This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Facebook 6 Milyon Üyesini Mağdur Etti

Facebook'un kişisel bilgi arşivindeki bir “bug” yüzünden altı milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri ortalığa saçıldı. Şirketten yapılan açıklamada sorunun giderildiği ve sızıntının pratikte çok zararlı bir etkisinin olmadığı belirtildi.

teaser facebook
© Google Play Store

Facebook'un arşivleme sistemindeki bir programlama arızası yüzünden, bazı kullanıcıların e-mail adresleri ve telefon numaraları normalde bu bilgilere erişimi olmayan kişilerle paylaşıldı. Facebook'tan yapılan açıklamada şu ana kadar söz konusu bilgilerin kötü amaçlar için kullanıldığına dair herhangi bir bulgu olmadığı belirtildi. Şirket konuyla ilgili açıklamasında söz konusu bug'ın kendilerini üzdüğünü ve utandırdığını da belirtti.

Facebook yazılımında rastlanan bu hata şirket dışından bir programcı tarafından fark edildi. Hatanın Facebook'un siteye yüklenen kontak listeleri ve adres defterlerini ele alma biçiminden kaynaklandığı belirtiliyor. Bilindiği gibi, Facebook söz konusu listeleri otomatik arkadaş önerileri çıkarıp, insanlar birbirleriyle buluşturmak amacını güden algoritması için kullanıyor.

Facebook: "Sızıntının etkisi az oldu"

Buna göre, Facebook'un bu algoritma çerçevesinde ürettiği bazı bilgiler, zaten sitede olan kontak listeleri ve adres defterleriyle birlikte saklanıyordu. Bu yüzden, bir Facebook kullanıcısı kendi profilini bilgisayarına indirdiğinde, normalde onun görmemesi gereken söz konusu bu kişisel bilgiler de aynı data paketinin içinde kullanıcının karşısına çıkıyordu. Konuyla ilgili şirket içinde yapılan bir inceleme sonucunda söz konusu yöntemle altı milyon kullanıcının bilgilerinin paylaşıldığı ortaya çıktı. Buna rağmen Facebook'tan yapılan açıklamada sızıntının pratik etkisinin düşük olduğu ve bilgileri paylaşılanlarla alanların zaten büyük olasılıkla birbirini tanıyan kişiler olduğu ve sorunun çözülmüş olduğu belirtildi

Söz konusu bug Facebook'a “White Hat / Beyaz Şapka” programı çerçevesinde şirketin yazılımındaki açık ve hataları kontrol eden ekibin bir üyesi tarafından rapor edildi ve söz konusu programcı Facebook tarafından ödüllendirildi.  

Kaynak: BBC

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!