This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares No comments

Facebook Home: Batmaya Mahkum Bir Proje

facebookhomecrapk
 © Facebook

Duyduk ki Facebook'u beğenmişsin, biz de bunun üzerine Facebook'u senin Facebook'una ekledik ki Facebook'da dolaşırken Facebook yapabilesin. Öyle ya, Facebook varken uygulama ya da ana ekranı kim ne yapsın?

Facebook'un yeni telefon projesi Facebook Home'un tanıtım törenini elbette kaçırmadım ve tören bittiğinde aklımda bir tek şey vardı: Mark Zuckerberg meseleyi henüz idrak etmiş değil. Gecenin sloganı “Uygulamalar değil insanlar" olarak belirlenmişti ama Zuckerberg'in insanlardan kastı kullanıcılar değil, kullanıcıların arkadaşları. Ona soracak olursanız, arkadaşlarınızın paylaştığı kedi resimlerini gerçek zamanlı olarak görmek, Android işletim sisteminin belki de en çekici yanı olan kendine göre uyarlama özelliğinden daha önemli. Öyle ya, bütün o widgetlar, ekran üzerindeki saatler, Google Now ve Google Translate gibi uygulamalar, takvimler, e-postalar falan Facebook Haber Akışı kadar önemli olabilir mi? Böyle bir şey mümkün mü!

Ah be Facebook, ne yaptın sen böyle, ne içtin bu kafaya ulaşmak için!

Bence, Facebook Home, devasa bir zaman kaybından başka bir şey değil. Akşama kadar hiç bitmeyecek gibi görünen sıkıcı durum güncellemelerini seyretmekten başka bir şeye izin vermeyen bir yazılımı yükleyeceğime bir kangurudan dayak yemeyi tercih ederim. Zaten çalışırken bile insan Facebook'tan uzak duramazken, bir de cep telefonunda neden sürekli onu görmek istesin ki?

Mark Zuckerberg tanıtım töreninde, insanların arkadaşlarını uygulamalardan daha çok önemsediklerini de söyledi. Orası tamam, ama belli ki Zuckerberg insanların ceplerindeki telefonu da önemsediklerini unutuyor. Facebook Home, hem hiçbir ihtiyaca cevap vermiyor, hem de ekranınızı reklamlarla dolduran fırsatçı, beş para etmez bir yazılım sunuyor. Tamam, Amazon da kendi cihazlarında reklam yerleştirmesi uyguluyor, ama o en azından düşük fiyat politikasıyla sizden aldığının birazını geri verme inceliğinde bulunuyor.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Facebook Home widgetlarınızı, ana ekranınızı, multitasking seçeneklerinizi ve daha birçok şeyi elinizden alıyor. Ben Facebook'un yerinde olsaydım, bununla uğraşacağıma, çok da parlak olmayan uygulamamı biraz geliştirir, yeni bir widget falan çıkarmaya çalışırdım. Milletin cebindeki telefonları devasa bir Facebook haber akış ekranına çevirerek onları kısıtlamaktan başka bir şey yapmamış oluyorsunuz.

Sonuç itibarıyla, bence birçok tüketici Facebook'a göbek bağıyla bağlanmaktansa doğru düzgün bir telefon sahibi olmayı tercih edecektir. 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!