This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Facebook Home Tanıtıldı: Nedir? Nasıl Çalışır? Ne Zaman Çıkıyor?

Zuckerberg sonunda ağzındaki baklayı çıkardı ve Facebook telefon üzerindeki esrar perdesi aralanmış oldu. 1 milyardan fazla üyesi ile dünyanın en büyük topluluğu olan Facebook kullanıcıları arasındaki etkileşimi daha da derinleştirmek adına mobil cihazlardaki kullanım tecrübesini uygulama temelinden insan temeline taşımayı hedefleyen yeni bir UI,yani kullanıcı arayüzü olan Facebook Home'u tanıttı. Facebook Home etkinliği aynı zamanda  dünyada Facebook Home'a özel geliştirilmiş ilk telefon olan HTC First'in tanıtımına da sahne oldu.

home
Zuckerberg tarafından tanıtılan Facebook Home'un sloganı ''Mobile First'' / (c) Facebook

Zuckerberg'den Yeni Slogan: Mobile First

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg yaptığı sunumda giderek yaygınlaşmakta olan mobil cihazların kullanıcılarının en çok Facebook uygulamasını kullanarak vakit geçirdiklerine dikkat çekerek dünyanın en çok üyeye sahip sosyal platformunun mobil uygulamasını kökten değiştirme ihtiyacı hissederek Facebook Home'u geliştirdiklerine dikkat çekti. Böylece yeni Facebook Home'da insanların mobil cihazlarının kullanımının merkezine uygulamalar yerine insan faktörünü koyduklarına vurgu yaptı

Facebook Home Nedir? Nasıl Çalışır?

Facebook Home ne bir işletim sistemi, ne de bir uygulama. Yepyeni bir konsept olan Facebook Home'u bildiğimiz terimler üzerinden en iyi bir ''launcher'' olarak tanımlamak mümkün. Facebook Home ile mobil cihazınızın ekranı üzerinde sürekli olarak Facebook üzerinden dünyaya bağlanma durumunda oluyorsunuz. Facebook Home'un en temel fonksiyonları ise şu şekilde

1) Cover Feed Özelliği 

Telefonunuzu açar açmaz Cover Feed yani bir anlamda bildiğimiz Facebook uygulamasının ''Haber Kaynağı'' benzeri bir ekranı görüyorsunuz. Bu pencere üzerinde arkadaşlarınızın ne yaptığı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz.  Cover Feed size aynı zamanda tüm güncellemeleri de özet olarak sunuyor.

 

HTCOneCoverFeed

Cover Feed özelliği ile her an haber akışını yakalama imkanınız oluyor / © Facebook

2) Chat Heads Özelliği

Bu özellik sayesinde herhangi başka bir uygulamayı kullanırken bile Facebook arkadaşlarınız ile chatleşme imkanınız oluyor. Multi-tasking yani aynı anda birden fazla işlem yapabilme özelliği bu özellikle yeni bir boyuta taşınıyor.

facebookhome1
Facebook Chat Heads özelliği ile her an sohbet yapmak mümkün/ © Facebook

3) Bildirimler

Cover Feed yani haber kaynağı üzerinde görüntülenmeyen bildirimleri ilgili kişinin profil fotoğrafı ile görüntüleme şansınız oluyor. Facebook Home üzerindeki tüm işlemleri basit kaydırma komutları ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Facebook Home 12 Nisan'da Google Play Üzerinde: Uyumlu Cihaz Sayısı Sınırlı

Facebook Home 12 Nisan'dan itibaren Google Play üzerinde sadece sınırlı sayıdaki cihazlara uyumlu olarak indirilebiliyor olacak. Facebook Home'u çalıştırabilecek cihazların listesi ise şu şekilde:

  • Galaxy S3
  • Galaxy Note 2
  • HTC One X+
  • HTC One
  • Galaxy S4
phones
Facebook Home ile ilk etapta çalışabilecek cihazlar bunlar. / © Facebook

Facebook Home'un sunumunda bu yeni uygulamanın tablet bilgisayarlar için olan sürümünün ancak  bir kaç ay sonra Google Play üzerinden indirilebileceği açıklaması yapıldı

HTC First: Facebook Home'a Göre Tasarlanmış ilk Akıllı Telefon

İçerisinde Facebook Home yüklü olarak gelen ve tüm ayarları Facebook Home'a özel olarak optimize edilmiş HTC First ilk etapta sadece Amerikan Pazarı'nda piyasaya sürülecek. 100$ civarında oldukça uygun fiyata kendisine alıcı arayacak olan HTC First'in elimize geçen ilk özellikleri ise şu şekilde:

  • 4.3 inçlik ekran
  • Çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon 400 işlemci
  • 5 megapiksel kamera
  • LTE bağlantı (Sunumda üzerine en çok vurgu yapılan özellik)
  • Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi + Facebook Home

İlave Facebook Home Fotoğrafları

facebook home 5

Facebook Home'un Ana Ekranı / © Facebook

facebook home 3
Yeni tuş kilidi ekranı/ © Facebook
facebook home 2
Uygulamalara açılan tuş kilidi / © Facebook
facebook home 4
Facebook Chat Heads mesajlaşma özelliği.... / © Facebook

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!