha fazla performans sunacak.

Samsung ardı ardına teknoloji bombalarını patlatıyor. Görünen o ki Güney Koreli Samsung 2014’te mobil dünyayı şekillendiren firmalar arasında olacak.

 

Vasıtasıyla Mobilegeeks Kaynak: SamMobile, MyDrivers

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • snapdragon 800'e gore hizli olabilir.snapdragonun bir sonraki islemcisine gore nasil...Asıl ben onu merak ediyorum.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!