This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Facebook'tan Açıklama: “Türk Makamlarına Bilgi Vermedik”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak sosyal medya şirketi Facebook'un kendileri ile bilgi paylaştığını açıklaması üzerine Amerikan şirketinden resmi açıklama geldi. Şirket konuyla ilgili açıklamasında Türk makamları ile herhangi bir bilgi paylaşılmadığını belirtti.  

teaser facebook
Facebook: "Türk makamlarına bilgi vermedik."/ © Google Play Store

Mayıs ayının sonlarında İstanbul'daki Gezi Parkı'nda bulunan ağaçların sökülmek istenmesi üzerine çevreci bir eylem olarak patlak veren ama kısa zamanda birçok ile yayılarak hükümet karşıtı bir protesto halini alan Gezi Parkı olayları, sosyal medyanın da ciddi şekilde tartışılmasına neden oldu. Eylemcilerin başta Twitter ve Facebook olmak üzere sosyal medya kanallarını yoğun biçimde kullanması dikkat çekerken, hükümet kanadından da bu konuda bazı sınırlamaların getirileceğine dair sinyaller gelmişti.

Bakan ne demişti?

Konuyla ilgili bu sabah bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Facebook ve Twitter'la temasa geçtiklerini ve Twitter'ın kendileriyle işbirliği yapmaya yanaşmadığını söylemiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Arkadaşlara yapılan yanlışlar konusunda gerekli uyarıları yaptılar. Ancak onlardan (Twitter) müspet bir yaklaşım görmedik. Facebook uzun zamandır Türk makamlarıyla uyumlu bir çalışma içinde bulunuyor. Türkiye'de birimleri var. Onlarla bir sorunumuz yok ama Twitter'da da bu yapı oluşabilir. Aksi halde bu sürdürülebilir bir şey değildir."

Facebook'un açıklaması

Bakanın bu açıklamasının ardından Facebook bugün akşam saatlerinde resmen konuya müdahil oldu. Şirketin ABD'deki genel merkezinden yapılan açıklama şöyle:

"Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır. Genel olarak, Türkiye'deki devlet otoritelerinden gelen bilgi talepleri; yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe (ki bu kapsamdaki talepler, bize ulaşan taleplerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır) kabul edilmemekte ve resmi yasal kanallara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türkiye'deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi'ne gerçekleştirecekleri ziyaret esnasında bir araya gelecegiz ve yasal düzenleme önerileriyle ilgili güçlü endişelerimizi kendilerine doğrudan da aktaracağız. "

Bu açıklamanın ardından Bakan Yıldırım'ın ya da hükümet adına başka bir yetkilinin Facebook'a cevap vermeyeceğini ilerleyen günler gösterecek.  

Kaynak: Hürriyet

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!